ran

📣🔔Bitdefender udostępnił darmowe narzędzie do odzyskiwania plików zaszyfrowanych przez ransomware DarkSide.

Firmy poszkodowane w wyniku działania ransomware DarkSide nie muszą płacić przestępcom wysokich okupów za odszyfrowanie dokumentów. Taka opłata nie jest wskazana. Nie dość, że nie ma gwarancji, że furma odzyska dane- a prawie nigdy się to nie zdarza, to jeszcze naruszonowe dane i tak  nie są już bezpieczne. Hakerzy już je znają i z pewnością zrobili już z nich użytek.

CHROŃ SWOJE URZĄDZENIA Z BITDEFENDER🔔

Pierwsze ataki, w których wykorzystano ten ransomware, miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Gang przestępczy DarkSide działa w modelu Ransomware as a Service i tworzą go doświadczeni hakerzy, wcześniej związani z innymi znanymi organizacjami przestępczymi. Ten rodzaj ataku to już kolejna odsłona ransomware. Wiemy, że część wirusów się zdewalouwała. Powstały bardzo dobre antywirusy, które skutecznie im zapobiegają. Hakerzy też pracują nad rozwojem

Według informacji przekazanych przez serwis BleepingComputer gang żąda okupów od 200 000 do 2 000 000 dolarów. Ich wysokość zależy od wielkości zaatakowanych organizacji.

Grupa była szczególnie aktywna pomiędzy październikiem a grudniem 2020 roku. Dlatego w tym okresie liczba zgłoszeń próbek DarkSide na platformie ID-Ransomware wzrosła ponad czterokrotnie.

BEZPIECZEŃSTWO Z ANTYWIRUSAMI BITDEFENDER🔔

Narzędzie deszyfrujące

Narzędzie można pobrać ze strony Bitdefender . Ponadto deszyfrator pozwala przeskanować cały system lub tylko pojedynczy folder w poszukiwaniu zaszyfrowanych plików.

Oprogramowanie automatycznie odszyfruje dokumenty, które znajdzie na komputerze, a po zakończeniu operacji przypomni o konieczności utworzenia backupu.

Warto dodać, iż DarkSide poinformował w listopadzie, ze buduje rozproszony i zrównoważony system przechowywania danych hostowany między innymi w Iranie.

To pokazuje, że gang zamierza rozszerzać swoją działalności i wprowadzić dodatkowe przeszkody, z którymi muszą się mierzyć firmy rozważające opłacenie okupu . Dobrą ochroną będzie rekomendowane oprogramowanie antywirusowe.

5 4 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments