Ataki hakerskie należą do najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny biznes na całym świecie. Coraz więcej przedsiębiorstw, instytucji publicznych (ale również osób prywatnych) pada ofiarą działania cyberprzestępców.

Napis SCAM ułożony z przycisków klawiatury

Złośliwe oprogramowanie dotyka wszystkich. Skutki mogą być różne, ale zawsze bolesne: kradzież haseł, niestabilność działania systemu, utrata cennych danych. Zaś efektem wymuszona przerwa w ciągłości działania, utrata dobrego imienia, a bardzo często – znaczące straty finansowe. A przecież firma może stracić znacznie więcej niż osoba prywatna.

Systemy antywirusowe w małej firmie

Nie chcąc do tego dopuścić, instaluje się na urządzeniach podłączonych do sieci programy antywirusowe, które potrafią chronić dane przed większością zagrożeń. W zasadzie nikt dziś nie wyobraża już sobie pracy na komputerze (ale również smartfonie) bez antywirusa. Chociaż, prawdę powiedziawszy, to pewna przesada, albowiem są nadal ludzie bagatelizujący zagrożenia lub ich nieświadomi. Co może grozić małej firmie?, słyszymy często pytania pełne wątpliwości.

Cyberprzestępców nie interesują takie maluchy jak moje przedsiębiorstwo. Za dużo zachodu, za małe korzyści. Oni nastawiają się na koncerny i instytucje publiczne. Takie opinie głoszą zarówno przedsiębiorcy, jak i administratorzy sieci.

Ale to ewidentna nieprawda. Przeciwnie, jak podkreślają eksperci, hakerzy bardzo często biorą na cel właśnie małe firmy, bo zdają sobie sprawę, że nie są one przygotowane na takie ataki. Według US National Cyber Security Alliance, aż 62 procent cyberataków bierze na cel małe lub średnie firmy. To są tysiące ataków dziennie. Dlatego ciągle potrzebna jest informacja i edukacja.
Cyberprzestępcy są zwykle świetnymi psychologami. Doskonale znają ludzkie nawyki, odruchy oraz błędy. I potrafią je wykorzystać. A nawet więcej – sterować zachowaniem ofiar.

Systemy antywirusowe w małej firmie – wielkość firm a bezpieczeństwo

W każdej firmie – również najmniejszej – powinna więc zostać opracowana polityka bezpieczeństwa sieci. Chodzi o podstawowe zasady dotyczące korzystania z systemów teleinformatycznych. Nie musi to być opasłe tomisko przechowywane w sejfie, ale zwięzły, prosty dokument – jasny i zrozumiały dla wszystkich pracowników.

Należy również zadbać o stworzenie środowiska bezpieczeństwa. Polega to między innymi na tym, że każdy zatrudniony powinien mieć dostęp tylko do tych danych, które są mu niezbędne do wykonywania swoich zwykłych codziennych obowiązków. Gdy zatem atakujący włamią się do komputera jednej osoby, reszta danych będzie bezpieczna. Niesłychanie istotne jest też tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików krążących w firmowej sieci.

Ochrona danych to dziś ciągła rozgrywka między siłami zła i dobra. Z jednej strony mamy dostęp do nowoczesnych, coraz lepszych narzędzi chroniących te dane. Jednak przeważnie jest to obrona, czyli reakcja. Atakujący mają zwykle przewagę. Stosowane przez nich techniki manipulacji opierają się na ułomnościach ludzkiej natury, dlatego często ataki oszustów są udane. Można jednak, powtórzmy, walczyć z nimi, informując o niebezpieczeństwach i edukując. A jeśli zdarzy się coś złego, każdy pracownik ma obowiązek poinformować o tym natychmiast przełożonych i Policję.

Wracając zaś do programów antywirusowych, jest ich sporo. Jak zatem profesjonalnie zabezpieczyć małą firmę? Jaki system wybrać?

Najlepsze programy antywirusowe w małej firmie

Najlepsze programy antywirusowe dla firm łączą w sobie wiele uzupełniających się funkcji, jednym z nich są produkty firmy Bitdefender. Stanowią tym samym kompleksowe rozwiązania, dzięki czemu wystarczy jeden produkt, by w pełni chronić całe środowiska wirtualne. Skuteczny antywirus dla firm w ramach podstawowej ochrony zapewnia między innymi bezpieczeństwo serwera poczty i plików, blokując wiadomości będące nośnikami wirusów, dbając o optymalną prywatność korespondencji mailowej czy skanując pliki pod kątem infekcji. Pozwala na zachowanie prywatności oraz bezpieczeństwo przeglądarki, zapobiegając zainstalowaniu oprogramowania szpiegującego po wejściu na zainfekowaną stronę. Umożliwia też zachowanie bezpieczeństwa komputerów, zapobiegając włamaniom dzięki wykorzystaniu firewalla. Zabezpiecza również płatności online, chroniąc wszelkie transakcje oraz wykorzystywane podczas tych operacji dane.

Pakiety antywirusowe dla małych firm

Pakiety takie są przystosowane do potrzeb rozmaitych przedsiębiorstw, dysponujących różną liczbą punktów końcowych. Spośród wielu produktów można wybrać ochronę poszczególnych elementów, takich jak komputery, urządzenia mobilne czy serwery lub zdecydować się na kompletne rozwiązania zapewniające kompleksową, wielowarstwową ochronę. Dla optymalnej ochrony małego przedsiębiorstwa firma Marken proponuje oprogramowanie Bitdefender Total Security 2021.

Antywirus dla firm

Polepszenie ochrony

Zwiększ ochronę swoich urządzeń

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments