Chińscy szpiedzy zakładają fałszywe profile na LinkedIn

linkedin-scam
22
Gru
2017

no comment Paulina P

Chińscy agenci wywiadu zasypali LinkedIn nieprawdziwymi profilami młodych profesjonalistów. Celem tej akcji było przeniknięcie do niemieckiego biznesu i polityki – ostrzega Hans-Georg,  szef Federalnego Urzędu ds. Ochrony Konstytucji (BfV).

 

Chińscy szpiedzy wykorzystali LinkedIn – donosi Maassen. Mieli oni za zadanie skontaktować się  z około 10 tysiącami niemieckich obywateli, w celu rekrutacji ich na informatorów. Wśród ośmiu najbardziej aktywnych fałszywych profili znalazł się menedżer zasobów ludzkich. Byli nimi: przedstawiciel think tanku z Państwa Środka a także konsultanci, naukowcy i eksperci ds. polityki.

 

Jest to szeroko zakrojona próba infiltracji parlamentu, ministerstw i agencji rządowych – stwierdził  Maassen.

 

Chińskie służby wywiadowcze aktywnie działają w takich sieciach, jak Linkedln i usiłują w ten sposób dotrzeć do źródeł wywiadowczych. Tego typu ataki są trudne do wykrycia, ponieważ połączenia sieciowe pomiędzy dostawcami usług i ich klientami zazwyczaj nie są podejrzane. To zapewnia napastnikom jeszcze większą bezkarność i sprawia, że są trudni do wykrycia – informuje Federalny Urząd ds. Ochrony Konstytucji.

 

W poniedziałek Chiny nie przyznały się do zarzutów stawianych przez Niemcy.  Co ciekawe, to nie pierwszy tego typu przypadek.  Podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości, kiedy Chińczyków oskarżały o cyberszpiegostwo inne kraje : Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Indie i Stany Zjednoczone. – powiedział Mariusz Politowicz certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

– Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie niemieckie organizacje, w szczególności departamenty rządowe, będą mogły mówić i działać w sposób bardziej odpowiedzialny, a nie robić rzeczy, które są niekorzystne dla rozwoju dwustronnych stosunków – odpowiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lu Kang.

 

Według Czeskiej Służby Bezpieczeństwa (SIS), istnieją silne dowody na nasilające się chińskie operacje szpiegowskie, wymierzone przeciwko firmom europejskim.   Z kolei BfV donosi o agresywnych działaniach cyberszpiegów w czasie wyborów parlamentarnych.

 

Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)