Były student Uniwersytetu Południowej Walii został skazany na 20 miesięcy więzienia. To kara za włamanie do systemów komputerowych instytucji i handel wykradzionymi informacjami.

29-letni Hayder Ali Jasim – haker z uniwersytetu – kiedy studiował na kierunku projektowania systemów wbudowanych na Uniwersytecie Południowej Wali, udało mu się uzyskać nieautoryzowany dostęp do dokumentów egzaminacyjnych oraz raportów uczelni.

Osoba siedząca przy komputerze

Jak donosi BBC pomiędzy listopadem 2018 roku a majem 2019 roku haker użył skradzionych danych uwierzytelniających do zalogowania się ponad 700 razy i pobrał 216 plików. Hayder Ali Jasim zarabiał na pochodzących z kradzieży informacjach, współpracując z 30-letnim Noureldienem Eltarki, który sprzedawał studentom kopie arkuszy egzaminacyjnych i odpowiedzi za tysiące funtów.

Wykradł arkusze maturalne!

Włamanie zostało wykryte dopiero wtedy, gdy wykładowca matematyki zauważył, że pewna liczba uczniów popełniła błędy ortograficzne w odpowiedziach, które odpowiadają błędom, które nauczyciel popełnił w swoim oficjalnym arkuszu odpowiedzi. Późniejsze śledztwo wykazało, że konta logowania należące do 17 członków personelu zostały naruszone, a adres IP był powiązany z nieruchomością znajdującą niedaleko kampusu uniwersyteckiego. W rozmowie z policją Eltarki wyznał, że sprzedał studentom skrypty egzaminacyjne za 6500 funtów – z czego większość dochodów trafiła do Jasima. Śledztwo uniwersyteckie w sprawie naruszenia danych i kolejne wprowadzone przez nią nowe środki bezpieczeństwa kosztowały uczelnię ponad 100 000 funtów.

– To spora kwota, którą trzeba było dość nieoczekiwanie wydać. Ale uważam, że niewłaściwe jest łączenie tego w całości z włamaniem. Władze uniwersytetu już wcześniej powinny pomyśleć o zastosowaniu systemów bezpieczeństwa, niezależnie od tego czy system doznał naruszenia danych. Podsumowując uczelnia prędzej przy później musiałaby zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia. – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Haker z uniwersytetu trafił za kratki

Hayder Ali Jasim musi odsiedzieć 20 miesięcy za kratkami, a jego kolega Noureldien Eltarki otrzymał wyrok 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 24 miesiące, nakazano mu także wykonanie 200 godzin nieodpłatnej pracy oraz sześciodniową działalność resocjalizacyjną.

ATRAKCYJNA OFERTA ANTYWIRUSÓW OD MARKEN

POTRZEBUJESZ POMOCY? NAPISZ DO NAS

ZOBACZ RÓWNIEŻ BLOG BITDEFENDER!

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments