Miejska sieć komputerowa (metropolitan area network – sieć MAN) to duża sieć komputerowa, której zasięg obejmuje całe miasto (aglomerację). Tego typu sieci używają najczęściej połączeń światłowodowych do komunikacji między wchodzącymi w jej skład rozproszonymi sieciami LAN.

Biuro

Lokalna sieć komputerowa, (local area network – LAN) to sieć łącząca komputery na określonym obszarze (blok, szkoła, laboratorium, biuro). Sieć LAN może być wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci. Główne różnice między MAN a LAN to większy obszar działania i niższy wskaźnik transferu danych.

Topologia sieci

Topologia sieci komputerowej jest zbiorem zasad fizycznego łączenia elementów sieci oraz reguł komunikacji poprzez medium transmisyjne. W zależności od wybranej topologii sieci istnieją konkretne specyfikacje dotyczące topologii fizycznej: kabli, złączy i standardów komunikacji. Określenie topologia sieci może zresztą odnosić się do konstrukcji fizycznej albo logicznej sieci. Topologia fizyczna opisuje fizyczną realizację sieci komputerowej, jej układu przewodów oraz mediów transmisyjnych. Poza połączeniem fizycznym hostów i ustaleniem standardu komunikacji, topologia fizyczna zapewnia bezbłędną transmisję danych. Jest ona ściśle powiązana z topologią logiczną, która dotyczy na przykład koncentratorów czy hostów i opisuje sposoby ich komunikacji.

Do fizycznych topologii sieci zaliczamy przede wszystkim topologie:

• Magistrali,
• Pierścienia,
• Gwiazdy.

Ochrona Bitdefender

🔔👀Poczuj się bezpieczniej

Są to podstawowe topologie, w oparciu o które budowane są w dużych sieciach topologie rozszerzonej gwiazdy oraz siatki. Ta ostatnia jest typowa dla sieci miejskich i rozległych. Stosowana wtedy, gdy niezbędne jest zapewnienie wysokiej przepustowości, wysokiego bezpieczeństwa oraz wyeliminowanie kolizji sieciowych. W topologii siatki każde urządzenie jest połączone z więcej niż jednym urządzeniem, w celu zapewnienia redundantnych połączeń między wszystkimi urządzeniami. Daje to wysoką odporność na awarie łącz i urządzeń.

Urzadzenia

 

Zasięg sieci MAN

Sieci miejskie są budowane przede wszystkim przez duże organizacje rządowe, edukacyjne lub prywatne, które potrzebują szybkiej i pewnej wymiany danych między punktami bez udziału stron trzecich. Przykładem sieci miejskich są sieci budowane przez ośrodki akademickie, które oprócz łączenia budynków uniwersyteckich w ramach kampusów mogą także łączyć ośrodki poza głównymi zabudowaniami.

Kaspersky antywirus

🔔👀Obroń się przed zagrożeniami

Do technologii używanych przy budowaniu takich sieci należą ATM, FDDI, SMDS oraz Gigabit Ethernet. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie połączeń światłowodowych, stosuje się bezprzewodowe połączenia radiowe, laserowe lub podczerwone.

🔔👀Bezpieczeństwo

sieć MAN jest na ogół bardzo dobrze zabezpieczone. Nie dotyczy to jednak urządzeń końcowych, wykorzystywanych zarówno przez organizacje, jak i klientów indywidualnych. Dlatego warto chronić swoje zasoby teleinformatyczne, stosując zaawansowane pakiety antywirusowe, dostarczane przez ekspertów, takich jak na przykład firma Marken.

5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments