Klienci PKO BP na celowniku oszustów

file-25_big
29
Mar
2015

no comment adminci

W ciągu minionych trzech tygodni odnotowaliśmy kilka prób ataków spamowych w naszym kraju. Ofiarami stali się klienci takich firm, jak Allegro, Play i Apple. Dzisiaj chcielibyśmy ostrzec przed kolejnym oszustwem.
Wraz ze wzrostem przepływu informacji oraz rozwojem technologii i sposobów jej przetwarzania, bardzo ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo. Ze zwiększeniem znaczenia danych oraz ilości przesyłanych pakietów, każdego dnia rośnie niebezpieczeństwo ich przechwycenia. Informacje, które przesyłają firmy, urzędy oraz osoby prywatne mają swoją realną wartość i mogą spowodować realne straty.
Tym razem, ofiarą ataku są klienci PKO BP, a spam odwołuje się do „aktualizacji zabezpieczeń rachunków bankowych”. Wg. e-maila bank PKO wycofuje możliwość autoryzacji przelewów poprzez kody SMS (Aby dokonać przelewu klient banku musi autoryzować transakcję kodem z karty zdrapki lub kodem z sms). Jednocześnie oszust nakłania klienta banku do zaktualizowania metody autoryzacji poprzez przejście na specjalną stronę.
Oczywiście, jak zwykle w takich wypadkach bywa, strona jest podstawiona, jej adres to: https://ssl.ipko.pl/… (Po przejściu na tę stronę zostajemy przekierowywani na stronę: https://pkobp.xx.vu/ ), a jej adres usiłuje przekonać użytkownika o jej bezpieczeństwie, ponieważ zawiera oznaczenie ssl – protokołu, który zapewnia poufność i integralność transmisji danych.
W dalszej części od klienta są wyłudzane nie tylko login i hasło do konta bankowego, ale również kody sms, które potwierdzają zmianę metody autoryzacji. Ważne jest, aby zawsze być czujnym – jeśli nasz bank wysyła nam informacje e-mailowo, a nie mamy pewności, że są prawdziwe, warto zadzwonić do oddziału naszego banku i zapytać o szczegóły.
Jeśli chcemy w porę zostać ostrzeżeni przed wyłudzeniem, warto zaopatrzyć się w oprogramowanie ochronne. W poniższym wypadku oszustwo wykrył i zablokował próbę oszustwa Bitdefender Total Security. Jednak oprócz ochrony, powinniśmy także kierować się zdrowym rozsądkiem – szczególnie, gdy w grę wchodzą pieniądze.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)