Bitdefender ujawnił malware, które atakuje osoby korzystające z nielegalnego oprogramowania. Szkodnik posiada złożoną strukturę i ciężko jest go wykryć za pomocą antywirusa.

Płyta CD w dłoniach

Wprawdzie liczba amatorów poszukujących nielegalnych programów w ostatnich latach nieco spadła, aczkolwiek problem piractwa komputerowego wciąż istnieje. Nie jest też tajemnicą, iż amatorzy pirackich gier często wpadają w pułapki zastawiane przez hakerów.

Przykład zasadzki przy korzystaniu z nielegalnego oprogramowania

Przykładem tego typu zasadzki jest malware wykryty przez badaczy firmy Bitdefender. Mogą na niego trafić internauci szukający zarówno gier, jak i aplikacji użytkowych. Bitdefender nadał szkodnikowi charakterystyczną nazwę – MosaicLoader ze względu na skomplikowaną wewnętrzną strukturę. Jest ona na tyle zawiła, że potrafi zmylić oprogramowanie antywirusowe.

To nie koniec problemów

Dodatkowy problem stanowi zbadanie sposobu funkcjonowania szkodnika oraz jego budowy. MosaicLoader jest dostarczany przez płatne reklamy w wynikach wyszukiwania, które przyciągają użytkowników szukających pirackiego oprogramowania.

Malware po zainfekowaniu komputera ofiary tworzy złożony łańcuch procesów i wykonuje szereg czynności szkodliwych dla użytkowników, w tym m.in manipuluje plikami cookie, pobiera koparki kryptowalut czy backdoory, takie jak Glupteba.

Jednym z objawów infekcji jest spowolnienie pracy komputera. Najlepszym sposobem na ominięcie MosaicLoader jest niepobieranie oprogramowania z niezaufanych stron internetowych.

Zwiększ bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Poznaj naszą ofertę antywirusów

Odwiedź Bitdefender