Kolejna fala spamu kierowana do użytkowników Allegro

file-162_big
03
Lis
2015

no comment adminci

Kolejna fala spamu kierowana do użytkowników Allegro

Fala spamu dotycząca użytkowników Allegro nie zmniejsza się. Popularność tego portalu aukcyjnego jest na tyle duża, że prawie każdy wysłany e-mail może trafić do użytkownika Allegro. Tak jak w poprzedniej wiadomości, o której informowaliśmy pod koniec września bieżącego roku, spamerzy informują o zawieszeniu konta Allegro.

Najnowsza wiadomość jest na tyle dziwna, że od razu budzi wątpliwości – nie występują w niej żadne elementy graficzne (np. logo Allegro), roi się od literówek, a wymagania, które należy spełnić, żeby odblokować konto od razu powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Są to: kolorowa kopia dokumentu tożsamości (paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy), zdjęcie twarzy użytkownika konta z dokumentem tożsamości. Ważne jest też, że adres e-mail, na który należy wysłać dokumenty nie jest firmowym adresem Allegro.

Takie warunki na pewno zdziwią stałych użytkowników Allegro, gdyż portal nigdy nie prosi o takie dane, jednak osoby starsze lub takie, które nie korzystają biegle z komputera i Internetu mogą dać się nabrać. Dostarczenie takich poufnych dokumentów może skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale także problemami z prawem.

Po raz kolejny inżynierowie Bitdefender przypominają, że nie należy wierzyć we wszystkie wiadomości e-mail pochodzące z portali aukcyjnych, banków, od dostawców internetu czy abonamentu telefonicznego. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na trzy elementy:

  • adres nadawcy lub adresy e-mail, jakie występują w wiadomości – jeśli prowadzą do domeny innej niż firmowa powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.
  • treść informacji – jeśli zawiera dużo literówek lub nakazuje nam wykonać czynności, które ingerują w naszą prywatność, należy zastanowić się, czy na pewno wiadomość jest prawdziwa – najlepiej zweryfikować to telefonicznie w firmie, która teoretycznie jest autorem wiadomości.
  • podejrzane wymagania – skan dowodu czy paszportu – te dokumenty zawierają wystarczającą ilość informacji, aby w razie ich wysłania do oszusta, ten mógł zaciągnąć pożyczkę w banku na nasze dane. Dlatego, tak jak w przypadku poprzedniego punktu warto to zweryfikować u źródła.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)