Ogólnoświatowa operacja policyjna zakończyła się aresztowaniem setek domniemanych oszustów i przejęciem mienia przestępczego o wartości milionów dolarów, poinformował Interpol.

Dokumenty na komisariacie

Dwumiesięczna operacja o kryptonimie First Light 2022 została przeprowadzona w 76 krajach, wymierzona w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się oszustwami telekomunikacyjnymi i socjotechnicznymi.

Działania policyjne

Policja przeprowadzała naloty na centra telefoniczne podejrzane o oszustwa telefoniczne, oszustwa romansowe, oszustwa e-mailowe i powiązane przestępstwa finansowe.

Wstępne wyniki obejmują:

  • Naloty na 1770 lokalizacji na całym świecie
  • Zidentyfikowano 3000 podejrzanych
  • Aresztowanie 2000 oskarżonych operatorów, oszustów i osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy
  • 4000 kont bankowych zamrożonych
  • Przechwycone nielegalne fundusze o wartości 50 mln USD

Wyniki wciąż napływają, powiedział Interpol, więc liczby mogą być wyższe dla każdego licznika.

Wyróżniające się sytuacje

Policja singapurska uratowała nastoletnią ofiarę oszustwa, która została podstępnie oszukana, by udawała porwaną i wysyłała swoim rodzicom filmy z fałszywymi ranami w celu poparcia żądań okupu w wysokości 1,5 miliona euro.

W drugim przypadku aresztowano obywatela Chin w związku z planem Ponziego, który rzekomo oszukał prawie 24 000 ofiar z 34 milionów euro.

Policja Singapuru aresztowała ośmiu podejrzanych powiązanych z oszustwami podobnymi do Ponziego, w których przestępcy mogliby zwabić ofiary wysokopłatnymi pracami marketingowymi online za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów. Ofiary początkowo zarabiały niewielkie zarobki, a następnie prowizje, rekrutując więcej członków.

Efekty operacji Policji

Operacja ujawniła również szereg pojawiających się trendów, w tym:

  • sposób, w jaki pasterze mułów piorą pieniądze na osobistych kontach bankowych ofiar;
  • w jaki sposób platformy mediów społecznościowych kierują handlem ludźmi, zmuszając ludzi do pracy przymusowej, niewolnictwa seksualnego lub niewoli w kasynach lub na statkach rybackich;
  • wzrost liczby oszustw phishingowych, w których przestępcy udają urzędników bankowych, aby nakłonić ofiary do udostępnienia danych logowania online;
  • wzrost liczby cyberprzestępców udających funkcjonariuszy Interpolu w celu uzyskania pieniędzy od ofiar, które uważają, że są przedmiotem dochodzenia.

W 2022 r. po raz drugi organy ścigania wprowadzają ograniczenia First Light na skalę globalną, a operacje taktyczne odbywają się na każdym kontynencie.

Ochrona urządzeń

Wycena Marken

Bitdefender – najlepszy Antywirus