Bezpieczna poczta e-mail


Bezpieczna poczta email to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji w Internecie, na które powinniśmy zwracać uwagę. Trudno już sobie wyobrazić działanie urzędu, organizacji, instytucji, a nawet niewielkiego przedsiębiorstwa bez wirtualnej skrzynki pocztowej. Niestety poczta e-mail pozbawiona ochrony to zaproszenie dla cyberprzestępców. Jakie powinno być bezpieczne konto pocztowe? Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak chronić poufne dane przed hakerami!

Bezpieczna poczta email w domu i pracy

Bezpieczna poczta email to wirtualna skrzynka pocztowa, z korzystamy zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Wymieniamy wiadomości z szefem, współpracownikami, klientami i instytucjami. Maile służą nam także do załatwiania codziennych spraw (takich jak zakupy w sieci) i komunikowania się z dalszą rodziną lub znajomymi. To wygodne, tanie i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu możemy błyskawicznie dotrzeć z informacją do odbiorcy. W załącznikach często zamieszczamy ważne dokumenty zawierające poufne dane: faktury, umowy, rachunki, rozliczenia… Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie wraz z wiadomością może wpaść do skrzynki pocztowej. Czy bezpieczna poczta e-mail to fikcja?

Dlaczego warto chronić wirtualną skrzynkę pocztową?

Hakerzy wciąż szukają nowych rozwiązań, dzięki którym zdobędą poufne informacje na nasz temat. Dane osobowe, loginy i hasła do kont bankowych, skrzynek pocztowych czy mediów społecznościowych są warte więcej, niż mogłoby Ci się wydawać! Na zagrożenie narażone są nie tylko organizacje, partie polityczne, instytucje czy duże przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne i małe firmy.

3 największe zagrożenia, które mogą dotrzeć mailem

Spam

Niektóre maile na pierwszy rzut oka nie budzą naszego zaufania – ich nadawca jest nam nieznany, posługuje się podejrzanym adresem mailowym, tytuł i treść wiadomości pisane są łamaną polszczyzną, a ich sens jest nie do końca zrozumiały. Takich maili nigdy nie powinniśmy nawet otwierać! Bezpieczna poczta email chroniona oprogramowaniem antywirusowym automatycznie potraktuje taką wiadomość jako spam, czyli potencjalne zagrożenie. Choć autorami wiadomości spamowych nie są wyłącznie hakerzy, a czasem firmy lub osoby, które chcą w ten sposób zareklamować swój produkt lub usługę, lepiej nie ryzykować.

Phishing

Niestety hakerzy działają także w sposób bardziej wysublimowany. Na nasze skrzynki pocztowe docierają również wiadomości, które na pierwszy rzut oka nie wydają się podejrzane. Wyglądają łudząco podobnie do maili, które otrzymujemy z banku, urzędu, instytucji lub organizacji. Są to zazwyczaj sprytne próby wyłudzenia danych do logowania. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, zachowaj czujność. Pamiętaj, że banki ani inne instytucje nigdy nie proszą o podanie poufnych danych drogą mailową.

Złośliwe oprogramowania

Historia zna takich, którzy wpuścili konia trojańskiego i źle na tym wyszli… Staraj się nie otwierać linków zawartych w wiadomościach email i nie pobieraj załączników od nieznanych adresatów. W taki sposób najczęściej roznoszą się złośliwe oprogramowania, które kradną hasła, dostępy do kont, a także czyszczą i blokują dostęp do dysków. Dbaj o bezpieczeństwo twojej poczty emailowej.

Jak zadbać o bezpieczne konto pocztowe? Najbezpieczniejsza poczta email to taka, która jest chroniona za pomocą oprogramowania antywirusowego, które odfiltrowuje potencjalnie groźne wiadomości. Coraz więcej osób korzysta ze skrzynki pocztowej nie tylko na komputerze, ale także na urządzeniu mobilnym. Jednak wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że smartfon, tak jak np. laptop może paść ofiarą hakerów. Jednym z rozwiązań dla biznesu jest konsola zarządzająca Bitdefender GravityZone Business Security, którą można uzupełnić o usługę Email Security For Office 365. To rozwiązanie, które jest w stanie skutecznie powstrzymać zorganizowane cyberataki. Choć oprogramowanie antywirusowe stanowi skuteczną ochronę przed spamem i złośliwym oprogramowaniem, pamiętaj, że nigdy nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Bezpieczny email, czyli jak korzystać z wirtualnej skrzynki pocztowej

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań przeznaczonych zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Niezależnie od tego, które wybierzesz, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zanim otworzysz jakąkolwiek wiadomość, upewnij się, kto jest jej nadawcą. Jeśli prowadzisz firmę, nie używaj do załatwiania spraw służbowych konta prywatnego i odwrotnie. Nigdy nie używaj hasła do skrzynki pocztowej ponownie. Bezpieczny email to taki, który chroni odpowiednio silne hasło (zawierające małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne) i pamiętaj o tym, żeby je regularnie zmieniać. Jeśli często przesyłasz za pomocą skrzynki pocztowej poufne dane, możesz skorzystać ze specjalnej aplikacji szyfrującej, która zabezpiecza wiadomości i załączniki. Dzięki temu osoby postronne nie uzyskają dostępu do korespondencji, a Twoje wiadomości nie dostaną się w ręce hakerów lub nieuczciwej konkurencji. Bezpieczna poczta email powinna być priorytetem nie tylko w korespondencji służbowej, ale także prywatnej.BezpiecznaBeee

5 3 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments