50% zagrożeń malware na Mac OS to Adware

file-139_big
14
Paź
2015

no comment adminci

Naukowcy Bitdefender twierdzą, że połowa użytkowników systemu Mac OS narzeka, że reklamy i niechciane aplikacje (PUA) zakłócają przeglądanie stron www i zmniejszają bezpieczeństwo w sieci.

Źródło: Forum firmy Apple

 

                Analizując wszystkie zagrożenia malware, które działały komputerach z systemami OS X w pierwszej połowie tego roku, Bitdefender wykrył adware w prawie połowie wszystkich zagrożeń w USA (46%) i Niemczech (45%). W Australii, agresywne reklamy i PUA stanowią 27% ogółu zagrożeń, które obejmują także niektóre trojany i robaki.

                Adware możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwszy, ten „lepszy”, czyli po prostu, oprogramowanie, które można wykorzystywać za darmo, ale wyświetla reklamy (np. Gadu-Gadu) lub drugi, znacznie gorszy, program, który nie tylko złośliwie wyświetla reklamy, ale jest połączony z modułami szpiegującymi, które przekazują autorowi wiele informacji o użytkowniku.

Dlaczego adware może być niebezpieczne?

                Adware, wyświetla reklamy, gdy użytkownicy surfują po internecie lub jest dodawane i instalowane z pobranym z internetu oprogramowaniem freeware (licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe korzystanie z programu). Wyniki wyszukiwania są zatruwane niechcianymi reklamami pop-up, po tym jak Adware prześledzi zachowania użytkowników i sprawdzi, co przeglądają i wyszukują. Może także przekierować użytkowników na strony, którymi nie są naprawdę zainteresowani. Tak naprawdę jego celem jest zdobycie pieniędzy z każdym kliknięciem. Ale Adware może być bardzo inwazyjne, przeglądać zasoby komputera i narażać ich na takie niebezpieczeństwa, jak keyloggery, lub techniki ataku man-in-the-middle, które polegają na podsłuchu i modyfikacji ruchu sieciowego, bez wiedzy użytkownika (np. przy wykonywaniu przelewów).

Jak kontrolować wyskakujące reklamy?

                Część reklam stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub wydajności, więc stają się utrapieniem dla użytkownika. Oto pięć kluczowych wskazówek, które pozwolą zabezpieczyć komputer przed Adware:

  • Uważnie wybieraj programy, jakie chcesz pobrać na swój komputer. Upewnij się, czy na pewno potrzebujesz tego programu przed jego pobraniem, ponieważ niektóre z programów mogą zawierać moduły szpiegujące oraz inne niechciane programy.
  • Czytaj umowy licencyjne. Powinny się w nich znaleźć informacje o wszystkich gromadzonych danych, ich przechowywaniu i udostępnianiu osobom trzecim.
  • Uważaj na oszustwa antyspyware. Niektóre narzędzia udają, że pomogą Ci pozbyć się wszystkich niechcianych aplikacji, ale w rzeczywistości same oszukują i przechwytują dane.
  • Nie klikaj reklam. Użyj blokerów reklam, aby uniknąć wyświetlania szkodliwych, lub po prostu irytujących reklam.
  • Na bieżąco aktualizuj system Mac OS i iOS, niektóre aktualizacje oprogramowania obejmują udoskonalenia, które pomagają kontrolować wyskakujące okienka.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)