Trzy podstawowe zasady bezpieczeństwa

19 marca 2019 no comment Paulina P

Aż 97 procent ataków na urządzenia mobilne skierowane jest przeciwko tym, które działają pod kontrolą systemu operacyjnego Android. W sumie ataki na urządzenia mobilne stanowią 25 procent wszystkich zagrożeń cybernetycnych (i odsetek ten stale rośnie).

Tradycyjnie niezwykle popularne są: phishing, malware i ataki DDoS. Bardzo wiele ataków zmierza do wyłudzenia naszych danych uwierzytelniania do banków. Nadawcy tych wiadomości często podszywają się pod firmy kurierskie i operatorów płatności. Wcześniej, w atakach dominowały próby wyłudzeń oparte na wiadomościach e-mail, teraz wiele prób jest wykonywanych za pośrednictwem SMS-ów zawierających słowa – klucze takie jak „zaległość” czy „spłata rachunku”. Kliknięcie w link zawarty w takim SMS-ie może skutkować utratą danych i pieniędzy – tym bardziej, że ich nadawcy kładą nacisk na niezwłoczność dokonania takiej płatności.

Spadła liczba ataków typu ransomware, czyli wstrzykiwania do komputerów złośliwego kodu szyfrującego dyski twarde, ale wzrosło zagrożenie płynące z tzw. „Internetu rzeczy” i coraz większej liczby podłączanych przez nas do sieci urządzeń, jak na razie słabo zabezpieczanych przed nowymi atakami.

TRZY podstawowe ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

  •  nie korzystajmy z udostępniania wrażliwych danych łącząc się wcześniej z otwartymi sieciami WiFi oraz korzystajmy z trudnych haseł.
  • hasła powinny składać się m.in z ośmiu znaków, liter małych i dużych, znaków specjalnych. Tak naprawdę to długość haseł ma największe znaczenie. Trudne hasła są konieczne, niemniej jednak nawet najdłuższe hasło w niczym nam nie pomoże, jeśli już daliśmy się nakłonić do podjęcia próby logowania na fałszywej stronie, udającej stronę naszego banku
  • najlepiej nie klikać w linki z SMS-ów czy z wiadomości e-mail. Wskazane jest, by wchodzić i logować się na stronę banku zawsze w nowej zakładce naszej przeglądarki.