NotPetya uderzył w czerwcu 2017, rozprzestrzenił się poprzez zatrutą aktualizację do programu obsługującego konta ukraińskich firm, który jest często stosowany w tym kraju.

Worek z pieniędzmi

Dane ofiar zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware. Jedną z ofiar był Pawło Rozenko, ówczesny wicepremier Ukrainy. Opublikował na Twitterze zdjęcie swojego komputera – w połowie zaszyfrowania przez NotPetya.

Ofiary nie ograniczały się jednak do Ukrainy. NotPetya uderzył w elektrownie, lotniska i rządowe komputery w dziesiątkach krajów. Wśród zaatakowanych znalazła się firma farmaceutyczna Merck, kancelaria DLA Piper, operator kontenerowców Maersk oraz brytyjska firma reklamowa WPP.

Straty Amerykańskich Organizacji

W ogłoszeniu o nagrodzie władze USA ujawniły, że NotPetya kosztowała amerykańskie organizacje straty w wysokości prawie 1 miliarda dolarów.

Teraz władze USA starają się zebrać jak najwięcej informacji na temat tych, którzy według nich były zaangażowane w tworzenie i propagowanie NotPetya – i nie boją się zaoferować dużej ilości pieniędzy, aby je zdobyć.

„Te włamania cybernetyczne uszkodziły komputery szpitali i innych placówek medycznych w Heritage Valley Health System (Heritage Valley) w zachodniej Pensylwanii, dużym amerykańskim producencie farmaceutycznym, i innych amerykańskich podmiotach sektora prywatnego” – oświadczył Departament Stanu USA.

Mężczyźni pokazani przez władze amerykańskie to oficerowie GRU Jurij Siergiejewicz Andrienko (Юрий Сергеевич Андриенко), Siergiej Władimirowicz Detistov (Сергей Владимирович Детистов), Pavel Valeryevich Frolov (Павел Валерьевич Фролов), Anatolij Siergiejewicz Kovalev (Анатолий Сергеевич Ковалев), Artem Valeryevich Ocziczenko (Артем Валерьевич Очиченко) i Petr Nikołajewicz Pliskin (Петр Николаевич Плискин).

Oskarżenia Federalnej Ławy Przysięgłych w 2020

Federalna ława przysięgłych oskarżyła sześciu rosyjskich funkcjonariuszy w październiku 2020 r. o spisek mający na celu oszustwa komputerowe i nadużycia, spisek mający na celu popełnienie oszustw związanych z telewizją kablową, oszustwo związane z telekomunikacją, uszkadzanie chronionych komputerów i kradzież tożsamości.

Ale oskarżanie osób o popełnienie przestępstwa bardzo różni się od faktycznego trzymania ich w garści i zapewniania, że ​​pewnego dnia staną przed sprawiedliwością na amerykańskiej ziemi.

Najwyraźniej Stany Zjednoczone chcą dowiedzieć się więcej o mężczyznach i ich działalności. To, czy zaoferowanie tak dużej nagrody może skutkować zatrzymaniem mężczyzn przez władze USA, jest przedmiotem dyskusji, ale z pewnością może utrudnić im życie i swobodę poruszania się.

Powiązana z mężczyznami rosyjska wojskowa grupa hakerska była zamieszana w serię cyberataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną i departamenty rządowe.

Nagroda od USA

Aby pomóc w gromadzeniu danych wywiadowczych na temat hakerów, władze USA proszą o przesłanie informacji za pośrednictwem Signal, Telegram, WhatsApp i specjalnej linii z poradami w DarkWeb.

Ochroń się

Bitdefender

Wycena Marken