bitdefender_rosyjski bankomat

Z roku na rok, w bardzo szybkim tempie, poszerza się grono użytkowników laptopów, smartfonów itp. Proporcjonalnie powinna wzrosnąć liczba posiadaczy antywirusów. Nie chcielibyśmy już funkcjonować bez urządzenia, które jest naszym źródłem wiedzy. Dostarczają nam one rozrywki, pomagają w utrzymywaniu lub nawiązywaniu kontaktów na odległość.

Korzystanie z informatycznych gadżetów jest powszechne, jednak może stwarzać dla nas pewne zagrożenia, choćby podczas korzystania z poczty, dokonywania płatności online, czy pozwalania naszym dzieciom korzystania do woli ze smartfonów.

To, co powinno dostarczać nam przyjemności i ułatwiać funkcjonowanie, niestety niesie ryzyko.

Niemal codziennie docierają do nas informacje o kradzieży pieniędzy z naszych kont bankowych. Hakerzy pozyskują nasze dane, podszywają się pod znane nam pliki. Dzieje się tak, dlatego że to, co jest atrakcyjne dla nas, stało się niestety olbrzymim źródłem dochodów dla cyberprzestępców.

Zastanawia mnie więc, dlaczego posiadanie antywirusa nie jest dla każdego użytkownika priorytetem?

Zakup antywirusa jest przecież niewielkim wydatkiem a korzyści płynące z jego posiadania są ogromne.

Od kilku lat zabezpieczam swoje urządzenia dobrym antywirusem i zapewniam, że na początku też miałem obawy co do celowości jego posiadania. Szybko je jednak rozwiałem, kiedy poznałem wachlarz możliwości antywirusów oraz tysiące zagrożeń, na które jestem narażony.

Zacząłem śledzić publikacje internetowe w nadziei na znalezienie wskazówek, co do wyboru antywirusa pod względem zakresu i skuteczności jego działania.

W trakcie „googlowania” zostałem jednak zalany falą informacji, które nie zawsze były dla mnie transparentne a niekiedy szokujące. Wiele z nich dotyczyło wątpliwości co do potrzeby posiadania antywirusa. Takie wzbudzały u mnie największe oburzenie. Czyżby to miało oznaczać, że mamy świadomie narażać cenne dla nas dane na kradzież czy zaszyfrowanie?

Wyobraźcie sobie, że nawet dotarłem do publikacji, w których snuto teorię o tym, że systemy operacyjne, w które zaopatrzone są nasze urządzenia, mają wystarczające zabezpieczenie, a to czy zostaniemy zaatakowani przez wirusy, zależy wyłącznie od naszego pecha lub szczęścia.

Jestem gotowy zaryzykować stwierdzenie, że ich autorem są sami cyberprzestępcy, którzy chcą uśpić czujność użytkownika komputera czy smartfona, aby w odpowiednim momencie zaatakować.

Postanowiłem nie być bierny wobec tak absurdalnych teorii, usystematyzować wiedzę i stworzyć kompedium dla przeciętnego Kowalskiego. Chcę także przekonać o konieczności stosowania antywirusów.

W swoim blogu postaram się obalić absurdalne mity o tym, że ochrona antywirusowa jest nieskuteczna. Będę śledził na bieżąco rankingi najlepszych, dostępnych na rynku antywirusów. Pomagę w doborze optymalnego. Uprzedzę o pojawiających się nowych zagrożeniach. Zaproponuję narzędzia do ich unieszkodliwienia. Mocno napiętnuję tych, którzy odradzając zakupu antywirusa, narażając użytkowników komputerów na olbrzymie straty.

Chciałbym, abyście dzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami po to, aby urządzenie, z jakiego korzystacie zapewniało wam bezpieczeństwo w sieci.

MrSafe