Informacje umożliwiające identyfikację ponad pół miliona francuskich obywateli zostały skradzione z Caisse Nationale de l’AssuranceMaladie (CNAM) po tym, jak przestępcy uzyskali dostęp do kont pracowników służby zdrowia.

Karta zdrowia

Czy padłeś ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych? Sprawdź teraz, czy Twoje dane osobowe zostały skradzione lub upublicznione w Internecie, dzięki usłudze ochrony tożsamości cyfrowej Bitdefender.

Nasze skoncentrowane na prywatności narzędzie poluje na ujawnione adresy e-mail, naruszone hasła i inne dane osobowe w sieci powierzchniowej i ciemnej. Możesz być na bieżąco z zagrożeniami prywatności dzięki całodobowym alertom o naruszeniu danych oraz zwięzłym działaniom i poradom, które pomogą Ci zapobiegać szkodom finansowym.

Co się stało?

W raporcie opublikowanym 17 marca, ubezpieczyciel zdrowia publicznego powiedział, że nieznani napastnicy przeniknęli do jego usług dla pacjentów, uzyskując dostęp do informacji o 510 000 ubezpieczonych.

Do tej pory ubezpieczyciel zidentyfikował 19 zhakowanych kont pracowników służby zdrowia używanych do łączenia się z jego usługami „Infopacjent”.

„Gdy tylko zidentyfikowano atak i konta będące źródłem tych nienormalnych żądań usługi Infopatient, odnośne adresy IP zostały zbanowane, a konta pracowników służby zdrowia zresetowane” – powiedział CNAM.

Skradzione dane obejmują imiona i nazwiska, datę urodzenia, płeć, numery ubezpieczenia społecznego i poziomy zwrotu kosztów. W bardziej pozytywnym tonie CNAM powiedział, że atak nie wpłynął na żadne dane kontaktowe (adres e-mail, adres pocztowy, numery telefonów), dane bankowe ani dane związane z chorobami lub leczeniem.

W odpowiedzi na to masowe naruszenie danych firma L’assuranceMaladie powiadomiła Krajową Komisję ds. Informatyki i Wolności (CNIL) i złożyła skargę karną.

Wszyscy zainteresowani ubezpieczający otrzymają list lub e-mail od CNAM z dalszymi instrukcjami.

Wskazówki Bitdefender dotyczące bezpieczeństwa dla ofiar naruszenia danych

Chociaż CNAM potwierdził, że żadne adresy e-mail ani numery telefonów nie zostały naruszone, atakujący może wykorzystać ujawnione nazwy, aby zebrać więcej informacji na temat potencjalnych celów. Inni cyberprzestępcy i spamerzy mogą również skorzystać z naruszenia bezpieczeństwa danych, przeprowadzając ataki phishingowe na nieostrożnych obywateli Francji.

Aby zwiększyć ogólne bezpieczeństwo, ofiary naruszenia danych powinny:

  • Uważaj na niechciane wiadomości e-mail wysyłane rzekomo od L’assurance Maladie
  • Nigdy nie odpowiadaj na prośby o potwierdzenie poufnych informacji, takich jak hasła lub informacje o płatnościach
  • Przeczytaj uważnie wiadomość i poszukaj osobliwych błędów słownych lub gramatycznych
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe na kontach
  • Nie odpowiadaj na niechciane telefony lub pilne wiadomości tekstowe z prośbą o podanie danych osobowych
  • W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, korzystając wyłącznie z oficjalnych kanałów
  • Zainstaluj rozwiązanie zabezpieczające, które blokuje złośliwe ataki i próby phishingu

Ochroń się przed zagrożeniem

Rozwiązania Bitdefender

Marken Dla Partnera