Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem i inwigilacją


Od blisko dekady jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju technologii mobilnej. Na rynku pracy pojawiły się osoby urodzone po roku 2000, które kultowe modele telefonów znają tylko z opowiadań rodziców. Pojawienie się nowej generacji smartfonów zmieniło nie tylko nasz dotychczasowy sposób komunikacji. Telefon stał się źródłem rozrywki, narzędziem pracy i… łatwym łupem dla cyberprzestępców. Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem i inwigilacją? Znamy skuteczne sposoby!

Telefon komórkowy – kopalnia informacji na wagę złota 👀

Czy Polacy chronią swoje dane przed atakiem cyberprzestępców? Raport #PolskiBarometrBezpieczeństwaCyfrowego2019 nie pozostawia złudzeń – jeśli chodzi o mobile, mamy dużo do poprawy. Ponad połowa ankietowanych (55%) przyznaje, że najważniejsze dane przechowuje na telefonie komórkowym. Jednocześnie tylko 6% deklaruje, że zabezpiecza urządzenie mobilne jakimkolwiek oprogramowaniem antywirusowym. To ogromne pole działania dla hakerów. Jak dowiadujemy się z przytoczone powyżej raportu, na świecie co godzinę dochodzi do około 1000 zorganizowanych cyberataków. Ofiarą padają nie tylko ważni politycy, instytucje i organizacje o szerokim zasięgu, ale również osoby prywatne i przedsiębiorcy.

Mówi się, że dane są złotem XXI wieku. Telefony komórkowe są więc jego prawdziwą kopalnią! Przypomnij sobie, jakie operacje wykonałeś na swoim smartfonie w ciągu ostatnich 24 godzin? Prawdopodobnie przynajmniej raz zalogowałeś się do swojego banku za pomocą aplikacji lub strony internetowej. Być może opłaciłeś rachunek za prąd, zalogowałeś się do poczty elektronicznej i do mediów społecznościowych. Przesłałeś w wiadomości prywatnej kilka zdjęć i podzieliłeś się ciekawym linkiem. Jeśli masz własną działalność, być może otworzyłeś skrzynkę mailową zawierającą dane klientów i wykonałeś kilka operacji finansowych z konta firmowego. Każda z tych czynności to potencjalne ryzyko, a bez zabezpieczenia – zaproszenie dla hakerów. Czy pomyślałeś, jak zabezpieczyć telefon przed inwigilacją?

Nie tylko kradzież, czyli na jakie zagrożenia narażony jest nasz telefon?👀📣 

W jaki sposób przestępcy cyfrowi mogą nam zaszkodzić? Brak odpowiedniej ochrony telefonu grozi utratą danych, haseł do logowania, kradzieżą pieniędzy z kont bankowych, próbami wyłudzenia i zainfekowaniem telefonu. Można powiedzieć, że wirusy komputerowe, które atakują również urządzenia mobilne, działają na podobnej zasadzie, co wirusy przenoszące się drogą kropelkową. Instalują złośliwe oprogramowania, które rozsyłają podejrzane linki do naszej sieci kontaktów. Nie chroniąc dostępu do swojego telefonu we właściwy sposób, możemy nieświadomie „zarażać” telefony członków rodziny, znajomych czy kolegów z pracy. Pamiętaj, że haker nie musi mieć fizycznego kontaktu z Twoim urządzeniem! Jak więc zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Rozwój technologii wykorzystują także cyberprzestępcy. Jeśli Twój smartfon nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia (programu antywirusowego na telefon), dostęp do znajdujących się na nim poufnych danych może zdobyć haker oddalony o tysiące kilometrów. Przestrzeń wirtualna skraca dystans między ludźmi – niestety także między nami a osobami, które nie mają uczciwych zamiarów.

Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem i inwigilacją?🔐

Ustaw silne hasło

Jeśli jeszcze nie zabezpieczasz dostępu do smartfonu hasłem, pora to zmienić i to jak najszybciej. Nowe modele telefonów dają kilka możliwości. Najbardziej popularne rozwiązania to wzór na ekranie blokady, sześciocyfrowy kod PIN lub hasło (najtrudniejsze do złamania pod warunkiem, że nie jest to data naszego urodzenia lub same jedynki). Producenci telefonów umożliwiają także rozwiązania biometryczne pozwalające odblokować telefon za pomocą odcisku palca lub funkcji rozpoznawania twarzy.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Zabezpieczenie telefonu hasłem chroni przed kradzieżą danych, ale tylko jeśli przestępca uzyska fizyczny dostęp do naszego telefonu. Jak zabezpieczyć telefon przed hakerami, którzy nie potrzebują kontaktu ze smartfonem, żeby zdobyć poufne informacje? Podstawowym narzędziem ochrony jest program antywirusowy przeznaczony dla urządzeń mobilnych bazujących na systemie Android lub iOS. Wybierz produkt, który wykrywa próbę instalacji złośliwego oprogramowania w chmurze oraz zapewnia ochronę prywatności bez nadmiernego obciążania systemu. Dostępne na rynku rozwiązania (np. Bitdefender Mobile Security 2021 for Android) pozwalają także zlokalizować telefon w przypadku kradzieży lub zgubienia i zdalnie usunąć z niego poufne informacje, zanim zostaną przechwycone przez złodzieja. Program antywirusowy działa na zasadzie tarczy ochronnej: wyłapuje potencjalne źródła zagrożenia (np. w wiadomościach mailowych), zanim zdążą wyrządzić poważne szkody.

Nie zapisuj haseł do kont na telefonie

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze zabezpieczyć telefon przed włamaniem, nigdy nie zapisuj haseł na urządzeniu mobilnym. Choć automatyczne logowanie jest wygodne i ułatwia załatwianie wielu codziennych spraw, może stanowić źródło zagrożeń. Postaraj się zapamiętać najważniejsze hasła np. te, które zabezpieczają dostęp do kont bankowych.

Nie loguj się do ogólnodostępnych sieci Wi-Fi niezabezpieczonych hasłem

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Jeśli jesteś poza domem i potrzebujesz połączyć się z Internetem, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z własnego pakietu danych mobilnych. Jeżeli musisz skorzystać z Internetu, zrób to szybko i nie loguj się przez niezabezpieczoną sieć Wi-Fi do konta bankowego oraz innych miejsc, które przechowują poufne dane.

Pamiętaj o aktualizacjach

Nie ignoruj przypomnień o aktualizacjach! Pamiętaj, że wirusy komputerowe także „mutują”. Cyberprzestępcy doskonale poruszają się w świecie nowych technologii, szukając sposobów, żeby przedrzeć się przez tarczę antywirusową. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie, wybierz program antywirusowy, który aktualizuje się automatycznie. Dzięki temu w Twojej tarczy nigdy nie będzie „dziur”, które mogłyby stanowić furtkę dla cyberprzestępców.

Nie otwieraj podejrzanych linków

Nawet jeśli pochodzą od członka rodziny, szefa lub koleżanki z pracy. Nigdy nie masz pewności, że telefon osoby, którą znasz i której ufasz, nie został zainfekowany przez hakerów. Jednym z najpopularniejszych ataków na komputery i urządzenia mobilne jest phishing. Cyberprzestępcy podszywają się pod firmy, organizacje i instytucje, tworząc wyglądające niemal identycznie strony internetowe, aby wyłudzić dane do logowania. Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem i inwigilacją? Jeśli link, który przyszedł do Ciebie pocztą, SMS-em lub za pośrednictwem mediów społecznościowych wydaje Ci się podejrzany, nie otwieraj go. Upewnij się, że pochodzi z zaufanego źródła.

Podczas instalowania aplikacji na telefonie korzystaj ze sprawdzonych źródeł

Aplikacje mobilne ułatwiają wykonywanie wielu czynności, służą rozrywce i pomagają w pracy. Zanim jednak pobierzesz jakąkolwiek aplikację na swój telefon, sprawdź, czy pochodzi z zaufanego źródła i dokładnie zapoznaj się z warunkami jej użytkowania. Jeśli nie jesteś pewny, czy nie stanowi zagrożenia, poczytaj komentarze innych użytkowników lub poszukaj informacji na jej temat w sieci.

Nie zostawiaj telefonu bez nadzoru

Nawet jeśli wychodzisz z samochodu „tylko na minutę”, nie zostawiaj telefonu w widocznym miejscu (podobnie jak laptopa, tabletu czy innych wartościowych przedmiotów). To zachęta dla złodzieja! Jeśli jednak padniesz ofiarą kradzieży, natychmiast zablokuj dostęp do karty SIM i kont bankowych. Zmień hasła do skrzynek pocztowych oraz mediów społecznościowych, korzystając z innego urządzenia i zgłoś sprawę na policję.

Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem? Nie udostępniaj telefonu osobom postronnym: nieznajomym, którzy proszą o wykonanie połączenia na podany numer lub wysłanie wiadomości tekstowej. Zachowaj daleko idącą ostrożność, gdy powierzasz telefon z dostępem do Internetu dzieciom. Rozważ instalację oprogramowania antywirusowego z kontrolą rodzicielską.

Przeczytaj również: Jak sprawić, aby dziecko mądrze korzystało z Internetu?

Jak zabezpieczyć telefon przed hakerami – podsumowanie 📣

Cyberataki to realne zagrożenie – dla dużych przedsiębiorstw, organizacji, urzędów, partii politycznych, ale także, o czym często zapominamy, jednoosobowych firm i osób prywatnych. Nie jesteśmy jednak bezbronni! Jak zabezpieczyć telefon przed hakerami? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa: instalacji programu antywirusowego dla urządzeń mobilnych i jego aktualizacji, nieotwieraniu podejrzanych linków, które mogą instalować złośliwe oprogramowania, zabezpieczeniu smartfonu silnym hasłem, niezapisywaniu haseł do logowania na telefonie, niezostawianiu urządzenia bez opieki, nielogowaniu się do otwartych sieci Wi-Fi i instalowaniu aplikacji tylko z zaufanych źródeł. Pamiętaj, że nawet najlepszy program antywirusowy nie zwalnia z zachowania ostrożności i wdrożenia dodatkowych środków bezpieczeństwa.

5 4 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments