ABC Cyberbezpieczeństwa: D jak atak DoS

d-jak-atak-dos-copy
24
Cze
2017

no comment adminci

Do czego można porównać atak DoS…?

Uścisk dłoni jest oznaką przyjaźni od zawsze. Codziennie witamy się z tyloma osobami, że w pewnym momencie tracimy rachubę ile osób tym gestem pozdrowiliśmy. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że żadna z tych osób nie puściła naszej ręki. Co wtedy?

W branży technologicznej taka sytuacja zwana jest atakiem typu DoS (Denial of Service).

Oznacza to, że ​​hackerzy generują fałszywy ruch na stronie, blokując tym samym dostęp innym osobom, które chcą ją legalnie odwiedzić. Ataki na witrynę mogą ją skutecznie unieruchomić lub nawet trwale uszkodzić. Gdy haker dokona ataku DoS, system wyświetli komunikat o błędzie. Jaki tego skutek? Utrata klientów, a tym samym cały wysiłek by ich zdobyć… poszedł na marne.

Czym się różni DoS od DDos?

Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service), uruchamiane są za pośrednictwem botnetów (grupy komputerów wysyłających zainfekowany wirusami spam) z wielu komputerów w różnych lokalizacjach, które zalewają witrynę komunikatami z żądaniami lub uniemożliwiają dostęp do systemu. Odebranie wysłanej przez nich wiadomości umożliwia cyberprzestępcy zdalnie sterowanie komputerem.

Jaki jest powód tego typu ataków na naszą stronę?

W przeciwieństwie do ataków typu phishing, atak DoS nie jest bardzo skomplikowany, dlatego nawet początkujący haker potrafi go przeprowadzić. Powody ataku są przeróżne: od szantażu, przez chęć zemsty, aż po zwykły wandalizm, dlatego też narażeni są na niego są wszyscy bez wyjątku.

Nie wszystkie ataki DDoS są złośliwe

Czasami Twoja witryna lub blog mogą chwilowo przestać działać i nie jest to powód do obaw, tylko zwykłe przeciążenie serwerów. Problem ten zazwyczaj dotyczy małych i średnich sklepów internetowych podczas wyjątkowych promocji zakupowych, takich jak Czarny Piątek czy Nocna Wyprzedaż, gdy duża liczba klientów nagle chce zrobić zakupy. Jeżeli więc jesteś administratorem takiej strony, warto być przygotowanym na taką sytuację, zwiększyć moce przerobowe, aby móc obsługiwać dużą liczbę klientów i nie wydzwaniać z na policję z paniką w głosie zgłaszając włamanie.

Jak sprawdzić, czy jesteś ofiarą DoS?

Jeśli ofiara nie ma technicznej wiedzy, może być trudno od razu wykryć atak. Oto kilka podstawowych kroków, które należałoby wykonać:

  • Należy ponownie uruchomić komputer i sprawdzić czy trwa to dłużej niż zwykle.
  • Po uruchomieniu trzeba rozpocząć skanowanie komputera za pomocą programu antywirusowego, a także sprawdzać rejestr zdarzeń (pliki dziennika).
  • Użytkownicy mogą mieć pewność, że doświadczyli ataku typu DoS, gdy strona internetowa wyświetla komunikat „usługa niedostępna”.
  • Warto wtedy skontaktować się z dostawcą usług internetowych w celu uzyskania pomocy.

 

>>Sprawdź inne lekcje z serii ABC Cyberbezpieczeństwa<<

Bądź bezpieczny, bo na to zasługujesz.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Źródło: Hot for security by Bitdefender

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)