Zaawansowane szyfrowanie będzie w przyszłości kluczem do cyberbezpieczeństwa. Już dawno mówiło się o konieczności stworzenia nowych metod kryptograficznych. Należą do nich między innymi dystrybucja kluczy kwantowych, a także szyfrowanie biometryczne i homomorficzne.

kłódka-komputer
Jak wiadomo, dane używane są dziś wszędzie. Wiele z nich zawiera wrażliwe informacje o użytkownikach: ich kondycji finansowej, preferencjach zakupowych, a nawet sytuacji zdrowotnej. Dlatego rośnie nacisk na opracowywanie regulacji dotyczących prywatności danych. Dąży się również do tego, by administratorzy danych w różnego rodzaju organizacjach chronili je jak najlepiej.

Od lat za podstawę cyberbezpieczeństwa uznaje się szyfrowanie. Jest ono zwykle podstawowym elementem wszelkich inicjatyw dotyczących prywatności danych. Dlatego od pewnego czasu mówi się o konieczności stworzenia nowych metod kryptograficznych. W związku z coraz liczniejszymi zagrożeniami wydaje się, że świat jest gotowy na ich przyjęcie, jak tylko się pojawią. Na przykład w raporcie przygotowanym przez firmę badawczą Technavio przewiduje się, że rynek rozwiązań kryptografii kwantowej w latach 2020-2024 będzie rósł średnio o 39 procent rocznie.

Szyfrowanie następnej generacji – czynniki

Do czynników wpływających na wzrost rynku zalicza się między innymi ekstensywne tempo cyfryzacji organizacji. Powoduje ono zwiększenie liczby krytycznych procesów w tychże organizacjach. Jednak rosnące obawy o bezpieczeństwo danych w dobie komputerów kwantowych doprowadzą z pewnością do szybkiego rozwoju kwantowej kryptografii, która pozwoli organizacjom szyfrować dane szybko i bezpiecznie.

Inne opracowanie (firmy Markets and Markets) ocenia, że globalny rynek kryptografii kwantowej, którego wartość w ubiegłym roku wyniosła 89 milionów dolarów amerykańskich, w 2025 r. osiągnie 214 mln. Tak czy inaczej, skok zapotrzebowania będzie pochodną wielu czynników. Zalicza się do nich narastającą liczbę ataków, rosnące fundusze na cyberbezpieczeństwo, a także wzrost popytu na narzędzia bezpieczeństwa następnej generacji ze względu na szybki rozwój technologii chmurowych, internetu rzeczy oraz sieci bezprzewodowych piątej generacji.

Nie wolno przy tym zapominać o innych problemach. Owszem, stosowanie narzędzi kryptografii kwantowej umożliwi wzrost bezpieczeństwa transmisji danych. Jednakże te produkty są kosztowne, a ich wprowadzanie jest czasochłonne, co prawdopodobnie spowolni tempo adopcji tych technologii. Faktycznie, już obecnie wiadomo, że wysokie koszty instalacji powodują przyhamowanie tempa wzrostu rynku kryptografii kwantowej, piszą autorzy raportu.

Mimo to takie działy gospodarki jak sektor usług finansowych i administracja publiczna postrzegają kryptografię kwantową jako dobry sposób zabezpieczenia transakcji, twierdzą eksperci Markets and Markets. Bez wątpienia zaawansowana kryptografia jest przyszłością cyberbezpieczeństwa.

Natomiast w raporcie firmy konsultingowej Booz Allen Hamilton zauważa się, że najnowocześniejsze systemy szyfrowania opierają się na kluczach. Jeśli jednak ta metoda jest wystarczająca na dzisiejsze potrzeby, te narzędzia charakteryzują się potencjalnymi słabościami, które sprawią, że staną się one mniej efektywne ponieważ zagrożenia są coraz liczniejsze i bardziej wyrafinowane. Na przykład gdy klucz szyfrowania zostanie zagubiony, dane wykorzystywane do szyfrowania są faktycznie również stracone. Ponadto, dane szyfrowane kluczem muszą być odszyfrowane gdy są używane, co oznacza, że stają się mniej bezpieczne.

Nowe metody szyfrowania

Tak czy inaczej, do obiecujących nowych metod szyfrowania raport zalicza dystrybucję kluczy kwantowych, szyfrowanie biometryczne, a także homomorficzne. To drugie zapewnia bardziej bezpieczny proces autentykacji, łącząc biometryczne dane użytkownika ze standardową technologią szyfrowania. Natomiast homomorficzne jest typem szyfrowania, które chroni dane wtedy, gdy są użytkowane.

Te metody będą z pewnością istotne i będą standaryzowane przez National Institute of Standards and Technology (NIST), podkreślają autorzy raportu. Będą stosowane przez sektor komercyjny w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci, a także danych. Co prawda raport został przygotowany z myślą o instytucjach administracji, ale wnioski odnoszą się do wszystkich sektorów gospodarki.

W sytuacji gdy cyberprzeciwnicy stają się coraz bardziej zaawansowani, a technologie internetu rzeczy, mobilne i chmurowe są coraz szerzej przyjmowane przez agencje państwowe, potrzebne będą silniejsze metody szyfrowania, czytamy w raporcie. Dlatego organizacje będą musiały przygotować się na wprowadzanie pojawiających się bardziej zaawansowanych technologii szyfrowania zaraz po ich opracowaniu.

Szyfrowanie następnej generacji – podsumowanie

Organizacje i ich specjaliści od cyberbezpieczeństwa powinni brać pod uwagę trzy podstawowe rzeczy, jeżeli chcą poprawić poziom bezpieczeństwa danych za pomocą bardziej zaawansowanych metod szyfrowania. Po pierwsze, muszą traktować innowacje z dziedziny szyfrowania jako bardzo ważny element cyfrowej transformacji. Pojawiające się technologie szyfrowania będą istotnie wpływać na wzrost poziomu bezpieczeństwa i szerzej – zaawansowania cyfrowych ekosystemów. Przy czym należy pamiętać, że potrzeby są zróżnicowane w rozmaitych organizacjach, ale zaawansowane szyfrowanie będzie podstawą każdej modernizowanej cyfrowej infrastruktury.

Po wtóre, trzeba być przygotowanym na erę technologii kwantowych. W najbliższej przyszłości organizacje będą potrzebowały post-kwantowej kryptografii, ponieważ dane muszą być bezpieczne w długim okresie po początkowym szyfrowaniu.

Ponadto organizacje muszą tworzyć krótko- i długoterminowe strategie szyfrowania. Niesamowity wzrost skali pracy zdalnej z powodu pandemii Covid-19, a także zwiększenie liczby transakcji online zwiększyły pole cyberzagrożeń. W krótkim lub średnim okresie zaawansowane szyfrowanie pomoże organizacjom lepiej chronić swoje dane, twierdzą analitycy Booz Allen Hamilton.

OFERTA ANTYWIRUSÓW W SKLEPIE

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments