Raport Bitdefender – cyber-zagrożenia w Polsce. Co najbardziej grozi nam w sieci w roku 2017? Na co musimy uważać korzystając z komputera i smartfona?

01
14
Cze
2017

no comment adminci

Każdego roku eksperci Bitdefender przyglądają się cyber zagrożeniom, które najczęściej dotykają ludzi na całym świecie. Z analizy ponad 500 milionów użytkowników korzystających z oprogramowania Bitdefender łatwo zauważyć, które ataki występują najczęściej.

W roku 2017 zaobserwowano tendencję wzrostową liczby infekcji i sposobów, jakie wykorzystują hakerzy, aby włamać się do naszych systemów i wykradać, bądź blokować nasze dane.

W tym roku zagrożenie wzrasta szczególnie ze strony ataków typu Ransomware. Wśród nich najbardziej niebezpiecznym okazał się WannaCry, który wykorzystywał lukę, aby wkraść się do urządzenia i zablokować pliki, a następnie żądać za nie okupu.

Wciąż jednak w sieci pojawiają się niebezpieczne wirusy, które uprzykrzają życie i mogą wyrządzić poważne szkody potencjalnej ofierze.

Eksperci Bitdefender przyjrzeli się najczęściej występującym zagrożeniom w sieci od początku 2017 roku w Polsce i sporządzili raport, który przedstawia się następująco:

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania komputerowego w miesiącach styczeń – maj 2017:

Jak możemy wyczytać z wykresów, najczęściej występującymi zagrożeniami w tym roku na komputerach są między innymi adware i spyware, czy exploity. Należy zatem uważnie korzystać z przeglądarki internetowej i sprawdzać jakie programy pobieramy na dysk.

Co grozi nam podczas korzystania ze smartfona?

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, styczeń 2017:

 

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, luty 2017:

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, marzec 2017:

 

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, kwiecień 2017:

 

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, maj 2017:

 

Podsumowanie statystyk dotyczących złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Android, styczeń – maj 2017:

Jakie wnioski płyną z zestawienia zagrożeń na systemy Android? Przede wszystkim należy uważać na konie trojańskie ukrywające się (często) w reklamach, gdy przeglądamy sieć lub korzystamy z jakiejś aplikacji. Szczególnie niebezpieczne miesiące jeśli chodzi o ten typ ataku występowały w styczniu i marcu tego roku.

Jednak takie infekcje grożą nam również podczas pobierania plików, czy przy instalowaniu aplikacji – która może okazać się podrobioną wersją, stworzoną jedynie w celu zmylenia ofiary i włamaniu się do jej telefonu.

Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?

Aby zabezpieczyć swoje urządzenia zarówno przed wspomnianym ransomware oraz atakami typu malware, adware, koniami trojańskimi, czy innymi często występującymi:

  • najlepiej nie pobierać plików z niezaufanych stron,
  • nie klikać w podejrzane linki i reklamy,
  • nie pobierać niezweryfikowanych załączników ze skrzynki pocztowej,
  • uważać na jakie strony wchodzimy i z jakich aplikacji korzystamy,
  • a także zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy, który zapobiega tego typu atakom.

 

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania newsletter\'a i otrzymywania informacji o nowościach, produktach i ofertach firmy "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia przez Marken Systemy Antywirusowe z siedzibą w Gdyni, przy ul Jana Hieronima Derdowskiego 7 zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych oraz ich poprawiania i usunięcia.

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych drogą elektroniczną przez "MARKEN SYSTEMY ANTYWIRUSOWE" Marek Markowski z siedzibą przy ul. Jana Hieronima Derdowskiego 7, 81-369 Gdynia. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 poz. 1000)