Nasza przyszłość – bezgotówkowy system ekonomiczny

6fa16c8506500279bafd9aa71_big
22
Lis
2016

no comment adminci

Identyfikacja biometryczna funkcjonuje w naszym świecie tak naprawdę już dość długo w swojej najprostszej postaci w formie odcisków palców. Pobieranie odcisków palców od przestępców, znane są od połowy XIX wieku, było i wciąż jest skutecznym sposobem identyfikowania ludzi w oparciu o ich biologiczne atrybuty. W ciągu minionych 200 lat technologia przeszła daleką drogę, gdzie rozwój biometryki oraz Internetu Przedmiotów (IoT) był z sobą mocno powiązany. Odciski palców i rozpoznawanie twarzy to obecnie najbardziej popularne technologie używane w świecie do autoryzacji płatności i np. do odblokowywania samochodów, a poprzez rozpoznawanie głosu możemy komunikować się ze swoim własnym cyfrowym asystentem. Na tym jednak nie koniec. Niektóre z tych technologii działają na podstawie sygnałów, impulsów płynących z mózgu albo serca, z tym że, zmienny cykl takie jak na proces starzenia może przyczynić się do powstawania w pewnych momentach błędów.

Aby to zadziałało, unikatowe cechy identyfikacyjne użytkowników są gromadzone i przechowywane w bazie danych. W przyszłości może to spowodować szkody, albowiem dane biometryczne mogą być wykorzystane wbrew woli użytkownika. Rozważając aktualne dyskusje dotyczące wciąż słabej ochrony Internetu Przedmiotów (IoT) oraz braku uniwersalnych standardów odnośnie tejże ochrony, to konsekwencje, w przypadku gdyby takie dane wpadłyby w ręce hakerów, mogą okazać się wręcz katastrofalne.

Ścisły związek między ogromną ilością informacji, danymi biometrycznymi oraz Internetem Przedmiotów (IoT) wskazuje, że będzie miał on wpływ na nasze życie na wszystkich szczeblach. Nasze społeczeństwo wkrótce stanie się uzależnione od tego związku, ponieważ Internet Przedmiotów i biometryka na trwale zakorzenią się w  każdej naszej aktywności i działalności (biznesie). Podczas ubiegłotygodniowego szczytu “WebSummit”, poświęconego technologii identyfikacji smart, biometrii i Internetowi Przedmiotów, Leev Khasis COO i zastępca CEO Sberbanku powiedział: “Już wkrótce będziemy żyć w bezgotówkowym świecie, ponieważ jest to kluczowy element naszej przyszłości. Dla przykładu, w Rosji jest wiele projektów, które zakładają zdezaktualizowanie gotówki i pragną oni zmierzać w kierunku gospodarki bezgotówkowej.

W dzisiejszym świecie ludzie używają smartfonów niemalże do wszystkiego, w tym też do płatności. W przeciągu kilku sekund mogą przesłać pieniądze w dowolne miejsce na ziemi. Wspomniany wyżej Khasis przewiduje, że fizyczne metody identyfikacji staną się w niedługiej przyszłości przestarzałe , gdyż smartfony i akcesoria do noszenia danych są jedynie tymczasowym rozwiązaniem służącym identyfikacji i lepsze metody muszą zostać wdrożone. Dodaje jeszcze następujące stwierdzenie: “To zaledwie czubek góry lodowej w technologii innowacyjnej, albowiem urządzenia najprawdopodobniej będą dysponować własną tożsamością. Przyjrzyjmy się np. dronom. Będzie miało to olbrzymi wpływ  na usługi i  technologie wychodzące. Klienci bowiem powinni być stawiani na pierwszym miejscu. Producenci i dostawcy usług powinni skierowanych na swoje potrzeby i obawy”. Biometryczne czytniki odcisków palców, w rosyjskim handlu detalicznym, czynią płatności dużo prostszymi. Tymczasem Mastercard na terenach Stanów Zjednoczonych i Kanady wraz BMO Financial Group uruchomił technologię odcisku i selfie. Nie jest to tylko kwestia ochrony prywatności i nadzoru, ale także pytanie odnośnie bezpieczeństwa płatności i danych. Ataki typu “Spoofing” (atak, grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegający na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego) czają się niemalże tuż za rogiem, tylko czekać kiedy się ujawnią. Khasis, zapytany o wartość jaką dane przetrzymują, wierzy że jest to: “ tak jak z ropą dla nowej gospodarki”.

Zatem spoglądając na ostatnie włamania do systemu SWIFT oraz liczne włamania do banków na świecie, należy zastanowić się czy użytkownicy powinni zaufać instytucjom finansowym w kwestii swoich osobistych informacji i danych biometrycznych? Albo jeszcze lepiej, czy banki powinny mieć pełną kontrolę nad ważnymi danymi?

Oryginalne źródło link z blogu BD:

Biometrics and our future as a cashless economy

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)