Praktycznie nie ma już życia bez Internetu. Wiele osób pracuje, ciągle korzystając z Sieci. Oglądamy filmy albo gramy w pasjonujące gry. Robimy zakupy i dokonujemy przelewów. Tym bardziej trudno dziś wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez stałej łączności ze światem.

Napis web

Bezpieczeństwo w sieci. Korzyści są trudne do przecenienia. Ale Internet nie tylko ułatwia nam życie. Przeciwnie, ma też niezwykle groźną, mroczną stronę. Przez cyberprzestępców można stracić dobre imię, a także pieniądze. Dlatego musimy dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Czy zatem powinniśmy bać się Internetu? Nie, oczywiście nie. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Pierwsza – najbardziej podstawowa i ogólna – brzmi: postępujmy rozsądnie. Trzymajmy się najważniejszych reguł bezpieczeństwa. Rozsądne postępowanie oznacza zdobycie podstawowej choćby wiedzy na temat bezpieczeństwa i ostrożnego zachowania w Sieci. Szczególnie nie traćmy głowy, widząc niesłychanie atrakcyjne (pozornie) oferty.

Nieważne, kim jesteśmy i co robimy. W tym przypadku nie ma taryfy ulgowej. Młodzi i starzy, prywatni użytkownicy i organizacje – korzystając z Internetu musimy stosować te same zasady bezpieczeństwa.

Z większością naszych działań w Sieci związane są nasze dane osobowe. Bez względu na to, czy chodzi o rejestrację, udostępnianie postów, zdjęć, aktualności z życia, dołączanie do wydarzeń i różnego rodzaju grup – świadomie lub nie udostępniamy te dane innym. Jak samo pojęcie wskazuje, dotyczą one konkretnej osoby, a więc są bardzo cenne, atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione – podkreśla Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. To samo mówią wszyscy eksperci.

O czym konkretnie trzeba pamiętać?

1. Używanie programu antywirusowego

Program antywirusowy to oprogramowanie komputerowe, którego zadaniem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Najczęściej jest to element pakietu programów chroniących komputer także przed wieloma innymi zagrożeniami. Mianem złośliwego oprogramowania (malware) określa się takie, które zostało stworzone do złych celów i działa wbrew oczekiwaniom użytkowników. Dobre programy antywirusowe mają możliwość aktualizacji nowo odkrytych wirusów, często na bieżąco, poprzez pobieranie ich z Internetu.

Pakiety antywirusowe zawierają często również inne elementy bezpieczeństwa: zaporę sieciową, moduły kontrolujące pocztę elektroniczną oraz pliki pobierane z sieci, moduł wykrywania i zapobiegania włamaniom, bezpieczną sieć VPN oraz kontrolę rodzicielską. Moduły te mogą wchodzić w skład pakietów typu internet security, jednak można również instalować je oddzielnie.
Jednym z najlepszych przykładów takich pakietów jest Bitdefender Total Security.

2. Dbałość o prywatność

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w Internecie nie ma dziś w zasadzie prywatności. Cała nasza aktywność online może być rejestrowana i analizowana. Ale jest też dobra wiadomość. My sami możemy utrudniać życie ludziom chcącym nas inwigilować. Szczególnie nie podawać swoich danych wszystkim, bo wówczas nie wiemy, kto będzie ich odbiorcą.

3. Tworzenie silnych haseł

W wielu serwisach do logowania wymagane jest hasło. Chodzi więc o to, by było ono odpowiednio długie i niepowtarzalne. Wielu użytkowników odrzuca taką ideę, bo trudno jest je zapamiętać. Ale to niedobrze. Hasło powinno być właśnie skomplikowane, niełatwe do odgadnięcia. Nie powinno być tak proste jak 1234, imię dziewczyny czy imię psa. Przeciwnie, powinno składać się z liter małych i dużych, cyfr, a także znaków. Ponadto nie należy wykorzystywać tego samego hasła do wielu kont.

4. Ograniczenie dostępu do konta

Ale nawet silne (skomplikowane) hasło nie daje dziś gwarancji spokoju. Dlatego wiele serwisów stosuje dwustopniową autoryzację. Polega ona na tym, że oprócz swojego hasła trzeba podać jeszcze jedno, wysłane do nas przez serwis, do którego się logujemy. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że po wpisaniu naszego hasła musimy podać kolejne, wysłane do nas na przykład SMS-em.

Świetnym przykładem są banki. Do wejścia na swoje konto (zalogowania w systemie transakcyjnym) wystarcza nazwa użytkownika i login.

Natomiast do wykonania przelewu konieczne jest podania dodatkowego hasła, wysłanego do użytkownika przez bank. Niektórzy twierdzą, że jest to uciążliwe, ale taka jest cena znaczącej poprawy poziomu zwiększa bezpieczeństwa internetowego.

5. Tylko prawdziwi znajomi

Ogromne znaczenia mają dziś serwisy społecznościowe. Dzięki nim można zaistnieć w sieci. Dlatego wielu ludzi chce mieć jak najwięcej znajomych, gromadząc ich czasem zupełnie przypadkowo. Ale to błąd.

Należy dodawać do listy znajomych tylko te osoby, które się rzeczywiście zna i można im ufać. Nie wolno zapominać, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych udostępnia się jej swoje prywatne zdjęcia i rozmaite informacje o sobie. A nie da się przecież przewidzieć, w jaki w sposób zostaną one wykorzystane.

6. Ostrzeżenia

Popularne przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych. Warto poważnie traktować takie ostrzeżenia i stosować się do nich, czyli nie odwiedzać tych stron. Mogą one bowiem zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad sprzętem użytkownika. Staje się to szczególnie bolesne w przypadku fałszywych stron internetowych banków.

Powtórzmy: bezpieczeństwo to podstawa działania w Internecie. Dlatego trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Pierwsza – najbardziej ogólna – brzmi: postępujmy rozsądnie.

Ochrona dla domu

Karty prezentowe Bitdefender

Ochrona urządzeń dla Ciebie