people sitting down near table with assorted laptop computers


Obecnie funkcjonowanie współczesnego człowieka przeniosło się do sieci. Najnowsze badania donoszą, że współczesny człowiek prawie 7 godzin dziennie spędza na śledzeniu portali społecznościowych. Podczas naszej aktywności na Facebooku  jesteśmy coraz bardziej nieostrożni. Interesujemy się życiem naszych znajomych, śledzimy losy Vip”ów, sprawdzamy ilość “lajków” pod opublikowanymi przez nas postami. Często drżymy z obawy, by czasami nagle nie spadła ich ilość. Podczas serfowania po internecie tracimy kompletnie czujność. Nawet do głowy nam nie przyjdzie, że w każdej chwili nasze konto społecznościowe może zostać zhakowane. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że aplikacje, które są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników smartfonów czy komputerów, trafiają jednocześnie pod lupę przestępców internetowych. Gromadzą dane, będące niezłym źródłem dochodowym. A im mniej czujny użytkownik, tym większe pole do popisu dla hakerów. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 70% ankietowanych użytkowników portali społecznościowych uważa, że hakerzy nie są w stanie im zagrozić. Ok. 20% ankieterów przyznaje się do tego, że na portalach społecznościowych udostępniają znajomym informacje, którymi w realnym życiu nigdy by nie ujawnili.

Włamanie i przejęcie konta na Facebook”u – najczęstsze przyczyny.

Niemal w każdej wolnej chwili sprawdzamy, co dzieje się na portalach społecznościowych. Z naszymi znajomymi utworzyliśmy wirtualną sieć, która jest idealną pajęczyną dla żerujących w sieci hakerów. Narażamy się na kradzież danych w każdym możliwym miejscu – szczególnie jeśli łączymy się z najbliższą siecią wi- fi. Niekoniecznie musi być ona bezpieczna.

Większość ankieterów twierdzi, że zabezpiecza swoje dane hasłem, ale prawie nikt nie zastanawia się nad jego jakością. W obawie, że zapomnimy swojego hasła, zabezpieczamy je pytaniami pomocniczymi. Są one jednak zbiorem bardzo ważnych informacji o nas. Z reguły są to imiona naszych rodziców czy dziadków, daty urodzin czy informacje o posiadanym samochodzie. Pamiętajmy, że najlepszym hasłem jest takie, które z niczym się nie kojarzy. Najtrudniejsze do zhakowania jest kombinacją cyfr, znaków specjalnych, małych i wielkich liter.

Jeśli już utworzymy hasło, które wydaje się trudne do przejęcia, to nie zabezpieczajmy nim wszystkiego. Powinniśmy mieć kilka – inne do portali społecznościowych a inne do kont bankowych czy internetowej poczty.

Prawie nikt nie ma nawyku tworzenia kilku kont internetowych. Większość z nas posiada jedno i udostępnia je wszędzie, gdzie jest to niezbędne. Podajemy je naszym znajomym, jest naszym kontem mailowym do kontaktów służbowych, przy jego pomocy otwieramy portale społecznościowe. Najgorsze jest to, że przy jego pomocy logujemy się do wszystkich odwiedzanych przez nas sklepów online. A przecież wystarczy utworzyć kilka, aby skutecznie zabezpieczyć dostęp hakerom do naszych danych.

Wyróbmy w sobie nawyk dzielenia się z innymi informacjami o próbie wyłudzenia danych. Jeżeli dotrze do nas taka informacja, to nie bagatelizujmy jej. Warto wtedy zmienić nasze hasło do logowania się a społeczność Facebook’a poinformować o takim ruchu przestępców internetowych. Im więcej osób dowie się o takiej próbie, tym szybciej przestępcy zrezygnują z próby włamania no konto Facebooka’a.

Zhakowane konto na Facebook’u – co się z nim dzieje?

Nie wolno bagatelizować żadnych sygnałów, które choć trochę nas niepokoją. Jeśli zauważymy, że nasz portal działa inaczej nić dotychczas, to możemy podejrzewać, że dochodzi do próby włamania się na nasze konto Facebook’a. Z reguły dzieje się tak, gdy:

  • Podczas korzystania z Facebook’a zaczynamy być nękani zalewaną nas lawiną reklam.
  • Na portalu pojawiają się nowe osoby, co do których jesteśmy pewni, ze nie należą do grona naszych znajomych.
  • Dostajemy od znajomych sygnały o publikowaniu przez nas dziwnych treści, choć jesteśmy pewni, że sami ich nie umieszczaliśmy.
  • Dostrzegamy na portalu fikcyjne konto, które nie należy do nas a zawiera nasze zdjęcie i dane.
  • Co jakiś czas dostajemy informację o konieczności zmiany haseł do konta. Pamiętajmy, że to my decydujemy o tym, kiedy chcemy je zmienić.
  • Podejmujemy kilka prób zalogowania się do naszego konta na Facebook’u – niestety bezskutecznie.

Co można zrobić, kiedy ktoś przejął nasze konto na Facebook’u?

Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem przed ewentualnym zhakowaniem jest zachowanie czujności i stosowanie się do wyżej wymienionych zasad. Dobrym sposobem jest również zainstalowanie odpowiedniej ochrony antywirusowej, która zablokuje niepowołanym osobom dostęp do naszych haseł. Jeśli jednak do tej pory wykazaliśmy się ignorancją i nie byliśmy ostrożni, to możemy wykonać kilka kroków. Pozwolą one na zatrzymanie procesu przejęcia naszego konta.

  • Sprawdźmy nasze konto– zalogujmy się i sprawdźmy dane konta. Jeśli zauważymy, że zostało ono powiązane jest z innym adresem mailowym i numerem telefonu, niż podawaliśmy podczas rejestracji, natychmiast je zmieńmy. Nieznany nam numer telefonu i adres mailowy powiązany z naszym kontem niebawem może posłużyć hakerowi do włamania się na nasz profil na Facebook’u.
  • Zmieńmy hasło– na takie, które do tej pory nigdzie nie było przez nas używane. Najlepiej, żebyśmy włączyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Usuńmy zbędne aplikacje – szczególnie takie,których długo nie używaliśmy.Na pewno nie są od dłuższego czasu aktualizowane i nie wiadomo, czy nie zostały zainfekowane przez oprogramowanie szpiegujące.Wiele aplikacji, których używamy za pośrednictwem Facebook’a zawiera dużo danych, które są cenne dla hakerów.

Sprawdzajmy regularnie nasze konto na Facebook’u i szukajmy zaleceń dotyczących kont w poszczególnych serwisach.

Jak powiadomić Facebook’a o włamaniu na konto i jak je odzyskać?

Próbę odzyskania naszego konta na Facebooku powinniśmy zacząć od zmiany hasła i adresu mailowego. Jeśli próba logowania powiedzie się, to mamy na to dużą szansę.

Jeśli hakerzy zdążyli już przechwycić nasze hasło, to możemy spróbować je zmienić uruchamiając opcję: nie pamiętam hasła. Wtedy na nasz adres mailowy otrzymamy link do zmiany dotychczasowego, przechwyconego przez cyberprzestępców.

Trudniej jest, kiedy złodzieje internetowi przejęli nasze konto mailowe. Wówczas Facebook nie będzie mógł nam przywrócić do niego dostępu, ponieważ nie będzie miał możliwości zweryfikowania, czy konto, które podajemy, faktycznie należy do nas. W takiej sytuacji możemy spróbować uzyskać do niego dostęp przy użyciu innego konta mailowego- nie gwarantuje to jednak sukcesu.

Ostatnim i jak dotąd najskuteczniejszym sposobem jest bezpośredni kontakt z Facebook’iem. Możemy to zrobić kontaktując się pod wskazany adres. Portal poprosi nas o przesłanie skanu naszego dowodu osobistego, aby zweryfikować naszą tożsamość. Brak zgody z naszej strony zamknie nam drogę do odzyskania naszego konta.

Wnioski:

Bardzo mało użytkowników, którzy posiadają aktywne konto na jednym z portali społecznościowych, jakim jest Facebook, nie nie stosuje zabezpieczeń do swojego konta. Logujemy się za pomocą prostego hasła – często każemy zapamiętać do niego dostęp. Wprowadzamy maila, którego stosujemy do innych portali, udostępniamy bank informacji o nas i naszej rodzinie. A wystarczyłoby zastosować kilka zasad, o których wspomnieliśmy wcześniej, aby cieszyć się z korzystania z portalu społecznościowego, jakim jest Facebook – bez obawy o to, że ktoś przejmie nasze konto.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments