person holding black iPhone 4 front of MacBook Air

Antywirusy i bezpieczeństwo w 2021 roku powinny być dla wszystkich sprawą priorytetową.

Antywirusy i bezpieczeństwo w obecnym roku ciągle się zmieniają. Pomysły cyberprzestępców rosną jak grzyby po deszczu. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Z roku na rok poszerza się pole rażenia dla ataków cyberprzestępczych.

ZDABAJ O BEZPIECZEŃSTWO:

Na jednego użytkownika przypadają co najmniej dwa sprzęty, które mogą być i najczęściej są obiektem ataków. Korzystamy z laptopa, nasza komórka jest dla nas jak mały komputer. Posiadamy też inne urządzenia mobilne z dostępem do internetu, jak np. czytniki książek. Te o dziwo też mogą być zagrożeniem dla naszych danych, ponieważ udostępniamy w nim dane karty kredytowej i korzystamy z sieci wi- fi. Często podłączamy się do przypadkowej, która znajduje się akurat w pobliżu.

Antywirusy i bezpieczeństwo w 2021 roku📣👀

Dlaczego w 2021 roku nastąpi wzrost ataków hakerskich?

Jeśli chodzi o rodzaje zagrożeń, to w bieżącym roku nie zmieni się chyba ich rodzaj. Nadal będą nas atakować wirusy, trojany robaki.

W dalszym ciągu będziemy się bronić przed ransomware czy malware.

Wiemy jedno: w tym roku ataki hakerskie staną się bardziej intensywne. Szczególnie rozwinie się „branża” phishingowa. Szacuje się, że już w ubiegłym roku wzrosła o kilkaset procent. Aż strach pomyśleć, z jaką ewolucją będziemy mieli do czynienia w bieżącym roku.

A wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która zmusiła wielu z nas do pracy zdalnej. Do niedawna w trakcie pracy przed komputerem byliśmy nieco ostrożniejsi. Z rezerwą korzystaliśmy z bankowości online. Zastanawialiśmy się, jakie strony oglądać. Selekcjonowaliśmy pod względem bezpieczeństwa maile, które możemy otworzyć. Ostrożnie podchodziliśmy do przesyłanych nam plików. Wiedzieliśmy przecież, że większość z nich może być zagrożeniem.

Teraz nasza czujność została uśpiona, nie mamy wręcz na nią czasu. Znacznie zmieniły się proporcje między czasem spędzanym przed komputerem dla rozrywki a godzinami, które spędzaliśmy w pracy.

Przed pandemią siadaliśmy przed komputerem na ok. 2 godziny dziennie. Teraz jest on naszym, często jedynym narzędziem pracy na ok 8 godzin. Przez tak długi czas nie myślimy o potencjalnych atakach hakerskich. Przecież w pracy nie może być niebezpiecznie.

Zwiększone ataki phishingowe 📣👀

ZOBACZ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA ANTYWIRUSOWE DLA KOMPUTERÓW

Jakie zagrożenia czyhają na nas w 2021 roku? Praca zdalna wymusiła na pracownikach korzystanie z poczty elektronicznej. Ataki phishingowe nie są nam nieznane. Z roku na rok zwiększa się ich ilość. Szacuje się, że w roku 2020, w większości ze względu na koronawirus wzrosły aż o 600%.

Ale teraz hakerzy przechodzą samych siebie. Próbują za wszelką cenę pozyskać nasze dane, dlatego podszywają się pod kogo tylko mogą. Ich inwencja twórcza nie zna granic. Do tej pory choć trochę mogliśmy się przed nimi ustrzec. Fałszywe maile zawierały bowiem czasem łatwe do wykrycia tzw. literówki.W dobie koronawirusa pojawiło się mnóstwo spamu bez jakichkolwiek błędów językowych.

Hakerzy zgrabnie podszywają się pod znane organizacje i firmy. Logo, jakim się posługują, w niczym nie odbiega od oryginału. Bardzo często cyberprzestępcy wykorzystują tematy, które są bardzo popularne w mediach. W konsekwencji otrzymujemy zatem maile, wraz z załącznikami, które coraz częściej są zawirusowane.

W pracy zdalnej niejednokrotnie posiłkujemy się artykułami, których poszukujemy w internecie. Ten, personalizując nasze upodobania, przekierowuje nas do innych stron. Bardzo często są fałszywe i mogą siać spustoszenie w naszym urządzeniu. Dlatego pamiętajmy o tym, aby rozsądnie korzystać z dóbr, jakie daje nam internet. Otwierajmy strony, jakie znamy. Samodzielnie wpisujmy ich adresy. Nie kopiujmy linków.

Jak można oszukać na COVID? 

Antywirusy i bezpieczeństwo w 2021 roku – ten temat powinien często do nas wracać. W 2021 roku powinniśmy zadbać o ochronę wszystkich urządzeń, z jakich korzystamy. Ofiarą ataków hakerskich mogą paść nasze laptopy ale i smartfony. Możemy co jakiś czas dostawać wiadomości, czy to sms-owe czy mailowe informujące o testach na obecność COVID, przeprowadzanych w naszej okolicy. Niedługo rozrośnie się też grupa oszustów, która będzie proponowała nam pozasystemowy zakup szczepionki. W mailu otrzymamy informację z prośbą o podanie numery naszej karty kredytowej. Możemy też niedługo otrzymać sms-a albo maila, w którym dostaniemy informację o zmianie terminu bądź miejsca szczepienia. W celu potwierdzenia zostaniemy poproszeni o podanie numeru pesel albo numeru karty kredytowej. Pamiętajmy, aby nigdy nie odpowiadać na takie wiadomości.

ZABEZPIECZ SWOJE DANE PRZED OSZUSTAMI:

Groźne ransomware 📣👀

Smartfon lub laptop jest w teraz naszym nośnikiem danych. Korzystamy z aplikacji bankowych i portali społecznościowych, na których umieszczamy coraz więcej danych o nas i naszej rodzinie. Na naszym komputerze zapisujemy zdjęcia i dane do logowania, informacje o zdrowiu czy inne ważne dla nas dane. Często nasz prywatny laptop służy nam do celów zawodowych. Nie zdajemy sobie sprawy, że narażamy na ataki nasze dane ale również dane firmy. Na to czeka tylko złośliwe oprogramowanie, jakim jest ransomware. Jeśli wedrze się do naszych urządzeń, to natychmiast uniemożliwi nam do nich dostęp. Wówczas hakerzy poinformują nas, że przywrócą nam do nich dostęp po wpłaceniu odpowiedniego okupu. Nie łudźmy się jednak, że tak będzie. Prawie nigdy cyberprzestępcy po takim ataku nie odblokowują naszych danych. A jeśli już, to i tak nie są one dla nas bezpieczne, ponieważ dostęp do nich nie mamy już tylko my. Szacuje się, że w ubiegłym roku liczba ataków ransomware wzrosła ponad 700% w stosunku do roku 2018.

NIE WIESZ CO BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM? DORADZIMY – NAPISZ DO NAS

Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami?

Systemy bezpieczeństwa bardzo mocno rozwinęły się w ostatnich latach. Wiemy, że niektóre z naszych urządzeń mają w swoim oprogramowaniu zainstalowaną ochronę. Musimy mieć jednak świadomość, że w większości przypadków nie jest wystarczająca lub nieaktualizowana, „traci na wartości”. Poza tym systemy posiadają luki, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie wykryć ani „załatać”. Wiemy, że w każdej dziedzinie życia ważna jest profilaktyka. Wdrażajmy też taką zasadę, jeśli myślimy o bezpieczeństwie naszych danych.

Zainstalujmy na naszym urządzeniu odpowiednią ochronę antywirusową. 🏆

Przejdź do sklepu i zapewnij sobie bezpieczeństwo w internecie

Możemy na początku skorzystać z wersji bezpłatnej, ale pamiętajmy, że po jakimś czasie nie jest ona wystarczająca. Nie jest aktualizowana, zatem nie zablokuje w porę najnowszych zagrożeń. Wybierzmy wersję płatną antywirusa, która cieszy się na rynku dużym zainteresowaniem. Taka, która w testach antywirusowych osiąga wysokie noty, jest szybka, niezawodna, nie ma wpływu na wydajność komputera czy smartfona. Ciągle aktualizowana poradzi sobie nawet z najgroźniejszymi atakami.

Podsumowanie

Rok 2021 będzie olbrzymim wyzwaniem dla branży IT. Cyberprzestępcy będą się ścigać w pomysłach, jak przejąć kontrolę nad naszymi urządzeniami i wejść w posiadanie danych. Im więcej uda się im od nas wyłudzić, tym więcej zarobią. Im więcej zarobią, tym więcej będą mieć funduszy na rozwój cyberprzestępczości. Nie pozwólmy im na to. Antywirus jest w stanie zapewnić nam odpowiednią ilość narzędzi, które ochronią nasze zasoby. 

Chroń swoje urządzenia skutecznym i sprawdzonym antywirusem:

Pamiętajmy, że musimy zadbać o nie kompleksowo. Obecnie zakres działania dobrych antywirusów nie sprowadza się tylko do ochrony laptopów. Pełne licencje zabezpieczają przed zagrożeniami również urządzenia mobilne. Niejednokrotnie chronią też elementy IoT, czyli wszystkie urządzenia smart, jakie posiadamy w domu. Do ich obsługi niezbędny jest dostęp do sieci. Niezabezpieczona także będzie stanowić zagrożenie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych danych zależy od naszej czujności i skuteczności dobrego antywirusa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bezpieczeństwo poczty elektronicznej

5 6 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments