Jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na PC jest Windows 10. Jest to bardzo pożądany system, ponieważ poddawany jest ciągłym aktualizacjom. Jednak to, co jest popularne i powszechnie używane, jest jednocześnie łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Zatem posiadanie antywirusa w dzisiejszych czasach jest już obowiązkiem każdego świadomego użytkownika, który chroni swoje dane.

Z ostatnich badań wynika, że nie wszyscy mamy świadomość zagrożeń lub je bagatelizujemy. Okazuje się, że użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy posiadają antywirusa i na tych, którzy w ogóle nie słyszeli o jego istnieniu. I o ile z wynikami ankiet możemy polemizować– nie zawsze są one wiarygodne- to teoria, mówiąca o tym, że antywirusy są nikomu niepotrzebne, jest całkowicie do obalenia.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej antywirusom. Wiemy, że są to programy, które mają za zadanie w porę zlokalizować, rozpoznać i unieszkodliwić wirus, który próbuje dostać się do naszego urządzenia.

Czy instalacja antywirusa na Windows 10 jest potrzebna?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że każdy system operacyjny powinien być chroniony przez antywirus, który w rankingach uzyskuje najwyższe noty pod względem skuteczności, wydajności i szybkości w reagowaniu na zagrożenia. Warto co jakiś czas śledzić najnowsze wyniki testów prowadzonych przez prestiżowe laboratoria, np. AV-Test, który wyłania ten najskuteczniejszy. Laboratoria, prowadzące rankingi najlepszych antywirusów na rynku są bardzo wymagające wobec ocenianych produktów.

Do niedawna, kiedy kupowaliśmy komputer, to od razu instalowaliśmy dobre oprogramowanie antywirusowe. Niektóre publikacje donoszą, że teraz nie jest już to konieczne, ponieważ obecnie system operacyjny Windows 10 chroni Windows Defender. Nie wymaga on instalacji, ponieważ jest zintegrowany z systemem. Jakiś czas temu został przetestowany przez techników z branży IT, którzy napisali specjalny, z zawirusowanymi plikami, program. Okazało się, że Windows Defender poradził sobie z nimi, jednak były to wirusy niezbyt złośliwe. Windows Defender jest podstawowym pakietem przeznaczonym do ochrony przed wirusami. Radzi sobie skutecznie z tymi mniej agresywnymi. Na pewno nie wykryje i nie poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi zagrożeniami. Nie posiada tak wielu zaawansowanych funkcji i z pewnością nie nadaje się dla użytkowników firmowego sprzętu. Nie powinni polegać też na nim użytkownicy wersji urządzeń domowych, którzy dokonują płatności online albo częściowo wykonują pracę w domu. W obecnej sytuacji, kiedy część pracy wykonujemy zdalnie, nie powinniśmy polegać tylko na tej formie zabezpieczenia przed wirusami.

Czy Windows Defender może działać z innym antywirusem?

Najważniejszą funkcją skutecznego antywirusa jest skanowanie systemu w celu poszukiwania zagrożeń. Opublikowane wyniki poprzedzane są wielomiesięcznymi testami, które polegają na atakowaniu antywirusów lawiną coraz bardziej agresywnych wirusów. Jeśli zechcemy dodatkowo zainstalować płatne, z zaawansowanymi funkcjami oprogramowanie antywirusowe, to zalecamy to uczynić. Powodów jest kilka. Przez lata Defender nie cieszył się dobrą sławą. „Słynął” z niezbyt dużej skuteczności oraz słabych wyników w diagnozowaniu zagrożeń. Wprawdzie w ubiegłym roku poprawiono jego wydajność i skuteczność i obecnie Windows Defender 4.18 jest całkiem przyzwoitym antywirusem dla niewymagającego albo nieświadomego zagrożeń użytkownika, to jednak nadal mu daleko w rankingach do płatnych antywirusów. Musimy mieć świadomość, że jego skuteczność nie jest optymalna, dlatego warto raz w roku zaopatrzyć się w skuteczny antywirus. Jeśli już go zainstalujemy, to zalecamy odinstalowanie Windows Defender. Posiadając dwa antywirusy możemy otrzymywać sprzeczne informacje odnośnie działania i ochrony naszego systemu operacyjnego. Zintegrowany z nim Defender, z racji ograniczonej skuteczności, nie poradzi sobie z „wymagającymi” wirusami.

Aby wyłączyć Windows Defender wykonaj kilka prostych czynności:

Wejdź w Ustawienia – Aktualizacje i zabezpieczenia/ Wybierz: Windows Defender

W zakładce : Ochrona w czasie rzeczywistym możesz samodzielnie wyłączyć Defendera.