Rok 2021 oznaczał szczyt aktywności cyfrowej na całym świecie, napędzany głównie pandemią COVID. Szybka cyfryzacja pracy, usług i innych codziennych czynności oznaczała, że ​​cyberprzestępcy mogli codziennie żerować, rozpowszechniając złośliwe oprogramowanie i kampanie socjotechniczne.

Logo Bitdefendera

Gdy aktywność cyfrowa osiągnęła rekordowy poziom w 2021 r., nieostrożne zachowanie konsumentów dodatkowo napędzało szybki rozwój globalnego krajobrazu cyberzagrożeń.

W tegorocznej edycji raportu Bitdefender Consumer Threat Landscape Report pokazujemy, w jaki sposób inteligentne urządzenia nadal stanowią wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ ani branża mobilna, ani system IoT nie są w stanie dokonać niezbędnych zmian w ich bezpieczeństwie. Innymi słowy, wiele problemów z bezpieczeństwem, które w przeszłości nękały gadżety połączone z Internetem, nadal istnieje. Nawet sklepy z Androidem pozostają ważnym wektorem infekcji, pomimo ich rzekomego bezpieczeństwa.

Rozwój cyberprzestępczości

Przez cały 2021 r. spamerzy byli zajęci dystrybucją oszukańczej korespondencji na całym świecie. Zmiany społeczno-gospodarcze wywołane przez pandemię wzmocniły taktykę dostarczania i zaoferowały nowe tematy, przy czym złośliwi aktorzy nadal podpinają się pod tematy związane z COVID. Spam związany z opieką zdrowotną stanowił pod względem ilości prawie jedną piątą światowego spamu.

Gdy globalna populacja weszła w drugi rok blokad i ograniczeń w podróżowaniu, zachowania cybernetyczne zakorzenione w 2020 r. szybko się utrwaliły, odbiwszy się na bezpieczeństwie i prywatności konsumentów. Pod względem tematycznym oszuści stworzyli imponujące menu spamowe, eksperymentując i bazując na poprzednich kampaniach, z wyraźnym naciskiem na dystrybucję złośliwego oprogramowania, wymuszeń i phishingu.

Spośród wielu zagrożeń, które widzieliśmy w zeszłym roku, atakujących systemy Windows, pozostało pięć kluczowych kategorii: exploity, trojany, oprogramowanie ransomware, koparki monet i potencjalnie niechciane aplikacje (PUA). Komputery Mac są nieco mniej zróżnicowane pod względem złośliwego oprogramowania.

Najpopularniejszy wirus

Trojany są najpopularniejszym rodzajem złośliwego oprogramowania zarówno na komputerach Mac, jak i Windows, podczas gdy PUA stanowią jedną trzecią wszystkich zagrożeń skierowanych do systemów Windows, a komputery Mac, co zaskakujące, prowadzą do znacznego kopania kryptowalut – zwłaszcza w Australii.

Te odkrycia i wiele innych są szczegółowo opisane w naszym raporcie, który można bezpłatnie pobrać pod poniższym linkiem.

Zabezpiecz się

Bezpieczeństwo Bitdefender

Marken – wycena