Niesławna rosyjska grupa oprogramowania ransomware Conti zagroziła obaleniem nowego rządu Kostaryki w wyniku ataku na systemy administracyjne kraju.

Haker

Ogłoszenie na oficjalnej stronie internetowej grupy cyberprzestępczej mówi, że gang zdołał już umieścić osoby w rządzie i pracuje nad włamaniem do innych systemów.

Treść ogłoszenia

„Jesteśmy zdeterminowani, aby obalić rząd za pomocą cyberataku, pokazaliśmy już całą siłę i moc” – powiedział gang w publicznym oświadczeniu. „Mamy w waszym rządzie naszych insiderów. Pracujemy również nad uzyskaniem dostępu do waszych innych systemów, nie macie innego wyjścia, jak tylko nam zapłacić”.

Aby zwiększyć wagę swojej próby wyłudzenia, Conti zwiększyło swoje zapotrzebowanie do 20 milionów dolarów w zamian za klucz deszyfrujący potrzebny do odblokowania zaatakowanych systemów. Aby dodać poczucia pilności, gang opublikował na swojej stronie internetowej kolejną wiadomość, w której stwierdza, że ​​usunie klucze deszyfrujące w ciągu tygodnia, co może pozostawić poszkodowane administracje w trudnej sytuacji.

Więcej wiadomości od Conti

„Apeluję do każdego mieszkańca Kostaryki, aby udał się do swojego rządu i zorganizował wiece, aby jak najszybciej zapłacili nam, jeśli wasz obecny rząd nie może ustabilizować sytuacji? Może warto to zmienić” – inny komunikat w ciemnej sieci Conti czyta portal.

Atak z 19 kwietnia, który naruszył systemy administracyjne Kostaryki, skłonił kraj do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Przed zaszyfrowaniem dokumentów cyberprzestępcy ujawnili kilka zbiorów danych skradzionych z zaatakowanych systemów.

Podobno katastrofalny atak został zgłoszony przez spółkę stowarzyszoną Conti o nazwie „UNC1756”, która podszywała się pod pseudonim, który firma zajmująca się wywiadem zagrożeń przypisuje nieskategoryzowanym grupom zagrożeń.

Stanowisko rządu USA

Conti jest jednym z najbardziej poszukiwanych gangów cyberprzestępczych na świecie, a Departament Stanu USA ogłasza nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za wszelkie przydatne informacje, które mogą doprowadzić do zidentyfikowania jego kluczowych członków.

Bezpieczeństwo IT

Antywirus Bitdefender

Marken wycena pakietu