image-from-rawpixel-id-906371-jpeg

Korzystasz z poczty elektronicznej? Cyberprzestępcy także!📣👀

Ochrona poczty elektronicznej to obecnie podstawa. Skrzynka e-mail jest jednym z podstawowych kanałów komunikacji między pracownikami, urzędami i petentami, a także między przedsiębiorcami a kontrahentami oraz potencjalnymi klientami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdego dnia narażona jest na ataki hakerów. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wyłudzenia danych? Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo poczty elektronicznej! Croń swoją sieć

🔐🔔Ochrona poczty elektronicznej przed cyberzagrożeniami

Wirtualna skrzynka pocztowa to jeden z głównych celów ataków hakerskich. Choć coraz częściej omijamy szerokim łukiem typowe wiadomości spamowe (pochodzące od nieznanego nadawcy i pisane łamaną polszczyzną), cyberprzestępcy działają coraz bardziej przebiegle. Podszywają się pod budzące zaufanie instytucje: banki, urzędy czy organizacje społeczne, tworząc strony do złudzenia przypominające autentyczne witryny. Ich celem jest wyłudzenie poufnych informacji takich jak numery kart kredytowych, loginy i hasła do kont bankowych.

ZOBACZ OFERTĘ MARKEN I ZABEZPIECZ SWOJE URZĄDZENIA👀🔐

👀To zjawisko nosi nazwę phishing i choć nie jest nowe, wciąż stanowi potężne źródło „zarobków” cyberprzestępców. Skojarzenie z angielskim słowem „fishing”, czyli „łowienie” jest jak najbardziej właściwe. Nieświadomy zagrożenia użytkowników daje się bowiem zwabić na rzuconą przez hakera przynętę.

Pierwsze ataki phishingowe zostały zarejestrowane już w 2001 roku, czyli na początku obecnego stulecia! Od tamtej pory przestępcy dużo się nauczyli, działają coraz sprawniej, każdego roku wyłudzając od użytkowników na całym świecie miliony dolarów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby chronić się przed tego typu zagrożeniami i zadbać o ochronę poczty elektronicznej.

🔐🔔Bezpieczna poczta e-mail w domu i pracy

Większość wiadomości zawierających linki do fałszywych stron logowania dociera do użytkowników za pomocą poczty elektronicznej. Przestępcy zazwyczaj proszą o potwierdzenie tożsamości, zatwierdzenie zmian w regulaminie lub rozwiązanie (oczywiście nieistniejącego) problemu.

👀📣Pamiętaj, że instytucje finansowe nigdy nie wysyłają wiadomości zawierających prośbę o ujawnienie jakichkolwiek danych! Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość jest prawdziwa, sprawdź, czy rzeczywiście została wysłana przez instytucję/organizację, za którą się podaje. Jeżeli okaże się, że jest próbą wyłudzenia danych, zgłoś sprawę do odpowiednich organów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

BITDEFENDER – OFERTA DLA FIRM

🔐🔔Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo poczty e-mail?

Nigdy nie otwieraj linków od nieznanego nadawcy. Przestępcy wykorzystują nieświadomość i roztargnienie użytkowników. Choć adres witryny, która prosi o podanie danych do logowania, na pierwszy rzut oka nie budzi zastrzeżeń, może posiadać drobne modyfikacje. A to wystarczy, żeby przekierować użytkownika na fałszywą stronę. Utrata danych, dostępów do serwisów, a nawet środków na koncie – konsekwencje złapania tej przynęty mogą być bardzo poważne.

WIELOKROTNIE NAGRADZANE ZABEZPIECZNIA ANTYWIRUSOWE – SPRAWDŹ

Phishing to niejedyne zagrożenie, które czyha na użytkowników poczty elektronicznej. Pamiętaj, że wiadomości przekazywane drogą e-mailową (w tym załączniki) nie są zabezpieczone protokołami SSL czy TLS. W związku z tym, że ich zawartość nie jest domyślnie szyfrowana, „profesjonalnemu” hakerowi nietrudno ją przechwycić. A za pomocą poczty e-mail przesyłamy wiele poufnych informacji, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy skrzynkę do celów służbowych. Na rynku dostępne są oprogramowania szyfrujące, które zabezpieczają wiadomości przed wykorzystaniem przez osoby postronne. Dlatego ochrona poczty elektronicznej jest tak istotna.

🔐🔔Ochrona poczty elektronicznej a program antywirusowy

Każde urządzenie elektroniczne mające dostęp do sieci powinno posiadać oprogramowanie antywirusowe. Nie wolno zapominać o urządzeniach mobilnych: telefonach i tabletach, które bardzo często są skonfigurowane ze skrzynkami pocztowymi. Zabezpieczając komputer, a zapominając o telefonie, działamy bardzo nieroztropnie. Wypatrujemy zagrożenia z przodu, zapominając o tyłach. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo poczty elektronicznej, wybierz oprogramowanie antywirusowe dopasowane do potrzeb.

👀Jeśli prowadzisz własny biznes i zależy Ci na kompleksowej ochronie wszystkich urządzeń firmowych, wybierz Bitdefender Gravity Zone Advanced Business Security z usługą E-mail Security For Office 365.

👀🔐🔔Jak przeskanować pocztę antywirusem?

Dostępne na rynku programy w czasie rzeczywistym skanują, rozpoznają i blokują zagrożenia. Jeśli wykryją potencjalne niebezpieczeństwo, reagują natychmiastowo. Nowoczesne programy antywirusowe bazują na sztucznej inteligencji i mechanizmie uczenia maszynowego. Dzięki temu są w stanie skutecznie wykryć ataki hakerskie typu phishing czy ransomware.

Cyberprzestępcy jako cel ataku wybierają także skrzynki pocztowe użytkowników indywidualnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje urządzenia (zarówno stacjonarne, jak i mobilne) są bezpieczne, wybierz produkt, który zapewni Ci pełną ochronę np. Bitdefender Total Security 2021 zawierający m.in. funkcje Anty-Phishing czy Anty-spam.

Przeczytaj również: Bezpieczna poczta email – jak chronić?

5 3 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments