Dokumenty sądowe mówią, że w 2018 r. Sercan Oyuntur i kilku współspiskowców zaatakowali korporację, która miała kontrakt z Departamentem Obrony na dostarczanie paliwa do silników odrzutowych żołnierzom działającym w południowo-wschodniej Azji.

Samolot

W szczególności dotyczyły pracowników odpowiedzialnych za komunikację z rządem federalnym.

„Poprzez złożony plan phishingowy Oyuntur i kryminalni konspiratorzy w Niemczech, Turcji i New Jersey zaatakowali korporację i osobę fizyczną, aby konspiratorzy mogli ukraść pieniądze, które DoD zamierzał zapłacić korporacji za dostarczenie paliwa do silników odrzutowych” – według USA. Ministerstwo Sprawiedliwości.

Schemat działania

Aby to zrobić, Oyuntur i jego koledzy konspiratorzy stworzyli fałszywe konta e-mail i zaprojektowali fałszywe strony internetowe, aby oszukać pracowników dostawcy paliwa, by uwierzyli, że komunikują się z publiczną witryną General Services Administration (GSA).

„Te e-maile wydawały się być legalnymi wiadomościami od rządu Stanów Zjednoczonych, ale w rzeczywistości zostały wysłane przez konspiratorów i zawierały łącza elektroniczne, które automatycznie przekierowywały osoby na strony phishingowe” — według Departamentu Sprawiedliwości. „Tam zobaczyli coś, co wyglądało na stronę internetową GSA i zostali poproszeni o wprowadzenie swoich poufnych danych logowania, które zostały następnie wykorzystane przez spiskowców do wprowadzenia zmian w systemach rządowych i ostatecznie skierowania pieniędzy do spiskowców”.

Efekty oszustwa

Na podstawie oszukańczych działań Oyuntura i jego konspiratorów 10 października 2018 r. Departament Obrony przekazał 23,5 mln USD na konta kontrolowane przez sprawców.

Oyuntur został skazany 28 kwietnia 2022 r. za spisek mający na celu popełnienie oszustwa bankowego, pocztowego i bankowego; dwa rodzaje oszustw bankowych; jeden przypadek użycia nieautoryzowanego urządzenia dostępowego w celu popełnienia oszustwa; jeden przypadek kwalifikowanej kradzieży tożsamości; i jeden przypadek składania fałszywych oświadczeń federalnym funkcjonariuszom organów ścigania. Liczby spisków i oszustw bankowych niosą za sobą maksymalną potencjalną karę do 30 lat więzienia.

Zabezpiecz swoje dane

Poznaj Bitdefender

Oferta Marken