Bitdefender ostrzega. Nowy Backdoor umożliwia pełny dostęp do systemów Mac.

easy-doc-converter1_big
13
Lip
2016

no comment adminci

Nowy malware, nazwany przez ekspertów Bitdefendera  Backdoor.MAC.Eleanor, wystawia systemy Apple na cyber-szpiegostwo i pozwala na pełną, anonimową kontrolę ze strony osób atakującego.

Backdoor jest osadzony w fałszywej aplikacji do konwertowania plików tekstowych, która jest dostępna w Internecie na renomowanych witrynach oferujących aplikacje i oprogramowanie dla systemów Mac.  EasyDoc Converter.app wygląda jak konwerter plików z opcją  „drag-and-drop”, ale nie jest to jego prawdziwa funkcja, naprawdę pobiera szkodliwy skrypt.

Skrypt instaluje się i dodaje do rejestru Ukryte usługi TOR-a aby atakujący mógł się łączyć z komputerem bez wiedzy użytkownika, przez anonimowe połączenie z  przeglądarki TOR.

Następnie lokalny serwer WWW dubluje Web Service (PHP) – za pośrednictwem generowanego przez Tor adresu.

Usługa WWW (PHP)

Składnik ten działa jako centrum Control & Comand i daje atakującemu pełną kontrolę nad zainfekowanym komputerem. Usługa internetowa jest skonfigurowana lokalnie i może być dostępna za pośrednictwem adresu „cebuli” (ikonka przeglądarki TOR).

Po uwierzytelnieniu z prawidłowym hasłem, atakujący uzyskuje dostęp do internetowego panelu sterowania z następującymi możliwościami:

• Menedżer plików (przeglądanie, edytowanie, zmiana nazwy, usuwanie, przesyłanie, pobieranie i plików archiwum)

• Wykonywanie poleceń na komputerze (wykonuje zapytania)

• Wykonywanie skryptów ( w PHP, Perl, Python, Ruby, Java, C)

• Zdalne wykonywanie poleceń Roota poprzez skrypty napisane w Shell’u

• Sondowanie zapory sieciowej, zestawu reguł w poszukiwaniu punktów wejścia do atakowanego systemu lub sieci za pomocą prostego kreatora pakietów

• Podłączenie się i administrowanie bazami danych

• Lista Procesów / Menedżer zadań (możliwość otworzenia listy procesów i aplikacji działających w systemie)

• Wysyłanie wiadomości e-mail z załączonymi plikami

 

Konsola sterowania atakującego

Malware korzysta z narzędzia „wacaw” aby robić zrzuty ekranu oraz video z wbudowanych kamer

Korzysta także z daemona, aby pobrać aktualizacje, przesłać pliki z komputera użytkownika lub wykonuje skrypty  napisane w Shell’u.

Pastebin Agent

Każdy zainfekowany komputer ma unikalny adres Tora, którego ​​atakujący używa do łączenia się i pobrania oprogramowania. Wszystkie te adresy są zaszyfrowane za pomocą klucza publicznego z wykorzystaniem algorytmów RSA i base64 i przesłane na pastebin.com gdzie są przechowywane.

 

 

Konsekwencje

„Ten rodzaj złośliwego oprogramowania jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest trudny do wykrycia i daje atakującemu pełną kontrolę nad zainfekowanym systemem”, mówi Tyberiusz Axinte, kierownik techniczny, Bitdefender Antimalware Lab. „Na przykład, ktoś może zablokować Wam laptopa, grożąc i  szantażując, że wykorzysta Wasze prywatne plik lub  przekształci Wasz laptop na bota i zacznie atakować inne urządzenia. Możliwości są nieskończone.”

 

Ta aplikacja nie jest podpisana cyfrowo przez firmę Apple. Ze względów bezpieczeństwa, Bitdefender zaleca pobieranie aplikacji wyłącznie z renomowanych stron internetowych.

 

Źródło: https://labs.bitdefender.com/2016/07/new-mac-backdoor-nukes-os-x-systems/

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)