Bezpieczeństwo w sieci to również bezpieczeństwo naszych haseł. Korzystając ze sporej ilości usług i posiadając równie pokaźną liczbę kont, można się w tym pogubić. Zaawansowane narzędzie, jakim jest menedżer haseł, pozwala na łatwe nimi zarządzanie, szyfrowanie i zabezpieczanie przed wyciekiem. Przynajmniej ten dobry program do haseł. Istnieje ich sporo i tylko kilka jest tak naprawdę wartych uwagi. A zatem, jaki jest najlepszy menedżer haseł?

 

Menedżer haseł – Kryteria doboru programu do przechowywania haseł

By móc to stwierdzić, najpierw musimy przyjąć pewien zestaw cech, w oparciu o które oceniamy poszczególne aplikacje. Naszym zdaniem istotne są:

  1. Poziom bezpieczeństwa – podstawowe kryterium doboru menedżera haseł. Jako standard przyjęliśmy 256 – bitowe szyfrowanie AES. Choć o spokój haseł dbać będą też inne funkcje – uwierzytelnianie dwuskładnikowe i protokoły zerowej wiedzy. Takie rozwiązania nie dają kontroli nad ukrytymi za hasłem informacjami nawet firmie, która zarządza menedżerem.
  2. Funkcjonalność – skoro mowa o dodatkowych funkcjach to warto też wspomnieć o przechowywaniu plików i udostępnianiu haseł, bezpiecznym wypełnianiu formularzy. A także o zabawie z VPN, czy nawet wgląd w odmęty dark webu.
  3. Wygoda użytkowania – bezpieczne i solidne oprogramowanie to jedno, ale jeśli jest trudne w obsłudze, sporo jego zalet może nam zwyczajnie umknąć w gąszczu nieprzejrzystego i niewygodnego interfejsu. Dobry program do haseł nie stawia niepotrzebnych barier laikom, a jednocześnie szanuje zaawansowaną wiedzę doświadczonych użytkowników.
  4. Wsparcie – wypuszczenie produktu na rynek to tylko początek. Każda firma powinna wspierać aplikację aktualizacjami oraz obsługą klienta. Liczy się kompetencja, czas reakcji i dostępne języki.
  5. Cena/Jakość – ten czynnik ma znaczenie w płatnych aplikacjach. Oczekujemy, że skoro zapłaciliśmy, to program ma działać (kłania się wsparcie) oraz oferować więcej. Choć jak się okazuje darmowe rozwiązania również są warte uwagi.

 

rf_logo_alternative_color

RoboForm — mistrz formularzy — program do haseł

Oprócz 256-bitowego szyfrowania AES uwierzytelniania dwuskładnikowego ten program do przechowywania haseł posiada także ich generator. Hasło może mieć nawet 512 znaków, co jest sporą barierą dla intruzów. Program analizuje siłę hasła i podpowiada, jak można by je jeszcze poprawić. Dla formularzy stara się tworzyć osobne tożsamości, uwzględnia osiem kategorii informacji oraz gdy nie trzeba podawać, szyfruje dane z paszportu lub karty kredytowej. Co ciekawe, można synchronizować ustawienia pomiędzy komputerem i telefonem. Jest to narzędzie bezpieczne, a oprócz tego można prosić o zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni.

 

 

keeper-logo-1

Menedżer haseł — – czyli coś bardziej wyszukanego

Kolejne narzędzie to interesująca pozycja dla użytkowników, którzy preferują połączenie łatwej obsługi, zaawansowanych funkcji i kilku własnych patentów. Funkcja Secure Audit potrafi porządkować siłę haseł oraz w razie potrzeby generować następne. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie wzmocnione jest możliwością logowania się za pomocą twarzy albo odcisków palców, które zostawia się na smartwatchu lub innym urządzeniu mobilnym. Za pomocą opcji BreachWatch aplikacja przeszukuje zasoby ciemnej strony sieci w poszukiwaniu zhakowanych lub wyciekających danych do logowania. Zaszyfrowana może być również komunikacja poprzez narzędzie KeeperChat. Z pozycji przyjaznego interfejsu użytkownik może szybko sprawdzić analizę haseł, wydawać dyspozycje dotyczące uprawnień oraz dostosować ustawienia 2FA. Oprócz tego autorzy dodają 10 GB wolnej przestrzeni w chmurze do dowolnego zagospodarowania.

 

 

pngfuel.com

LastPass Free — Najlepszy darmowy program do haseł

Dobry program do przechowywania haseł nie musi kosztować nasz ani złotówki. Udowadniają to autorzy kolejnej propozycji – LastPass. A konkretnie w swojej wersji Free. Nie ma tu większości ograniczeń znanych z innych darmowych rozwiązań – do dyspozycji jest dowolna liczba haseł czy urządzeń. Innemu użytkownikowi (jednemu naraz) udostępniać możemy zaszyfrowane hasła i informacje, a funkcja Security Challenge na bieżąco sprawdza ich bezpieczeństwo. Wykazuje, jeśli któreś za haseł jest stare lub naruszone. Cyfrowy portfel jest zdolny bezpiecznie przechowywać nasze dane z karty kredytowej i poza używaniem chroni przed złośliwymi keyloggerami. Jeśli tego mało, w darmowym pakiecie otrzymać możemy jeszcze bezpieczny notes w chmurze, wbudowany system 2FA LastPass Authenticator oraz funkcja uwierzytelnienia wieloskładnikowego.

 

 

dashlane-password-manager

 

Wszechstronny program do haseł — Dashlane — dla każdego coś miłego?

Dashlane jest bodaj najbardziej wszechstronną propozycją w naszym zestawieniu. Uwierzytelnianie 2FA obsługuje u niego Authy, Google Authenticator, FreeOTP oraz biometryczną identyfikację i wykorzystujące USB YubiKey. Również i on sięga do zasobów dark webu w celu sprawdzenia, czy nasza tożsamość nie została przez kogoś naruszona. Do tego oferuje bardzo porządne narzędzie VPN, które nie tylko nie spowalnia połączenia, ale też nie grozi niepotrzebnym przechowaniem danych przeglądania. Ten menedżer haseł jednym kliknięciem potrafi zmienić całe ich setki naraz. O ile posiadamy wersje Premium, w darmowej odmianie istnieje limit 50 haseł do automatycznej zmiany i obsługa tylko jednego urządzenia.