security-4700820_1280

Różne metody uwierzytelniania – na progu lat 20. XXI wieku trudno wyobrazić sobie powrót do tradycyjnej bankowości czy załatwiania spraw urzędowych wyłącznie „w okienku” po uprzednim odstaniu w kolejce (choć i to wciąż się jeszcze zdarza).

Wiele rzeczy załatwiamy online: od wykonania przelewu po zgłoszenie narodzin dziecka. Bezpieczna komunikacja w sieci w dobie coraz częstszych i coraz bardziej zuchwałych cyberataków to jednak spore wyzwanie! Jakie są metody uwierzytelniania, które pozwalają skutecznie chronić dane w Internecie? Sprawdź!

ZOBACZ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA BITDEFENDER

👀Dlaczego weryfikacja tożsamości w sieci ma tak ogromne znaczenie?

Brak możliwości kontaktu face-to-face sprawia, że istnieje duże zagrożenie, że informacja, którą chcemy przekazać, trafi do niewłaściwego odbiorcy. Ale to nie koniec potencjalnych kłopotów! Kiedy odbieramy wiadomość, sprawdźmy, że pochodzi ona od zaufanego nadawcy. Doprowadzenie do wycieku poufnych danych w sieci może mieć poważne konsekwencje (także natury prawnej). Jak więc zweryfikować tożsamość adresata i odbiorcy komunikatu w Internecie? Istnieją sposoby, które pomagają skutecznie zminimalizować ryzyko przejęcia danych przez hakerów.

KOMPLEKSOWA OCHRONA ANTYWIRUSOWA URZĄDZEŃ I SIECI

🔔👀Metody uwierzytelniania

Metody uwierzytelniania różnią się w zależności od kanału komunikacji. W tradycyjnej komunikacji do weryfikacji tożsamości wykorzystuje się m.in. podpisy, poświadczenia notarialne czy pieczęcie, a także zabezpieczenia biometryczne (np. odciski palców). W sieci, gdzie każdy może podać się za każdego, konieczne jest wykorzystanie nieco innych metod. Należą do nich podpisy cyfrowe (zabezpieczenie stosowane m.in. przez urzędy), kody uwierzytelniania wiadomości, hasła i klucze. To powszechnie stosowane metody, które umożliwiają weryfikację wszystkich użytkowników.

Kiedy poruszamy się w sieci, jesteśmy nieustannie weryfikowani, np. logując się do skrzynek pocztowych, mediów społecznościowych czy kont bankowych. System porównuje zapisane hasło z obecnie wpisywanym i na tej podstawie udziela użytkownikowi dostępu.

📣🔔👀Na czym więc polega autoryzacja?

Celem autoryzacji jest potwierdzenie, czy dany użytkownik wykonuje daną czynność lub uzyskuje dostęp do pewnych danych np. zalogowany użytkownik musi dodatkowo potwierdzić, że jest uprawniony do korzystania z pliku dostępnego na serwerze.

🔒👀Na czym polega weryfikacja dwuskładnikowa?

Choć hasło „weryfikacja dwuskładnikowa” może brzmieć nieco enigmatycznie, korzystamy z niej każdego dnia lub niemal codziennie, logując się do bankowości elektronicznej lub do różnych platform usług elektronicznych. To dodatkowa forma zabezpieczenia wykorzystywana w trakcie procesu logowania. Od lat z powodzeniem stosują ją banki czy urzędy. Dwustopniowa weryfikacja tożsamości stała się niezbędnym elementem ochrony danych w sieci, zwłaszcza odkąd wiele formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Tożsamość najczęściej jest potwierdzana hasłem wysyłanym na numer telefonu podany w trakcie pierwszego logowania. Coraz większą popularnością cieszą się jednak aplikacje mobilne. Klienci największych banków w Polsce mogą zatwierdzić np. wykonanie przelewu właśnie za pomocą aplikacji. Jeszcze kilka lat temu weryfikacja dwuskładnikowa przebiegała jednak nieco inaczej. Posiadacze kont bankowych korzystali z kart-zdrapek, które siłą rzeczy odeszły już do lamusa.

Ale cyberprzestępcy również nie stoją w miejscu! Chcąc pozyskać poufne dane, sięgają po coraz nowsze metody. Wystarczy, że, korzystając z urządzenia mobilnego, klikniemy podejrzany link lub zainstalujemy aplikację pochodzącą z niesprawdzonego źródła.

Wówczas na telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu hakerzy zyskają dostęp do wszystkich wiadomości przychodzących. W tym także SMS-ów z weryfikacją dwuskładnikową, których nadawcą jest bank lub instytucje państwowe!

Jak się chronić przed tego typu zagrożeniami? Warto zainstalować na wszystkich urządzeniach posiadających dostęp do sieci (także telefonach i tabletach) program antywirusowy, który będzie w stanie wykryć zagrożenie, zanim złośliwe oprogramowanie zdąży narobić poważnych szkód i narazić nas na utratę poufnych danych lub środków zgromadzonych na kontach bankowy

Antywirus dla firmy

👀Ochroń swoją firmę przed zagrożeniami

4.2 5 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments