NAJWIĘKSZE NARUSZENIA BEZPIECZEŃSTWA NASZYCH DANYCH W 2017 ROKU. CO PRZYNIESIE NAM KOLEJNY?

naruszenia danych 2017 bitdefender
28
Gru
2017

no comment Paulina P

Kończy się 2017 rok.

Przed nami podsumowanie tego, co najważniejsze w branży IT. Przedstawiamy zatem, dokonaną przez analityków, listę zagrożeń bieżącego roku oraz prognozujemy pojawienie się ich w następnym. Zważając na ilość wykrytych ataków w 2017 roku, nie będą one optymistyczne. Wiemy, że pojawi się  ich coraz więcej. Oszacowanie ilości  i rodzajów przyszłych zagrożeń opieramy na domysłach. Jednego możemy być pewni!

 

 Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w taki sposób, by ” udoskonalane” ciągle, złośliwe oprogramowanie nie było w stanie zagrozić naszym danym.

 

Rok bieżący przyniósł sporo incydentów związanych z bezpieczeństwem danych

W bieżącym, 2017 roku mieliśmy okazję przyjrzeć się owocom niezwykle bujnej i kreatywnej wyobraźni twórców wirusów. Jednym z nich były szkody wywołane przez tak zwane malware, które szyfrowały dane, oczekując wpłaty haraczu. Nie obyło się także bez wpadek ludzi, przez których wyciekło bardzo dużo danych.

 

Oto dziesięć naruszeń danych w 2017 roku:

 

 • WannaCry, czyli ransomware, który sparaliżował pracę wielu przedsiębiorstw,
 • Petya / NotPetya / GoldenEye, czyli jeszcze bardziej rozbudowana wersja ransomware WannaCry.
 • Atak  hakerów grupy The Shadow Brokers na NSA – amerykańską, wewnętrzną agencję wywiadowczą, która straciła 100 GB poufnych informacji.
 • WikiLeaks Valut 7 – wyciek tajnej dokumentacji, używanej prezz CIA.
 • Ujawnienie, przez Deep Root Analytics, 198 milionów rekordów amerykańskich wyborców, przechowywanych na niezabezpieczonym serwerze Amazon.
 • Wyciek , z powodu usterki Cloudflare, danych klientów: Uber, OKCupid oraz 1Password
 • Włamanie do Equifax i ujawnienie danych osobowych 143 milionów klientów, głównie z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady
 • Ukrycie przez Uber naruszenia danych, skutkujące wyciekiem informacji o 57 milionach klientów
 • Przejęcie danych firmy Bell Canada, której dane zostały opublikowane po tym, jak odmówiła „zapłaty” hakerom.
 • Skuteczne włamania do Uniwersytetów i organizacji powiązanych z rządem USA czy Deloitte i Virgin America.

 

„Jak widać lista jest duża. Niestety takie naruszenia danych czy cyberataki będą chlebem powszednim, także w kolejnym roku. Hakerzy ciągle tworzą nowe niebezpieczne aplikacje i szukają luk w oprogramowaniu, aby zdobyć informacje w nielegalny sposób. Coraz częściej możemy przeczytać o wyłudzeniu haraczy za odszyfrowanie danych. Musimy więc być czujni. Nie możemy otwierać przypadkowych załączników od niezaufanych osób. Zalecane jest także unikanie nieznanych stron internetowych, które mogą wzbudzać podejrzenia. Przede wszystkim należy także stosować oprogramowanie, które zabezpieczy nasz komputer przed atakami hakerów. Programy Bitdefender oferują pakiety ochrony dostosowane do każdej grupy klientów, od indywidualnych, przez małe firmy i duże korporacje – powiedziała Natalia Kowalska, promotor marki Bitdefender w Polsce.

 

Czy liczba zagrożeń wzrośnie w 2018 roku?

 

Niestety, liczba wirusów, bądź wycieków danych z roku na rok będzie wzrastać. Stanie się to za sprawą hakerów, którzy próbują stworzyć niebezpieczne aplikacje, coraz bardziej odporne na działanie oprogramowania antywirusowego. Eksperci Bitdefender twierdzą, że w nadchodzącym roku możemy spodziewać się wielu cyberataków opartych o wyłudzenia pieniędzy. Na takiej zasadzie działały przecież WannaCry, Petya, NotPedya czy GoldenEye. Wiele przedsiębiorstw wolało opłacić haracz, niż utracić cenne dane, które mogą być o wiele droższe, niż wymagana przez hakerów opłata. Przewiduje się także, że niebezpieczne oprogramowanie może uderzyć w niezałatane luki w urządzeniach IoT, które niestety mają spore problemy z odpowiednim zabezpieczeniem. Chodzi między innymi o słabe metody uwierzytelniania, choćby dwuskładnikowego, które jest obecnie praktycznie nieużywane.

 

 Na takie wpadki, wynikające z braku odpowiedniego zabezpieczenia, tylko czekają hakerzy!

 

Dla producentów złośliwego oprogramowania jest to dobry biznes. Szczególnie, że popularne obecnie kryptowaluty sprawiają, że hakerzy są praktycznie niewykrywalni przez służby bezpieczeństwa.

Czy taki czarny scenariusz czeka nas w przyszłym roku? Nie, jeśli w porę się zabezpieczymy. Wprowadzając w życie przysłowie: „przezorny dwa razy ubezpieczony”, stosujmy zasady :

 

 • Zaopatrzmy się w oprogramowanie antywirusowe, by móc zaskoczyć hakerów, zanim oni zaskoczą nas.
 •  Korzystajmy, w rozsądny sposób, z sieci internetowej, zabezpieczając nasze dane, wówczas podsumowanie roku 2018 będzie dla nas bardziej optymistyczne.

 

Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)