Czy instalowanie antywirusa na Androida to moda czy konieczność?

Wielu użytkowników urządzeń mobilnych twierdzi, że jest w stanie samodzielnie ochronić swoje urządzenia przed atakami cyberprzestępców. Z ankiet wynika, że są świadomymi użytkownikami urządzeń z Androidem. Instalują aplikacje ze sprawdzonego źródła, nie otwierają maili od nieznanego nadawcy, nie korzystają z ogólnodostępnych sieci internetowych, nie udostępniają nikomu swojego telefonu – zatem nic im nie grozi. Wielu myśli, ze lobby informatyczne celowo „rozsiewa” panikę na temat rzekomo szerzących się wirusów, aby rozbudować branżę zajmującą się tworzeniem i sprzedażą oprogramowań antywirusowych. A tak naprawdę niechęć w stosunku do antywirusa wynika albo z braku informacji dotyczących działania ochrony albo z nieświadomości zagrożeń, jakie czyhają w internecie.

Wybierając antywirus, nie musimy od razu decydować się na wersję płatną. Możemy zacząć od tej darmowej. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później nie będzie dostatecznie wystarczająca. Podczas oceny antywirusa ważne jest to, aby był skuteczny, wydajny i jak najmniej obciążał system naszego urządzenia. Wersje bezpłatne nie podlegają regularnym aktualizacjom, zatem nie będą w stanie ochronić nasz smartfon przed najnowszymi zagrożeniami. Poza tym wersje bezpłatne zapchane są licznymi reklamami i mają ryzyko pobierania przypadkowych aplikacji. Warto chronić nasze smartfony – choćby bezpłatnym antywirusem, jednak na dłuższą metę warto zaopatrzyć się w ten płatny.

Oto ranking najlepszych:

1. Avira

Logo Avira

Najbardziej wydajny antywirus na telefon, przy minimalnym wpływie na działanie na Androida. Jest to rewelacyjny antywirus do ochrony przed malware, czyli bardzo szkodliwym oprogramowaniem, które często atakuje urządzenia mobilne. Zawiera mnóstwo funkcji i narzędzi, w tym opcje ochrony prywatności i optymalizacji urządzeń, takie jak game booster, ochronę sieciową i optymalizację uruchamiania sprzętu. Avira posiada bardzo czuły skaner. Wykrywa skutecznie złośliwe oprogramowanie. W testach przeprowadzonych przez niezależne laboratorium AV-Test otrzymał maksymalne noty za skuteczność, wydajność i wpływ na działanie urządzenia mobilnego. Jest to bardzo prosty w obsłudze antywirus na Androida, który błyskawicznie skanuje komputer w poszukiwaniu wirusów, sprawdza ustawienia bezpieczeństwa oraz zainfekowane pliki. Avirę wyróżnia „Smart Scan”, który naprawdę zadziwia użytkowników. Wykrywa 100% złośliwych programów. Jest niezbędny do „czyszczenia” systemu, ponieważ wykrywa obecność zbędnych danych, niepotrzebnych aplikacji i plików, które w znaczny sposób spowalniają pracę urządzenia z systemem Android. Dodatkowo chroni przed najnowszymi wersjami oprogramowania szpiegującego.

Avira screen 1Avira screen 2

Bitdefender Mobile Security

Bitdefender logo

Bezkonkurencyjny, od lat osiąga najwyższe oceny w testach antywirusów na telefon. Jest wyposażony w innowacyjne technologie, wykrywające najnowsze i najbardziej agresywne zagrożenia w dowolnym miejscu na świecie. Najnowsza wersja oprogramowania skutecznie blokuje działania cyberprzestępców. Zagrożenia z sieci są natychmiast rozpoznawane i unieszkodliwiane. Ważne jest, że wielofunkcyjność oprogramowania nie wpływa na jakość i czas pracy urządzenia mobilnego. Właściwie użytkownik nie zauważa jego obecności. Bitdefender Mobile Security jest w stanie zapewnić maksymalną ochronę przed działaniem złośliwego oprogramowania w chmurze i inteligentną ochronę przed kradzieżą. Innowacją jest obecność sieci VPN, która pozwala każdemu użytkownikowi na bezpieczne i anonimowe serfowanie po internecie. Oprogramowanie posiada bardzo skuteczną blokadę przed zawirusowanymi albo fałszywymi aplikacjami. Zapewnia maksymalną szybkość i wydajność na różnych platformach. Nie obciąża urządzenia. Posiada tryb oszczędzania baterii. Podlega regularnym aktualizacjom, co jest niezwykle ważne w dobie lawinowego wzrostu i rozwoju wirusów. Polecany szczególnie takim użytkownikom, którzy po zakupie i instalacji antywirusa nie chcą wykonywać żadnych innych czynności w celu ochrony urządzenia.

Bitdefender Mobile Security screen 1Bitdefender Mobile Security screen 2

G Data

Gdata logo

Najlepsza ochrona przed ransomware. Świetny, tani i niezawodny „ochroniarz” w dobrej cenie. Ulepszone ransomware sprawia, że pliki w urządzeniu mobilnym są bezpieczne. Wielowarstwowa ochrona blokuje szkodliwe aplikacje. Niezwykle cenny tryb oszczędzania baterii – szczególnie, kiedy korzystamy z internetu poza domem. Ten program antywirusowy na Androida był wielokrotnie nagradzany za wprowadzenie nowych technologii DeepRay. W ochronie antywirusowej wykorzystuje ona sztuczną inteligencję. Jest niezwykle skuteczna podczas unieszkodliwiania najnowszej generacji wirusów. Antywirus jest niezawodny podczas blokowania procesów szyfrujących. Wielokrotnie udowodnił, że najnowsze zagrożenia nie mają z nim szans. Antywirus jest niezastąpiony dla osób, które dokonują płatności online ze swoich urządzeń mobilnych. Zabezpiecza dane użytkownika przed wyłudzeniami i kradzieżą danych. Narzędzia, które ma antywirus, nie przepuszczą żadnego trojana bankowego. Program posiada jeszcze jedną funkcję: umożliwia tworzenie kopii zapasowej i umieszczanie danych w chmurze. Dostarcza zatem zabezpieczenia, które opatrzone jest dodatkowym hasłem. Praktycznie niemożliwe jest, aby ktoś włamał się do naszego konta bankowego, kiedy dokonujemy płatności online.

gdata screen 1gdata screen 2

NortonLifeLock

Norton logoBezkonkurencyjna ochrona sieci wi-fi. Norton dba o to, by funkcja ochrony sieci internetowej była mocno rozbudowana. Antywirus skanuje sieć, do której użytkownik ma zamiar podłączyć swoje urządzenie mobilne. Informuje z dużym wyprzedzeniem, że może ona stanowić zagrożenie dla danych właściciela mobilnego urządzenia. Minimalizuje praktycznie do zera ataki cyberprzestępców na dane i hasła. Uniemożliwia im zainfekowanie urządzenia zainfekowanymi plikami. Antywirus skanuje sieć w poszukiwaniu zainfekowanych albo fałszywych stron internetowych. Użytkownik, który posiada tę ochronę, może bez strachu przeglądać strony internetowe, otwierać maile, płacić online, korzystać z portali społecznościowych. Jeśli natrafi na zainfekowany plik, fałszywą aplikację albo stronę internetową, natychmiast zostanie o tym poinformowany. Dzieje się tak dlatego, że ochrona posiada system sieci wywiadowczej, która sprawdza działanie aplikacji. Narzędzie App Advisor informuje o pojawieniu się bardzo niszczącego adware. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania polegające na atakowaniu użytkownika denerwującymi reklamami. Większość z nich może być złośliwa.

Norton screen 1Norton screen 2

 

Trend Micro

Trend micro logo

Chmurowa usługa Smart Protection Network, polegająca na ocenie instalowanych aplikacji pod względem bezpieczeństwa. Antywirus na telefon dyskretnie usuwa zainfekowane pliki, informuje o ich obecności. Szybki proces instalacyjny, niedokuczliwe skanowanie systemu, regularne sygnały o próbach infekowania systemu to plusy ochrony. Antywirus na Androida sam decyduje, które aplikacje stanowią zagrożenie. Umożliwia bezpieczne korzystanie z dostępnych sieci wi-fi, dzięki zainstalowanej funkcji VPN- Virtual Private Network. Chroni prywatność użytkownika podczas korzystania z portali społecznościowych i posiada nieocenioną opcję ochrony rodzicielskiej. Oprogramowanie proponuje zmiany w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkownika podczas korzystania np. Z Facebooka. Trend Micro jest reprezentantem produktu trzeciej generacji, dedykowany urządzeniom mobilnym- smartfonom, tabletom z zainstalowanym systemem Android – jednym z najbardziej popularniejszych, a tym samym najczęściej atakowanym przez hakerów systemem operacyjnym. Antywirus na telefon posiada funkcję tworzenia kopii zapasowej, co jest dodatkowym, skutecznym zabezpieczeniem plików zawierających zdjęcia, filmy wideo, dokumenty tekstowe przed atakami złodziei internetowych.

Trend micro 1Trend micro screen 2

 

Kaspersky

Kaspersky logoZabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem, dzięki funkcji antykradzieżowej.
Zaletą, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, jest bardzo estetyczny i przejrzysty interfejs. Dedykowany jest dla bardzo wymagających użytkowników. Podstawową jego funkcją jest skanowanie urządzenia, i to możliwe w kilku trybach: szybkie skanowanie, kompleksowe oraz skanowanie konkretnego folderu. Jest to zależne od tego, jakim czasem dysponuje użytkownik. Jeśli ma go mało, to może, podczas podłączania się do ogólnodostępnej sieci, wybrać szybkie jej skanowanie. Kaspersky wypada bardzo dobrze w testach regularnie prowadzonych przez niezależne laboratorium AV-Lab. W wynikach podkreśla się jego wydajność i szybkość w reagowaniu na pojawiające się zagrożenia. Jedną z funkcji jest filtr niechcianych połączeń i sms-ów. Bardzo dobrze sprawdza się też moduł Anti-Theft, służący do ochrony prywatnych danych na urządzeniu. Oprogramowanie podlega regularnym aktualizacjom, dlatego błyskawicznie skanuje urządzenia, mając do dyspozycji coraz to nowocześniejsze narzędzia. Blokuje niechciane lub zainfekowane aplikacje. Niemożliwe jest zatem, aby użytkownik urządzenia mobilnego zainstalował taką, która będzie stanowić zagrożenie.

Kaspersky screen 1Kaspersky screen 2

securiON

securiON logo

Wysoka skuteczność przy minimalnej prostocie. Ten antywirus na Androida uzyskał zadowalające noty podczas badań prowadzonych przez laboratoria, zajmujące się m.in. testowaniem antywirusów na Androida: AV-Comparatives i AV-Test. Aplikacja cechuje się wysokim poziomem skuteczności w zakresie wykrywania wirusów, przy minimalnej ilości funkcji. Antywirus monitoruje pracę urządzenia z systemem Android. Sprawdza stopień zabezpieczenia systemu, informuje nawet o poziomie zużycia baterii. Regularnie donosi o zablokowanych podejrzanych połączeniach- a jest ich naprawdę sporo. Nie jednak dość wystarczający dla wymagającego użytkownika, wykorzystującego swoje urządzenie mobilne do pracy, rozrywki, zakupów, czy aktywności na portalach społecznościowych.

securiON screen 1securiON screen 2

AhnLab

ahnlab logo

Niezawodny podczas wykrywania malware. Urządzenia mobilne bardzo często infekuje złośliwe oprogramowanie w postaci malware. Użytkownik może podejrzewać, że dostało się do jego urządzenia, kiedy zauważy, że zaczyna ono inaczej działać: zwalnia tempo, coraz częściej się zawiesza, zmienia się startowa strona przeglądarki – nie można przywrócić poprzedniej. Malware to szkodliwe oprogramowanie, które krąży w sieci i tylko czeka na odpowiedni moment, aby zainfekować nasze urządzenie. Podczas wymagających testów okazało się, że AhnLab przeznaczony na urządzenia z Androidem wykryło i zablokowało 99,1 % tego szkodliwego oprogramowania. Należy dodać, że część z nich pochodziła też z Google Play. Okazuje się bowiem, że korzystanie z tej, wydawać by się mogło bezpiecznej strony, nie jest dodatkowym zabezpieczeniem dla naszych urządzeń mobilnych. Zawsze warto zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie antywirusowe. Dodatkową zaletą antywirusa na Androida jest ochrona antywłamaniowa. Oprogramowanie skutecznie blokuje niechciane połączenia, pozwala na bezpieczne przeglądanie sieci. Chroni dane użytkownika przed kradzieżą. Minusem jest brak kontroli rodzicielskiej i możliwości tworzenia kopii zapasowej. Oba te narzędzia stanowiłyby dodatkową i w obecnych czasach wręcz niezbędną ochronę.

ahnlab screen aahnlab screen b

McAfee

mcafee logo

Idealne oprogramowanie dla urządzeń mobilnych, z ochroną przed włamaniem. Zapewnia bezpieczne przeglądanie internetu, ponieważ regularnie skanuje sieć w poszukiwaniu zagrożeń. Pozwala na korzystanie z internetu poza domem i dostęp do ogólnodostępnych sieci wi-fi, bez obawy o utratę danych i haseł. Zaletą produktu jest funkcja VPN, która pozwala na anonimowe surfowanie po internecie. System skanuje aplikacje, aby sprawdzić, ile z nich miałoby dostęp do danych użytkownika. Chroni urządzenie przed złodziejami i pomaga zlokalizować je na mapie. Kontroluje stan baterii. W momencie wyczerpywania jej stanu, pozwala ją zoptymalizować. Jest niezawodne do zwiększania wydajności telefonu, ponieważ posiada funkcję czyszczenia pamięci ze zbędnych plików, albo tych niepotrzebnie działających w tle. Dużym plusem jest możliwość tworzenia kopii zapasowej danych. Znika zatem obawa, że zdjęcia, dokumenty bądź nagrania wideo mogą być bezpowrotnie utracone. Dużym plusem tego antywirusa na Android jest brak „nękania” użytkownika irytującymi reklamami. Nie dość, że bardzo przeszkadzają w korzystaniu z urządzenia, to jeszcze mogą być zainfekowane złośliwym adware. Ta wersja oprogramowania posiada tzw. tryb: gościa”, który pozwala użytkownikowi ukryć prywatne aplikacje podczas udostępniania urządzenia.

mcafee screen amcafee screen b

F- Secure

F-Secure logo

Spełnia potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych w zakresie ochrony przed agresywnymi wirusami. Zabezpiecza przed programami rejestrującymi naciśnięcia klawiszy i oprogramowaniem szpiegującym. Skanuje sieć, do której podłączone jest urządzenie mobilne, chroniąc je przed atakami ransomware. Oprogramowanie pozwala bez kontroli użytkownika przyłączać się do ogólnodostępnych sieci wi-fi, ponieważ zablokuje dostęp do fałszywych albo zainfekowanych stron. Jest nieoceniony podczas korzystania z bankowości online, ponieważ sprawdza, czy dana witryna jest prawdziwa, czy może zaprogramował ją cyberprzestępca. Atutem antywirusa na Androida jest obecność funkcji kontroli rodzicielskiej. Nie każdy antywirus ją posiada, a jest niezwykle ceniony wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Pozwala zablokować dostęp dzieci do niepożądanych stron. Uniemożliwia zaszyfrowanie folderów użytkownika przez cyberprzestępców. Ciekawym jest prosty w użyciu portal My-F Secure, ułatwiający odnawianie ochrony antywirusowej i zarządzanie nią. Zainstalowany w urządzeniu mobilnym potrafi ochronić działania całej rodziny. Oprogramowanie zdobyło nagrodę czasopisma AV-Test w 2018 roku.

f-secure screen af-secure screen b

Po co antywirus na Androida?

Wydawać by się mogło, że instalowanie antywirusa na urządzenie z systemem Android jest zupełnie niepotrzebne. Internetowe publikacje donoszą, że każde z nich jest już chronione wbudowanym w telefon, laptop bądź tablet podstawowym antywirusem. Jednak wieloletnie doświadczenie nakazuje wyciągnąć wnioski, że jest ono jednak niewystarczające. Gdyby urządzenia służyły jedynie do nawiązywania połączeń głosowych, sms-owania i korzystania z internetu w warunkach domowych, to podstawowa ochrona może by się sprawdziła. Jednak w czasach, kiedy z telefonu korzystamy przez parę godzin dziennie, używając go do zabawy, zakupów online, odbierania i wysyłania poczty elektronicznej, płatności online, aktywnego udziału w portalach społecznościowych czy wykonywania- częściowo- pracy zawodowej, to nad instalacją antywirusa na telefon nawet nie ma co się zastanawiać. Należy pamiętać, ze coraz bardziej popularny system, jakim jest Android, jest łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, zatem sam w sobie nie jest bezpieczny.

Który antywirus najmniej obciąża Androida?

Przedstawiony ranking antywirusów na urządzenia z systemem Android przedstawia dziesiątkę tych najlepszych z dostępnych na rynku. Testy, skrupulatnie przeprowadzane, wyłaniają te, które są w stanie sprostać wymaganiom użytkowników. Technicy z branży IT dwoją się i troją, aby tworzyć nowe narzędzia w walce z najbardziej agresywnymi wirusami. W dalszej kolejności oprogramowania antywirusowe poddawane są próbom polegającym na atakowaniu antywirusa lawiną wirusów, po to, by sprawdzić jego skuteczność i wydajność. Przy wyborze najlepszego należy się kierować ilością punktów, jakie zostały mu przyznane za szybkość, skuteczność i wydajność. W tym roku, wśród testowanych, sześć otrzymało maksymalną, 6 – punktową ocenę. Należą do nich: Avira, Bitdefender, G-Data, NortonLiveLock, Trend Micro oraz Kaspersky.

W obecnych czasach branża IT jest mocno rozwinięta. Nie próżnuje w tworzeniu coraz to lepszych zabezpieczeń przed różnego rodzaju wirusami. Stara się być o krok przed kreatywnymi cyberprzestępcami. Każdy użytkownik urządzenia mobilnego powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie niesie współczesny internet. Warto od czasu do czasu zapoznać się z najnowszymi doniesieniami z dziedziny zabezpieczeń oraz śledzić wpisy na blogach zajmujących się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. Każdy news w internecie nasuwa jeden wniosek : przed zagrożeniami płynącymi z internetu skutecznie może zabezpieczyć każde urządzenie z systemem Android dobre oprogramowanie antywirusowe. Do użytkownika należy decyzja: płatne czy darmowe. Przy wyborze tego drugiego należy mieć świadomość, nie nie muszą one posiadać niezbędnych funkcji, takich jak ochrona w czasie rzeczywistym i usuwanie złośliwego oprogramowania. Nie zawsze podlega też ono aktualizacjom, które wzbogacają antywirus o nowe funkcje, przydatne do unieszkodliwienia najnowszej generacji wirusa. Poza tym każda bezpłatna wersja zaproponuje po czasie zakup opcji Premium, z rozbudowanymi narzędziami.
Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Kwota, jakiej nie wydamy, podczas instalacji bezpłatnego antywirusa, może skutkować utratą danych, prywatnych plików, a nawet sporej kwoty pieniędzy podczas korzystania z bankowości online.