Rodzaje wirusów komputerowych są różnorodne. Jeśli do tej pory nie zabezpieczyłeś swojego komputera odpowiednim antywirusem, to musisz być przygotowany, że wcześniej czy później Twoje zasoby mogą być zaatakowane. Stanie się to za sprawą rozprzestrzeniających się z olbrzymią szybkością różnych rodzajów wirusów komputerowych

Osoba przy komputerze w masce

To, jaki będzie ich rodzaj, zależy od tego, gdzie się zagnieżdżą oraz jaki jest cel szkodliwego oprogramowania, jakim jest np. malware. Zagrożenia tego typu czyhają wszędzie. W momencie, kiedy zaatakują twój komputer, to zanim zareagujesz, może być za późno. Najczęstsze wirusy komputerowe przez dłuższy czas działają niepostrzeżenie. Na początku nie dają żadnych objawów. Dopiero po dłuższym czasie orientujesz się, że ktoś:

 • włamał się na twoje konto bankowe,
 • podszywa się pod twoje konto społecznościowe,
 • ma dostęp do twojej elektronicznej poczty,
 • z twojego komputera znikają ważne dla ciebie pliki i dane,
 • szwankuje płyta główna twojego komputera,
 • zaczynasz być atakowany lawiną reklam,
 • bateria twojego komputera wymaga coraz częstszego ładowania,

Jeśli zaobserwujesz któryś z powyższych symptomów, to musisz przyjąć do wiadomości, że do twojego urządzenia wkradły się wirusy. Nie wiesz jednak jak długo szalały i jakie poczyniły spustoszenie. Niezależnie od tego, jakich działań destrukcyjnych dokonały, warto niezwłocznie zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe.

Jakie są rodzaje wirusów komputerowych?📣👀

Wirusy komputerowe możemy podzielić ze względu na rodzaje i cel działania. Wśród nich wyróżniamy:

 •  gnieżdżące– są bardzo agresywne, lokują się na twardym dysku komputera, powoli niszczą jego zawartość i uniemożliwiają użytkownikowi do niego dostęp
 •  pasożytnicze– jego destrukcyjne działanie podobne jest do tego, działającego w przyrodzie. Wirusy komputerowe pasożytnicze infekują zaatakowany komputer, aby następnie wykorzystać go do zarażenia innych komputerów. Najgorsze jest to, że zainfekowanego pliku nie da się już naprawić.
 •  polimorficzne– typ wirusów niezwykle trudny do wykrycia przez słabe antywirusy, ponieważ unikają wykrycia zmieniając własny kod podczas każdej infekcji.
 •  wieloczęściowe– bardzo agresywny wirus, który atakuje kompleksowo, wykorzystując jednocześnie wiele rodzajów ataków
 • makrowirusy – atakują podstawowe funkcje komputera, zmieniając funkcjonalność klawiszy na klawiaturze.

Wirusy komputerowe – malware📣👀

Jest to szkodliwe oprogramowanie, które krąży po sieci i czyha na odpowiedni moment, aby zainfekować komputer lub telefon Malware atakuje w momencie, kiedy w naszym urządzeniu pojawi się luka. To typ wirusów komputerowych, które możemy w bardzo prosty sposób dostać się na nasz komputer. Zazwyczaj podczas pobierania aplikacji, zainfekowanych plików, czy zaakceptowaniu regulaminu zainfekowanej witryny.

Rodzaje malware:

Worm – jest typem robaka komputerowego, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. W błyskawicznym tempie powiela się, skutecznie uszkadzając pliki. Dostaje się do urządzenia, najczęściej przez niezabezpieczoną sieć. Nie potrzebuje oprogramowania, by się do niej dostać. Atakuje poprzez „pożeranie” danych i wykorzystanie ich do kradzieży internetowych.

Exploit – cierpliwie czeka, aż w naszym komputerze pojawi się luka, która posłuży hakerom do przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem. To, w jaki sposób haker wykorzysta naszą lukę, zależy od jego potrzeb. Może dzięki niej przejąć kontrolę nad innymi urządzeniami albo wykraść nasze dane w celu pozyskani korzyści majątkowych.

SQL/URL injections– niezwykle trudny do zauważenia rodzaj ataku, polegający na „wstrzykiwaniu’ fragmentu kodu do już istniejącego programu. Dzięki modyfikacji, przestępca internetowy zmienia działanie naszych aplikacji albo podsyła nam linki, zawierające reklamy, które są zainfekowane i spowodują olbrzymie straty w naszym urządzeniu.

Wirusy komputerowe – trojany 

Trojany bardzo łatwo mogą dostać się do naszego urządzenia, ponieważ podszywają się pod często przez nas otwierane pliki i używane aplikacje. Ich pojawienie się nie wzbudza naszych podejrzeń. Dopiero skutki ich działania są bardzo groźne.

Rodzaje trojanów:

Wabbit – nie powiela się przez sieć. Jego działanie polega na wielokrotnym powielaniu danego pliku aż do wyczerpania się pamięci komputera, w efekcie do trwałego uszkodzenia komputera.

Backdoor – jest to trojan, który często nosi nazwę zombie, ponieważ skutecznie niszczy nasze pliki a my miesiącami możemy nie zauważyć jego obecności. Jeśli nawet nie posiadamy luki w naszym systemie, to może się on dostać pod postacią fałszywego pliku. W efekcie, w wyniku działań backdoor zostaną przechwycone nasze hasła, numery kart płatniczych, adresy poczty elektronicznej i dane osobowe.

Rootkit – to specjalnie przygotowany przez cyberprzestępców zestaw narzędzi, które mają możliwość podszyć się pod administratora systemu i nadanie hakerowi uprawnień do wprowadzania zmian na naszym komputerze.

Wirusy komputerowe- spyware📣👀

Spyware jest rodzajem złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest zbieranie informacji na nasz temat i przesyłanie ich- oczywiście bez naszej zgody- do autora oprogramowania szpiegującego.

Rodzaje spyware:

Scumware – to rodzaj każdego oprogramowania, które bez naszej zgody, zostaje pobierane z internetu. Bardzo często występują pod postacią nielegalnych plików Cookie, których zaakceptowanie jest od nas wymagane.

Adware – bardzo trudne do usunięcia i jedno z najczęściej spotykanych rodzajów złośliwego oprogramowania. Ten rodzaj wirusa komputerowego instaluje się na naszym urządzeniu bez naszego udziału. Zalewa nas lawiną irytujących reklam, które, zawirusowane sieją spustoszenie w naszym komputerze.

Hijacker BHO – ten typ wirusa komputerowego pobieramy wraz z darmową, zainfekowaną aplikacją. Najczęściej są to narzędzia instalujące wygaszacze ekranu. Niezwykle aplikacja powoli niszczy nasze pliki.

Keylogger – rodzaj oprogramowania szpiegującego, które zbiera informacje o nas śledząc nasz ruch na klawiaturze. Jedno z groźniejszych oprogramowań, ponieważ pozwala hakerowi uzyskać dostęp do naszych kont bankowych. W krótkim czasie może spowodować zniknięcie naszych oszczędności.

Stealware – pod tym pojęciem może się kryć wszystko, co bez naszej wiedzy jest gromadzone a następnie wysyłane do osób trzecich. To rodzaj oprogramowania szpiegującego, które służy hakerom np. do wyłudzenia okupu.

Najgroźniejsze ataki komputerowe 

 • Ransomware–  bardzo groźne oprogramowanie, trudne do wykrycia przez zwykłego użytkownika. Potrafią zamienić strony najczęściej odwiedzane przez użytkownika, np. strony bankowe na zainfekowane i łudząco podobne do oryginału. Oprogramowanie to blokuje strony, wyłudzając okup od ofiary, w zamian za odblokowanie dostępu.
 • Phishing – narzędzie opracowane przez cyberprzestępców polegające na podszywaniu się pod osoby lub aplikacje znane użytkownikowi w celu pozyskania od niego wrażliwych danych.
 • Pharming– odmiana phishingu. Często, wpisując znaną stronę www, zostajemy przekierowani na na identycznie wyglądającą, ale fałszywą. Wskutek takiego ataku użytkownik traci loginy i hasła do kont bankowych.
 • Spam– to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne najczęściej rozpowszechniane za pomocą poczty elektronicznej.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu nie masz już chyba wątpliwości, że zabezpieczenie danych Twojego komputera dobrym oprogramowaniem antywirusowym, to w dzisiejszych czasach konieczność. Jeśli nadal myślisz, że przed atakami hakerskimi uchronisz się sam, to jesteś w dużym błędzie. Nie znasz dnia, ani godziny, kiedy w mgnieniu oka możesz stracić ważne dla ciebie dane, a w konsekwencji dorobek twojego życia. Cyberprzestępcy są bardzo sprytni. Wiedzą, jak uśpić twoją czujność. Podsyłają ci atrakcyjne wizualnie pliki, w które prędzej czy później „klikniesz” i spowodujesz lawinę. 

2.2 10 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments