Atak oprogramowania ransomware na rząd hrabstwa Somerset w New Jersey wstrzymał komunikację e-mailową i zmusił personel do korzystania z papierowych dokumentów dotyczących niektórych usług.

Dokumenty ułożone w stos

W ogłoszeniu opublikowanym 24 maja na stronie z wiadomościami urzędnicy hrabstwa powiedzieli, że infekcja oprogramowaniem ransomware uszkodziła jego system poczty elektronicznej i zmusiła do odroczenia posiedzenia Rady Komisarzy.

Dodatkowe ataki

Linie telefoniczne i połączenia alarmowe 911 pozostały nienaruszone, powiedzieli urzędnicy.

„Z wyjątkiem poczty e-mail, hrabstwo wykonuje większość normalnych funkcji. To powiedziawszy, aktywowaliśmy nasze Centrum Operacji Kryzysowych i nasz Plan Ciągłości Działań Rządu” – powiedziała administrator okręgu Colleen Mahr. „Zakładamy, że ta sytuacja będzie obowiązywać przynajmniej do końca tygodnia”.

Następnego dnia Somerset powiedział, że biura i budynki hrabstwa pozostają otwarte, ponieważ śledczy oceniają powagę ataku. Zaktualizowane powiadomienie ujawniło, że „komputery połączone z siecią pozostają wyłączone, a e-maile hrabstwa nie mogą być odbierane ani udzielane na nie przez personel hrabstwa”.

Ujawnił również, że usługi urzędników i zastępców, które są uzależnione od dostępu do powiatowych baz danych, pozostały niedostępne, podczas gdy wyszukiwanie tytułów było możliwe tylko w dokumentach papierowych sprzed 1977 roku.

Kto zaatakował

Nie jest jasne, która grupa lub szczep ransomware jest odpowiedzialna za infekcję, a hrabstwo nie ujawniło żądań szantażystów. Nie jest również jasne, czy jakiekolwiek akta obywateli zostały skopiowane do wykorzystania w kolejnych oszustwach, co jest powszechne w przypadku takich ataków.

„Ciężko pracujemy, aby zapewnić, że kluczowe usługi, od których zależy społeczeństwo, będą nadal świadczone, takie jak recykling, konserwacja dróg i transport dla seniorów” – powiedział administrator okręgu Mahr w zaktualizowanym ogłoszeniu. „Mamy znakomity dział IT, który pracuje przez całą dobę, aby ocenić naszą sytuację, zapobiec dalszym uszkodzeniom i ostatecznie naprawić”.

Na chwilę obecną biuro urzędnika hrabstwa nadal nie jest w stanie świadczyć niektórych usług wymagających dostępu do Internetu.

Bezpieczeństwo urządzeń

Bitdefender – najlepszy antywirus

Marken – oferta