Ataki hakerskie na małą firmę to współczesna plaga. Cyberprzestępcy atakują tam, gdzie mogą pozyskać materialne korzyści. Ich ofiarami są osoby prywatne, małe firmy oraz duże korporacje. Niektórym właścicielom mniejszych firm nadal się wydaje, że nigdy nie padną ofiarą hakerów. Są w stanie sami ochronić dane firmy.

Maska hakera skierowana na dłoń

Posiadają tylko kilka komputerów, pracownicy są zaufani, a poza tym obroty firmy nie są aż tak wysokie, żeby trafiły pod oko przestępców internetowych. Kiedy zapoznajemy się z wynikami najnowszych ankiet, które dotyczą bezpieczeństwa, to nadal jesteśmy zdumieni ignorancją albo brakiem wiedzy właścicieli firm.

Ataki hakerskie na małą firmę📣

Ataki hakerskie na małą firmę zdarzają się coraz częściej. Aż trudno sobie wyobrazić, że spośród ankietowanych właścicieli, prawie połowa nie korzysta z usług specjalistów od spraw bezpieczeństwa i nie posiada antywirusa. Tylko 42% twierdzi, że małe firmy są narażone na ataki. 29 % ankietowanych ma świadomość zagrożeń, ale nie zdecydowali się jeszcze na zakup antywirusa. Jedni twierdzą, że skoro przez kilka lat „ochronili’ się przed atakiem, to ta dobra passa będzie trwać wiecznie. Drudzy wychodzą z założenia, że są małą firmą, zupełnie nieatrakcyjną dla hakerów. Myślą, że ich ofiarami są tylko „grube ryby” biznesu. Nagłym, nieoczekiwanym atakiem hakerskim na firmę są mocno zaskoczeni i nie wierzą, że znaleźli się wśród prawie 80% firm, które co najmniej raz w roku padły ofiarą cyberprzestępców. Co roku notuje się wzrost ataków na mniejsze firmy. Dla hakerów taki atak przynosi szybki dochód. Niezabezpieczone dane firmy są przecież łatwe do pozyskania.

Najgroźniejsze ataki hakerskie na małą firmę📣

Ransomware – bardzo groźne oprogramowanie, trudne do wykrycia przez zwykłego użytkownika. Potrafią zamienić strony najczęściej odwiedzane przez użytkownika, np. strony bankowe na zainfekowane i łudząco podobne do oryginału. Oprogramowanie to blokuje strony, wyłudzając okup od ofiary, w zamian za odblokowanie dostępu.

Phishing – narzędzie opracowane przez cyberprzestępców polegające na podszywaniu się pod osoby lub aplikacje znane użytkownikowi w celu pozyskania od niego wrażliwych danych.

Pharming – jest to odmiana phishingu. Często, wpisując znaną stronę www, zostajemy przekierowani na na identycznie wyglądającą, ale fałszywą. Wskutek takiego ataku użytkownik traci loginy i hasła do kont bankowych.

Spam– to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne najczęściej rozpowszechniane za pomocą poczty elektronicznej.

Wirusy komputerowe – trojany📣

Trojany bardzo łatwo mogą dostać się do naszego urządzenia, ponieważ podszywają się pod często przez nas otwierane pliki i używane aplikacje. Ich pojawienie się nie wzbudza naszych podejrzeń. Dopiero skutki ich działania są bardzo groźne. Odpowiednio dobrany antywirus ochroniłby przed takim atakiem.

Rodzaje trojanów

Wabbit – nie powiela się przez sieć. Jego działanie polega na wielokrotnym powielaniu danego pliku aż do wyczerpania się pamięci komputera, w efekcie do trwałego uszkodzenia komputera.

Backdoor – jest to trojan, który często nosi nazwę zombie, ponieważ skutecznie niszczy nasze pliki a my miesiącami możemy nie zauważyć jego obecności. Jeśli nawet nie posiadamy luki w naszym systemie, to może się on dostać pod postacią fałszywego pliku. W efekcie, w wyniku działani backdoor zostaną przechwycone nasze hasła, numery kart płatniczych, adresy poczty elektronicznej i dane osobowe.

Rootkit– to specjalnie przygotowany przez cyberprzestępców zestaw narzędzi, które mają możliwość podszyć się pod administratora systemu i nadanie hakerowi uprawnień do wprowadzania zmian na naszym komputerze.

Wirusy komputerowe- spyware.📣

Spyware jest rodzajem złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest zbieranie informacji na nasz temat i przesyłanie ich- oczywiście bez naszej zgody- do autora oprogramowania szpiegującego.

Rodzaje spyware

Scumware– jest to rodzaj każdego oprogramowania, które bez naszej zgody, zostaje pobierane z internetu. Bardzo często występują pod postacią nielegalnych plików Cookie, których zaakceptowanie jest od nas wymagane.

Adware– bardzo trudne do usunięcia i jedno z najczęściej spotykanych rodzajów złośliwego oprogramowania. Ten rodzaj wirusa komputerowego instaluje się na naszym urządzeniu bez naszego udziału. Zalewa nas lawiną irytujących reklam, które, zawirusowane sieją spustoszenie w naszym komputerze.

Hijacker BHO– ten typ wirusa komputerowego pobieramy wraz z darmową, zainfekowaną aplikacją. Najczęściej są to narzędzia instalujące wygaszacze ekranu. Niezwykle aplikacja powoli niszczy nasze pliki.

Keylogger– jest rodzajem oprogramowania szpiegującego, które zbiera informacje o nas śledząc nasz ruch na klawiaturze. Jedno z groźniejszych oprogramowań, ponieważ pozwala hakerowi uzyskać dostęp do naszych kont bankowych, co w krótkim czasie może spowodować zniknięcie naszych oszczędności.

Stealware – pod tym pojęciem może się kryć wszystko, co bez naszej wiedzy jest gromadzone a następnie wysyłane do osób trzecich. To rodzaj oprogramowania szpiegującego, które służy hakerom np. do wyłudzenia okupu.

Jaki wybrać antywirus dla małych firm?🏆📣

Ataki hakerskie na małą firmę przybierają różna postać. Właściwie to nie ma znaczenia, czy wirus atakuje małą czy dużą firmę. Szkody, jakie może poczynić w komputerach są te same. Każdy szanujący się właściciel firmy tak samo powinien dbać o dane klientów, bez względu na ich ilość. Zresztą zobowiązują go do tego ustalenia RODO. Są jednak pewne zasady, którymi powinien się kierować właściciel firmy, przy wyborze odpowiedniego antywirusa. Powinien sprawdzić, czy jakie wyniki osiąga dany antywirus w testach. Ważne jest bowiem, by był skuteczny, radził sobie z najnowszymi zagrożeniami i nie spowalniał pracy komputera. Ponadto istotne jest też, żeby nie wymagał od właściciela urządzenia dodatkowych działań, niż jest to konieczne. Dobry antywirus powinien sam się aktualizować i sprostać nawet najgroźniejszym zagrożeniom. Zwróćmy tez uwagę, na ile stanowisk możemy wykupić daną licencję. Po co decydować się na oprogramowanie antywirusowe dla stu stanowisk, kiedy nasza firma zatrudnia np. 30 pracowników.

Antywirus dla małych firm🏆📣

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji antywirusa, które bardzo dobrze sprawdzą się w małej firmie. Wyszukaliśmy takie, które świetnie poradzą sobie z ochroną sieci, ochronią dane firmy nawet wtedy, kiedy pracownik zostanie oddelegowany do pracy zdalnej. Podczas selekcji oferty antywirusowej, która jest dostępna na rynku wybraliśmy te, które wypadają prawie idealnie podczas testów. Proponujemy zatem tylko te, które oceniane są za skuteczność, wytrzymałość i prawie zerowy wpływ na pracę komputera. Zaproponujemy również te, które chronią komputery z różnymi systemami operacyjnymi. Przypomnimy, ze warto również chronić smartfony pracowników – te często służą do kontaktu pracodawcy z jego pracownikami.

Oto lista najlepszych:🏆🏆🏆

Bitdefender Total Security 2021🥇

 • licencja obejmuje maksymalnie 10 stanowisk
 • idealny dla małej firmy. Chroni urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi
 • zapobiega zagrożeniom, które płyną z sieci
 • posiada wielowarstwową ochronę przed szkodliwym ransomware
 • skutecznie blokuje ataki online
 • jest niezwykle intuicyjny
 • posiada przejrzysty interfejs z prostym panelem sterowania
 • regularnie skanuje sieć, wykrywa i łata luki w oprogramowaniu
 • posiada funkcję ochrony danych w czasie rzeczywistym

ESET Cyber Security Pro 2021🥇

Najnowsza technologia, która ma na celu ochronę danych przed atakami phishingowymi oraz zainfekowaniem komputerów firmowych groźnymi wirusami.

 • dokładnie sprawdza pocztę i przeglądane strony WWW
 • posiada skuteczną zaporę firewall, która uniemożliwia osobom nieupoważnionym monitorowanie ruchu sieciowego pracowników firmy
 • umożliwia samodzielne ustawienie poziomu ochrony i procesu skanowania urządzeń
 • jest bardzo prosty w instalacji i obsłudze
 • nie ma wpływu na pracę komputerach
 • podlega regularnym aktualizacjom, co ma znaczący wpływ na odpieranie najnowszych ataków internetowych

Bitdefender Antywirus Plus 2021🥇

Jedno z najlepszych zabezpieczeń dla urządzeń z systemem Windows

 • niezbędna ochrona komputerów w czasie rzeczywistym- zapobiega wszystkim wirusom i złośliwemu ransomware
 • bogaty pakiet VPN, który nie pozwala hakerom naruszyć prywatność online
 • kompleksowe zapobieganie wyłudzaniu informacji i oszustwom internetowym podczas przeglądania stron WWW
 • najniższy wpływ na wydajność chronionego urządzeniami
 • funkcja zatrzymywania ataków jeszcze przed ich wykonaniem
 • zapobiega atakom typu botnet i wysyłaniu poufnych informacji w niezaszyfrowanych formularzach
 • podlega systematycznej aktualizacji i chroni przed najbardziej agresywnymi zagrożeniami
 • wykrywa zagrożenia na podstawie ich zagrożeń, zapobiega infekcjom i chroni ważne dokumenty przed zaszyfrowaniem

ESET Smart Security Premium🥇

 • Posiada funkcję szyfrowania plików i nośników danych
 • zabezpiecza wszystkie firmowe urządzenia z systemami Windows, macOS, Android i Linux
 • Chroni urządzenia przed wszystkimi rodzajami złośliwego oprogramowania
 • Powstrzymuje ataki hakerów przed kradzieżą danych firmy, tj. loginy, hasła, wrażliwe dane klientów
 • oferuje usługę Anti-Theft, która zabezpieczy komputery na wypadek kradzieży lub utraty danych
 • Oprogramowanie antywirusowe nie ma wpływu na działanie urządzeń

Bezpieczeństwo małego przedsiębiorstwa, nie tylko antywirus.📣

Każdy właściciel firmy powinien zadać sobie jedno ważne pytanie: czy jego firma jest dostatecznie zabezpieczona przed atakami z sieci. Każdy pracodawca powinien śledzić najnowsze rankingi z branży IT, aby nie dać się zaskoczyć cyberprzestępcom. Niestety, jeszcze w ubiegłym roku stwierdzono, że prawie połowa małych firm nie zabezpiecza swoich urządzeń antywirusami. Ogranicza się jedynie do blokowania swoim pracownikom dostępu do niektórych stron WWW. Nie jest to jednak dobry pomysł- szczególnie podczas pracy zdalnej. Poza tym pracownik ma czasem wyszukać jakiś produkt czy porównać go z innym.

Blokada, przed pracodawcę dostępu do różnorodnych stron WWW ogranicza możliwości firmy. Obniża zatem jest zyski. Dane, które gromadzone są w małej firmie, są bardzo łatwym łupem dla cyberprzestępców. Nie wymagają od nich łamania zabezpieczeń.

Każdy pracodawca powinien, oprócz zainstalowania odpowiedniego antywirusa, uświadomić sobie i swoim pracownikom, w jaki sposób mogą ochronić dane, którymi zarządzają. Jeśli zatem pracodawca ma świadomość zagrożeń, jakie czyhają na niego w internecie, to powinien:

 • Przeprowadzać regularne szkolenia, które uświadomią pracownikom ryzyko zagrożeń
 • Ustawiać mocne hasła, stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • Nie bagatelizować regularnych aktualizacji systemu
 • Ograniczyć ilość pracowników, którzy będą mieli dostęp do firmowych urządzeń
 • Podczas pracy zdalnej nie udostępniać członkom rodziny urządzeń należących do firmy
 • Tworzyć kopie zapasowe sieci, w celu uniknięcia utraty danych

Pamiętajmy: czujność, skuteczność i przewidywalność to najlepsza ochrona danych firmy.