man in red crew neck shirt

Co to jest VPN?📣

VPN to wirtualna, prywatna sieć, która przy pomocy tzw. tunelu łączy dwa punkty w sieci. Kanał ten staje się niedostępny dla oka cyberprzestępców. Obecnie jest im bardzo łatwo dostać się do danych, które znajdują się w naszym komputerze. Nasze dane codziennie są narażone na ataki phishingowe. Hakerzy podszywają się pod znajome nam strony WWW. Jeżeli ją otworzymy, automatycznie wpuścimy „macki” hakera do naszego urządzenia. Często użytkownicy padają też ofiarą złośliwego oprogramowania, jakim jest keylogger. Jeśli nasze urządzenie nie jest chronione, cyberprzestępca śledzi nasz ruch na klawiaturze, zdobywając tym samym dostęp do naszych loginów i haseł. Bardzo często też padamy ofiarą wyłudzeń internetowych. Kiedy haker uzyska dostęp do naszych danych, natychmiast je zainfekuje. Uzyskuje tym samym dostęp do naszych plików, zdjęć, haseł czy zawartości poczty internetowej. Potem natychmiast żąda okupu, obiecując zwrot plików. Musimy mieć świadomość, że nawet po zapłaceniu okupu nasze zasoby nie powrócą już w nasze ręce.

Jak działa VPN?📣

Przeciętny użytkownik nie powinien nawet zastanawiać się nad działaniem tego narzędzia. Często wchodzi w skład antywirusa. Wystarczy, że jest i działa. Jego obsługa nie wymaga żadnych umiejętności ze strony właściciela komputera. Można go bowiem nazwać „bezobsługowym”. Jeśli zastanawiasz się, czy jest ci do czegoś potrzebny, to odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Korzystam z internetu?
  • Dokonuję przelewów bankowych online?
  • Posiadam pocztę internetową?
  • Loguję się do portali społecznościowych?
  • Używam Skype bądź Wattsappa?
  • Moje dzieci uczą się zdalnie?
  • Część mojej pracy wykonuję w systemie zdalnym?
  • Robię zakupy w internecie?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, to nad posiadaniem VPN-u nie powinieneś się nawet zastanawiać. Bez niego w dzisiejszych czasach ani rusz. Jest to narzędzie antywirusowe. Ostanie badania pokazały, że w ok. 69% ataków, które są skierowane na nasze dane hakerzy przekierowują nas na fałszywe strony WWW i podsyłają nam atrakcyjne treści, zmuszając nas do zareagowania na nie. Zatem za sprawą jednego niewinnego kliknięcia możemy stracić wszystko, co mamy.

Co to jest darmowy VPN👀

Oczywiście istnieją darmowe propozycje ochrony prywatności w sieci, jaką jest VPN. I nie twierdzimy od razu, że są niebezpieczne i nic niewarte. Nie możemy jednak jednoznacznie stwierdzić, że z czystym sercem polecamy tę opcję ochrony. Nie mamy bowiem pewności, czy każda z nich jest bezpieczna i jej producenci mieli czyste intencje, wprowadzając ją na rynek. Wiadomo bowiem, że każda subskrypcja niesie za sobą koszty jej stworzenia. Jaki zatem interes miałby producent, gdyby wypuścił darmowy produkt, umożliwił do niego dostęp każdemu użytkownikowi i nie czerpałby z tego żadnych korzyści majątkowych. Poza tym dobry VPN musi być ciągle aktualizowany i posiadać mocne narzędzia ochrony. Taki proces wymaga dużego zaangażowania i niezłych nakładów finansowych. Zdarzały się przypadki, że producent darmowego VPN-u używał produktu do celów znacznie odbiegających od tych, do jakich powinien być stworzony. Często bywała to aplikacja, za pomocą której haker pozyskiwał dane klienta indywidualnego bądź firmy. Zamiast byś prywatnym kanałem, który łączył dwa punkty w sieci w celu ochrony danych przed dostępem cyberprzestępców, stawał się kanałem do dyspozycji hakerów.

Jaki powinien być dobry VPN?👀

Odradzamy korzystanie z darmowego VPN-u. Oczywiście, zawsze to będzie lepsze rozwiązanie, niż żadne. Myślimy jednak, że powinniśmy z niego korzystać przez chwilę i tylko w celach testowych. Na dłuższą metę zachęcamy do zaopatrzenia się w wersję płatną i o dziwo- wcale nie drogą. Darmowe aplikacje są często bardzo ryzykowne. Ostatnie badania wykazały, że ok. 35% z 283 darmowych aplikacji zawierało bardzo szkodliwe dla urządzeń malware.

VPN, który w pełni sprosta wymaganiom użytkownika powinien być:

Użyteczny– nie powinie sprawiać użytkownikowi trudności w obsługiwaniu go. Najważniejszym jest, żeby po szybkiej instalacji i włączeniu usługi nie wymagała dodatkowych czynności.

Wydajny- powinien posiadać pakiet, który bez większych ograniczeń użytkownik komputera może wykorzystać w okresie miesiąca. Należy również sprawdzić, jaki ma wpływ na pracę komputera. Obecnie na rynku dostępne są już takie łączenie z internetem za pomocą VPN, które nie spowalniają pracy komputera.

Funkcjonalność– ta zależy od preferencji użytkownika. Jednemu z nich zależy na dużej ilości chronionych serwerów, a inny zwróci uwagę na dobrą jakość używanych funkcji. Najbardziej optymalny pakiet VPN to taki, który zawiera wiele możliwości konfiguracyjnych.

Prywatność– na tę funkcję powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest to główne przeznaczenie usługi VPN. Jej zadaniem jest bezwzględna ochrona anonimowości przed hakerami, dostawcami internetu czy telewizji.

Co jeszcze oferuje usługa VPN?📣

Każdy producent proponuje dodatkowe rozwiązanie, które niezwykle podnosi jakość usług. Niektóre z nich dostarczają dodatkową ochronę podczas korzystania z danych.

Są też takie, którym zależy na tym, by użytkownik miał możliwość szybkiego łączenia się z siecią. Za jedną z atrakcyjniejszych uznaliśmy tę, która odcina dostęp do internetu w momencie, kiedy usługa VPN z jakiegoś powodu przestanie działać. Jest to szczególnie przydatne, gdy nasz VPN zostaje uruchomiony przy starcie. Nie wymaga to od nas ciągłego pamiętania o tym, by go uruchomić. Wówczas VPN chroni nasze dane sam. Można powiedzieć, że działa w tle.

Który VPN?📣👀

Ruszyliśmy na poszukiwania pakietu VPN, który jeś niedrogi, wydajny i o dużej pojemności. Sprawdziliśmy najnowsze testy rozwiązań antywirusowych, zapoznaliśmy się z opinią użytkowników. Sprawdziliśmy też na własnej skórze, jak działają poszczególne funkcje konkretnych usług VPN. Można je nabyć jako osobną subskrypcję lub część antywirusa. Uważamy, że na uwagę zasługuje jedno i drugie. Sama subskrypcja VPN chroni naszą anonimowość w sieci. Jeśli jest częścią dobrego antywirusa, to dodatkowo zwiększa szanse użytkownika na zadbanie o bezpieczeństwo jego danych w sieci.

Bitdefender internet Security🏆

Zapewnia większą ochronę danych podczas podłączenia się do niezabezpieczonych sieci wi-fi, do których podłączamy się, kiedy jesteśmy poza domem. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie również dal ochrony danych podczas korzystania z sieci domowej. Uniemożliwia hakerom dostęp do cennych dla nas danych. VPN zabezpiecza połączenie, kodując dane za pomocą kodowania o poziomie podobnym do usług bankowych. Skutecznie ukrywa adres IP, niezależnie od podejmowanych aktywności. Usługa VPN dostępna jest w oprogramowaniu antywirusowym oraz jako samodzielna subskrypcja Premium Bitdefender VPN.

Podsumowanie:

VPN jest narzędzie, bez którego nie powinieneś korzystać z internetu. Nie dość, że zapewnia ci pełną anonimowość w sieci, to jeszcze pozwala ci na bezpieczne otwieranie stron www. Cyberprzestępcy nie będą mogli śledzić twojego ruchu internetowego, a tym samym ukraść twoje dane. Kolejną zaletą tego narzędzia jest to, że za całkiem obszerny pakiet zapłacisz śmieszne pieniądze.