Gartner o bezpieczeństwie – i tak zostaniesz zaatakowany

file-133_big
02
Paź
2015

no comment adminci

W ostatnim tygodniu na konferencji Gartner Security and Risk Management w Londynie, Neil McDonald z firmy analityczno-doradczej Gartner podzielił się z CSO* i specjalistami z branży IT, nowym podejściem do tematu bezpieczeństwa.

 Podczas dyskusji na temat Architektury Bezpieczeństwa Adaptacyjnego firmy Gartner padły wnioski, że nie ważne, jakie środki bezpieczeństwa zastosuje Twoja organizacja, i tak zostanie zaatakowana i/lub naruszona. Dlatego poza uniemożliwianiem ataków, CSO muszą sprostać wyzwaniu upewniając się, że intruzi nie pozostaną niewykryci w ich sieci.

Świeżość podejścia polega na zwróceniu uwagi na wykrywanie już trwających incydentów i na szybkim reagowaniu i naprawianiu ich, aby ograniczyć szkody.

                Oczywiście trzeba jeszcze przewidzieć trendy i zapobiec atakom, jak powiedział firmie Gartner Peter Firstbrook „Pojęcie, że sygnatury są martwe jest błędną hiperbolą”, co może dowodzić, że antywirusy mają przed sobą świetlaną przyszłość. Przy okazji, większość czołowych producentów oprogramowania antywirusowego włącza inne składniki, aby „zapobiec” brakom w swoich produktach. Bitdefender jest jednym z tych producentów i włączył na przykład białą listę, systemy uczące się i technologię monitorowania zachowań.

Model Architektury Bezpieczeństwa Adaptacyjnego jest mądry i bardzo przyszłościowy (i tak jest do dziś, ponad rok po tym jak Gartner pierwszy raz go przedstawił). Wielu producentów, którzy są już na rynku i którzy dopiero na niego wchodzą, pokrywają każdą niszę w modelu. Ale na razie model jest wyzwaniem do realizacji; CSO muszą dokonać wielu wyborów. Jakie segmenty mają pokrycie w modelu? Jakiego typu ataki są priorytetem w zakresie wykrywania?

Fot.: Architektura Bezpieczeństwa Adaptacyjnego firmy Gartner

Jak wyjaśnia Mario de Boer z Gartner, różne rodzaje ataków wymagają różnych rozwiązań. W końcu, może być tak, że duże przedsiębiorstwa będą musiały pracować z wieloma małymi producentami, aby osiągnąć odpowiednią ochronę. To pociąga za sobą intensywne przyjrzenie się mniejszym dostawcom, aby upewnić się, że są solidne pod względem zasobów ludzkich i finansów oraz, że nadal będą na rynku w ciągu kilku lat.

 Model wygląda na solidny, więksi gracze integrują dodatkowe funkcje w swoich rozwiązaniach (poprzez nabycie lub rozwój technologii in-house), co staje się coraz bardziej istotne. Należy śledzić rozwiązania antywirusowe, aby zdecydować się na takie, które oferują wielowarstwową ochronę.

*CSO – angielski tytuł nadawany w dużych organizacjach osobom zarządzającym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)