Kiedy uruchamiają swoje kampanie, cyberprzestępcy nie rozróżniają typu urządzenia czy systemu operacyjnego. Na przykład operatorzy FluBot – którzy zazwyczaj atakują użytkowników Androida – przestawią się na metody niezależne od platformy, takie jak phishing, jeśli złapią użytkowników iOS w swojej sieci.

Telefon

Bezpieczeństwo stało się kluczowym aspektem dla wszystkich mobilnych internautów, niezależnie od modelu telefonu. W tym poście przyjrzymy się trzem różnym zagrożeniom, z jakimi codziennie stykają się użytkownicy iPhone’a, aby zrozumieć, dlaczego ważne jest korzystanie z dedykowanego rozwiązania zabezpieczającego.

Programy szpiegujące

Chociaż iPhone’y nie są tak podatne na cyberzagrożenia jak urządzenia z Androidem, nie są one wolne od złośliwego oprogramowania pod żadnym pozorem.

Choć może infekować zarówno Androida, jak i iOS, niesławne oprogramowanie szpiegujące Pegasus było historycznie niebezpieczne dla użytkowników iPhone’a.

Pegasus jest uważany za najbardziej zaawansowany tego rodzaju złośliwy program. Wykorzystuje luki w aplikacjach do przesyłania wiadomości i może narażać urządzenia bez podejmowania jakichkolwiek działań przez użytkownika. Ponieważ większość użytkowników uważa, że ​​ich iPhone jest odporny na złośliwe oprogramowanie, zagrożenie typu zero-click, takie jak Pegasus, będzie niezauważone, jeśli użytkownicy nie zastosują rozwiązania zabezpieczającego na swoich urządzeniach.

Bitdefender Mobile Security wykrywa Pegasusa, gdy próbuje zainfekować iPhone’y i blokuje go.

Smishing

Wyłudzanie wiadomości SMS lub smishing to technika wykorzystująca protokół SMS (Short Message Service) do dostarczania skażonych treści niczego niepodejrzewającym ofiarom.

Atakujący zazwyczaj tworzą sfałszowaną witrynę internetową, a ofiary spamu wysyłają przerażający lub kuszący SMS, wzywając je do podjęcia działań. Wspomniany wcześniej FluBot jest zazwyczaj dostarczany w ten sposób na telefony z systemem Android. W systemie iOS atak typu „smishing” zazwyczaj próbuje skłonić użytkowników do ujawnienia swoich danych uwierzytelniających w typowy sposób phishingowy.

Bitdefender Mobile Security blokuje łącza, które kierują Cię do strony phishingowej lub fałszywej.

Błędne konfiguracje

Nie zawsze wiesz, jakie informacje aplikacje zainstalowane na Twoim telefonie wysyłają w tle lub jak bezpiecznie je obsługują. Twoje dane mogą być przesyłane w postaci zwykłego tekstu przez Internet bez Twojej wiedzy. Osoba atakująca może przechwycić Twój ruch przez publiczną sieć Wi-Fi. Możesz też ponieść exploita zero-day tylko dlatego, że Twój iPhone nie jest zaktualizowany o najnowszą poprawkę bezpieczeństwa.

Dzięki Bitdefender Mobile Security możesz łatwo przeskanować swojego iPhone’a w poszukiwaniu wszelkich błędnych konfiguracji, które zagrażają Twojej prywatności lub bezpieczeństwu, i zamknij te luki przy minimalnym wpływie na wydajność systemu i żywotność baterii.

Bądź bezpieczny

Bitdefender dla mobile

Marken blog