Statystyki dot. złośliwego oprogramowania MALWARE na PC i Androida dla Polski

statystykibt1_big
15
Lis
2016

no comment adminci

Z danych opracowanych przez markę Bitdefender, jeśli chodzi o złośliwe oprogramowania (ang. malware) na komputery stacjonarne w Polsce, dominujące są dwie rodziny zagrożeń Spyware i Adware, stanowiące 19,73% wszystkich raportów odnośnie malware, między kwietniem, a wrześniem 2016 roku.

 

Podczas gdy wiadomym jest, że Adware jest szczególnie wykorzystywany przez cyberprzestępców, aby generować zarobki typu PPC (ang. pay per click), który działa tak, że zalewa komputer użytkownika okienkami pop-up i męczącymi screenami (ang. nagware). To jest on także wykorzystywany, aby instalować dodatkowe złośliwe komponenty, chociażby takie jak spyware ( złośliwe programy, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom). Z tego powodu, adware i spyware są zazwyczaj połączone ze sobą, ponieważ cyberprzestępcy oprócz zalewania urządzenia ofiary reklamami starają się także zdobyć nad nim kontrolę.

 

Co ciekawe, exploity w Windows (złośliwe oprogramowania wykorzystujące luki w oprogramowaniu zawierające kody wykonywalny lub dane) stanowią 9.8% wszystkich raportów malware w Polsce, w wymienionym już wyżej okresie czasu. Chociaż nie jest to niespotykane, żeby exploity zaliczano do czołówki głównych zagrożeń, to zadziwiające jest, że blisko 10% wszystkich raportów obejmują właśnie exploity.

 

System operacyjny Android zdaje się wykazywać podobnymi trendami co raporty malware na PC. Tutaj rodzinamalware HiddenAds stanowiła 20,73% wszystkich raportów malware między kwietniem, a wrześniem 2016, a z kolei rodzina malware HiddenApp wyniosła 18,62%. Oznacza to, że polscy użytkownicy są głównie atakowani przez aplikacje wypełnione agresywnym adware, które to permanentnie przekierowują wyniki poszukiwań w przeglądarce, lub też wyświetlają uciążliwe aplikacje i reklamy na ekranie głównym. To, co czyni całą rodzinę programów HiddenApp ciekawą jest to, że po zainstalowaniu złośliwa aplikacja stara się zatrzeć swoje ślady, zmieniając głównie swoją nazwę, po to by uniknąć bycia odinstalowanym przez użytkowników. Gwarantuje to jego utrwalenie na urządzeniu, uaktywnia je, i kontynuuje wykonywanie dalej złośliwych czynności bez obawy, że zostanie usunięty. Rodzina malware Ztorg i Dropper to dwa typy złośliwego oprogramowania, które raz zainstalowane zaczynają ściągać i instalować inne złośliwe aplikacje na urządzeniu użytkownika. Z 10,45% dla Ztorg, i odpowiednio 5,65% dla Dropper ze wszystkich raportów o malware dla Polski, te dwie rodziny malware zajmują trzecie i czwarte miejsce na naszym wykresie.

 

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)