jak-usunac-wirusa-z-telefonu

Jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie?


Systemem powszechnie stosowanym w telefonach komórkowych jest Android. Wiadomo, że to, co najbardziej popularne wśród użytkowników, jest jednocześnie najczęściej atakowane przez hakerów. Jeszcze niedawno wśród „komórkowców” krążyło przeświadczenie, że smartfony to ostatnie miejsce na liście celów cyberprzestępców. Wychodzono z założenia, że gromadzimy na nich zbyt mało danych, co może nie być atrakcyjne dla przestępców. Taką tezę można jednak bardzo szybko obalić.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZABEZPIECZENIACH ANDROIDA 👀🔐

Nasze smartfony to obecnie małe przenośne komputery, które służą nam już nie tylko do komunikowania się.

Pomagają być aktywnymi na portalach społecznościowych, służą do płatności online, dzięki nim odbieramy pocztę internetową, czasami są mobilnym urządzeniem służącym do pracy. Wirusy mogą bardzo łatwo przedostać się do naszych telefonów. Wystarczy, że podłączymy się do ogólnodostępnej sieci komórkowej – a zdarza się to bardzo często, otworzymy podejrzany plik, czy spróbujemy zapłacić za zakupy.

Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego urządzenia, to prędzej czy później możemy się liczyć z atakiem na nasze dane.

Pamiętajmy, że antywirusy, które pojawiają się na rynku, nie powstają sobie a muzom. Są odpowiedzią na coraz bardziej rozpowszechniające się ataki komputerowe.

Najlepszą metodą sprawdzenia, czy do smartfona nie dostał się przypadkiem wirus jest obserwowanie jego funkcjonowania. Jeśli podczas obsługi zauważyliśmy, że zaczyna jakoś inaczej działać, to powinno nas to zaniepokoić. Radzimy najpierw sprawdzić aktualizację oprogramowania.

Jeśli po niej smartfon nadal ”szwankuje”…

to znaczy, że w telefonie pojawił się nieproszony gość, który niebawem może poczynić olbrzymie szkody. Jeśli od pewnego czasu jesteśmy atakowani lawiną reklam, może to oznaczać, że padliśmy ofiarą ataków hakerskich.

Zauważyliśmy, że od pewnego czasu bateria w naszym telefonie rozładowuje się szybciej, niż do tej pory. Fakt, że ten incydent bardzo trudno zauważyć, bo z pewnością zrzucimy to na karby starzejącego się telefonu.

Jeśli nasz smartfon zacznie wolniej działać, to pomyślimy z pewnością, że „zapchaliśmy” jego pamięć zbędnymi aplikacjami i ogromną ilością zdjęć. Mało kiedy skojarzymy to z zagrożeniem, jakim może być oprogramowanie szpiegujące. A najbardziej powinien zaniepokoić nas fakt zniknięcia znacznej ilości danych obecnych w naszym telefonie.

ZOBACZ RANKING NAJLEPSZYCH ANTYWIRUSÓW 🔐🏆🥇

Jak wtedy sprawdzić, czy pamięć w naszym telefonie jest przepełniona przez nas, czy winowajcą jest hulające oprogramowanie szpiegujące? Warto najpierw zacząć od przeskanowania urządzenia. Można to zrobić za pomocą dostępnego, darmowego oprogramowania antywirusowego. Na początku korzystajmy z wersji bezpłatnej, ale z czasem zaopatrzmy się w wersję płatną. Będziemy mieć pewność, że jest stale aktualizowana i dobrze zabezpieczy nasze dane przed najgroźniejszymi wirusami. Ich darmowe wersje dostępne są w sklepie Google Play.

Fałszywe aplikacje w sieci

Miejmy jednak na uwadze, że nawet tam możemy natknąć się na fałszywe aplikacje. Ostatnio pojawiły się doniesienia o pojawiających się fałszywych aplikacjach w tym sklepie. Ostatnio w Google Play można było trafić na 13 szkodliwych aplikacji. Są one dziełem jednego dewelopera. Opinie na ich temat były bardzo pozytywne, co mocno zachęcało do ich pobrania. W momencie, kiedy użytkownik mechanicznie zezwolił aplikacjom na działania, one automatycznie uzyskiwały dostęp do listy kontaktów i innych danych. Jedyny dobrym sposobem na usunięcie wirusa z telefonu jest zainstalowanie dobrego antywirusa.

Przeskanuje on cały system oraz udostępni użytkownikowi raport z przeprowadzonych działań. Najlepiej zaopatrzyć się w antywirus, który rozpoznaje wiele typów zagrożeń – najczęściej jest to taki, który ma ciągle aktualizowaną bazę zagrożeń i podlega ciągłym aktualizacjom.

Co może zrobić wirus w telefonie?👀📣

Wirusy dedykowane na smartfony są tak samo niebezpieczne jak te stworzone dla komputerów. Mogą przybierać różne formy i siać ogromne spustoszenie. Są tak zaprojektowane i zakamuflowane, aby nakłonić użytkownika do „kliknięcia” w fałszywą aplikację czy czy otwarcia zainfekowany plik. Czyhają na pojawiające się co jakiś czas luki w oprogramowaniu, aby natychmiast zaatakować.

Wirusy przybierają przeróżną postać. Mogą być:

  • 📣Oprogramowaniem szpiegującym, które jest jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń. Zbiera dane z telefonu, gromadzi je, by następnie użyć np. w celu żądania okupu. Oprogramowanie szpiegujące jest bardzo trudne do wykrycia, gdyż prawie zawsze łudząco przypomina legalne aplikacje. Przegląda nasz ruch sieciowy, śledzi naciskane przez nas klawisze.
  • 📣Ransomware – który skutecznie szyfruje i blokuje cenne dla nas pliki. Oczywiście ich odblokowanie z pozoru jest możliwe, ale tylko po opłaceniu okupu. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. Przestępcy – prawie nigdy nie zwrócą nam dostępu do naszych danych – nawet jeśli spełnimy ich żądania. Dlatego nigdy nie namawiamy do spełniania ich warunków.
  • 📣Robaki– bardzo skuteczny i niezwykle inwazyjny rodzaj szkodliwego oprogramowania. W swoim zachowaniu robaki są bardzo podobne do tych spotykanych w przyrodzie. Podobnie jak one rozmnażają się w zaskakującym tempie. W zależności od tego, jak szybko się powielają, zajmują odpowiednią ilość miejsca w telefonie. Znacznie spowalniają pracę telefonu. Blokują działanie niektórych aplikacji. Kiedy się pojawią, samodzielnie nie jesteśmy w stanie ich usunąć. Możemy jedynie zapobiegać ich pojawieniu się. Starajmy się nie nie odbierać wiadomości z niewiadomych źródeł.
  • 📣Trojany– bardzo trudny do wykrycia rodzaj złośliwego oprogramowania. Użytkownicy mogą go bezwiednie wprowadzić do swojego urządzenia, ponieważ zagrożenie to dostaje się do niego wraz z aplikacją pochodzącą ze sprawdzonego źródła. Kiedy tylko dostanie się do niego, natychmiast infekuje telefon. Trojany musi w swoim telefonie zainstalować sam użytkownik. Wydawać by się mogło, że może on się przed tym ustrzec, jednak jak można sprawdzić, że zainstalowana aplikacja nie jest zawirusowana trojanem?

Wirus w telefonie i co dalej?📣🔔👀

Zazwyczaj o obecności antywirusa dowiadujemy się po jakimś czasie. Bardzo często jest już za późno, aby uchronić nasze dane albo odzyskać te bezpowrotnie utracone. Jeśli dostaną się do naszego telefonu aplikacje, pochodzące wprawdzie ze sprawdzonego źródła, ale przepakowane z użyciem złośliwego oprogramowania, to przez dłuższy czas działają one siejąc spustoszenie w naszym smartfonie. Aplikacje, które wyglądają jak prawdziwe, są często atrakcyjne wizualnie, co zmusza wręcz potencjalnego użytkownika do ich zainstalowania.

Kolejnym intruzem, który zaraz po instalacji nie wzbudza żadnych podejrzeń jest pojawianie się co jakiś czas reklam. Przeciętnemu użytkownikowi wydaje się, że nic złego nie mogą zrobić w naszym telefonie. Jedynym ich minusem jest to, że są bardzo irytujące. Otóż nic bardziej mylnego. Zwiększona ilość pojawiających się reklam może świadczyć o obecności w naszym smartfonie groźnego oprogramowania szpiegującego, za pomocą którego hakerzy przejma kontrolę nad naszym urządzeniem.

Wirus w telefonie może dostać się również pod postacią fałszywych stron. Często, wraz z pocztą, otrzymujemy linki do stron, które są dla nas atrakcyjne. Hakerzy śledząc nasz ruch internetowy, podsyłają nam linki do stron, które mogłyby nas zainteresować. Klikając je, automatycznie infekujemy nasz smartfon.

O ile obecności wirusów nie możemy od razu dostrzec, to skutki ich działania są zauważalne przez każdego użytkownika. Warto zadać sobie pytanie: co dzieje się z telefonem, kiedy pojawi się w nim antywirus?

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ ANTYWIRUSÓW BITDEFENDER📣 🏆 🥇

Jednym z symptomów jest awaryjność niektórych aplikacji. Jeśli zauważymy, że często się zawieszają albo nie działają tak, jak dotychczas, to powinno nam to dać do myślenia.

Innym symptomem jest nagłe zwiększone zużycie danych w telefonie. Wiemy, że korzystamy z internetu tak, jak dotychczas, a nagle nasz pakiet internetowy „zużywa” się w szybkim tempie.

Kolejną rzeczą, która powinna nas zaniepokoić jest błyskawiczne wyczerpywanie się baterii oraz wysoki rachunek za telefon. Również sytuacja, w której telefon nagle zaczyna się przegrzewać nie powinna pozwalać nam myśleć, że psuje się chyba nasz aparat, tylko w telefonie może mamy antywirusa.

Usunięcie wirusa z telefonu – antywirus📣 🏆 🥇

Prawie każdy posiadacz smartfona miałby problem z zauważeniem wirusa w telefonie, a co dopiero z jego usunięciem. Jak dotąd, najlepszym sposobem na jego zlikwidowanie jest zainstalowanie dobrego oprogramowania antywirusowego dedykowanego specjalnie na smartfony. Są one w stanie błyskawicznie zlokalizować i unieszkodliwić działanie fałszywych aplikacji bądź wirusów. Wystarczy na początek pobrać z wybranego sklepu darmowej wersji antywirusa, która błyskawicznie przeskanuje system. Z czasem zalecamy zaopatrzyć się w wersję Premium, która podlega ciągłym aktualizacjom i jest gotowa na utylizację najnowszych zagrożeń.

Inną, skuteczną, ale wymagającą nieco zachodu metoda jest ręczne usunięcie wirusa z telefonu. Wymaga ono kilku prostych czynności , nie zawsze jednak dających powodzenie. Wystarczy tylko:

  • Uruchomić telefon w trybie awaryjnym.
  • Przejść do: Ustawień/ Aplikacje/Pobrane Aplikacje
  • Poszukać aplikacji zainstalowanych tuż przed awarią telefonu lub zaznaczyć te, które wzbudzają nasze podejrzenia.
  • Odinstalować wybrane aplikacje.

Wnioski🔔👀📣

W dzisiejszych czasach nie powinniśmy absolutnie bagatelizować ochrony urządzenia, jakim jest telefon. Przechowujemy w nim mnóstwo cennych dla nas danych. Gromadzimy pliki, zdjęcia i filmy, które niejednokrotnie dokumentują kawał naszego życia i naszej rodziny. Telefon służy nam do odbierania i wysyłania wiadomości mailowych. Ich treść może być wartościowym łupem dla cyberprzestępców. W ostatnich latach znacznie wzrosła moda na ataki hakerskie dedukowane smartfonom, dlatego, zanim zaczniemy instalować nowe aplikacje, zaopatrzmy się w dobre oprogramowanie antywirusowe.

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub informacji w zakresie bezpieczeństwa Twojego urządzenia – skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiednie zabezpieczenia.

 

KONTAKT🔔 👀 

Pamiętajmy, że dodawanie wielu warstw ochrony znacznie zabezpieczy nasze zasoby

Pamiętajmy, że jak dotąd, najbardziej narażone na ataki są telefony z systemem Android. Dzieje się tak dlatego, że w sieci istnieje wiele miejsc oferujących aplikacje właśnie dla tego systemu. Wiele z tych witryn jest oczywiście zabezpieczona, ale wystarczy, że natrafimy na kilka fałszywych, aby paść ofiarą ataków hakerów. Nie dajmy się zaskoczyć! Nie bądźmy biernymi użytkownikami naszych telefonów. Zadbajmy o jego ochronę, choćby poprzez instalację jednego z najbardziej polecanych na rynku rozwiązań antywirusowych.

5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments