Darmowy antywirus na telefon? Czy to bezpieczne?

Chyba ta myśl coraz częściej towarzyszy Ci, kiedy sięgasz po smartfona. Czy wiesz, dlaczego antywirus jest tak istotnym oprogramowaniem na Twój telefon? Obecnie smartfon zastępuje wiele urządzeń. Służy do komunikacji, za jego pośrednictwem dokonujesz płatności online. Często stanowi jedno z najważniejszych urządzeń, którym posługujesz się w pracy.

Norton-Mobile-Security-skanowanie 

Teraz, w dobie pandemii, funkcjonalność tego urządzenia wzrosła jeszcze bardziej. Koniecznym zatem by było zaopatrzyć „swoje centrum dowodzenia” w odpowiednią ochronę. Wielu z was zapewne sięgnie po tę bezpłatną, dostępną obecnie na rynku i pomyśli, że jest ona wystarczająca. Kiedy jednak wasze dane padną ofiarą cyberprzestępców, pomimo zainstalowanej, bezpłatnej ochrony, to dojdziecie do wniosku, że darmowy antywirus nie spełnia waszych oczekiwań.

Oczywiście lepszy rydz niż nic. Zalecamy jakąkolwiek ochronę smartfona. Nie twierdzę, że ten darmowy nie działa. Nie poradzi sobie jednak, z powodu braku aktualizacji, z najnowszymi zagrożeniami.

Można oczywiście na początek zainstalować wersję bezpłatną, aby zapoznać się z działaniem oprogramowania antywirusowego a następnie przejść do wersji premium.


Darmowe antywirusy dla systemu Android

Darmowy antywirus na telefon proponują znane marki. Poniżej zaprezentujemy kilka, które całkiem dobrze radzą sobie z odpieraniem ataków. Jednak żadnego z nich nie cechuje optymalna skuteczność.

Panda Security 🥇

Antywirus Panda Security

Darmowy antywirus na telefon, który dość dobrze radzi sobie z podstawowymi zagrożeniami. Nie jest zbyt popularny wśród posiadaczy smartfonów, choć posiada, rzadko spotykaną w wersjach bezpłatnych funkcję VPN-u- niestety tylko o ograniczonej pojemności. Jest to bardzo dobre udogodnienie dla użytkownika. Pomaga chronić przed okiem niepowołanych osób jego ruch sieciowi. Pozwala zachować każdemu z nich anonimowość. Antywirus bardzo funkcjonalny. Skanuje potencjalnie zagrożone aplikacje. Posiada opcję ochrony przed kradzieżą.

Avast Mobile Security 🥇

Popularne oprogramowanie antywirusowe Avast

Antywirus, którego nazwa bardzo często przejawia się w branży IT. Dlatego darmowa wersja tego rozwiązania charakteryzuje się dosyć dużą wykrywalnością zagrożeń. Program posiada skuteczną ochronę przed malware– jednym z bardziej uciążliwych rodzajów szkodliwego oprogramowania, które błyskawicznie atakuje smartfony. Dużą zaletą produktu jest ciekawy interfejs, dostępny w języku polskim.

Bitdefender Antywirus Free 🥇

Bitdefender, oprogramowanie Anti-Malware

Dobry produkt bardzo znanej marki, która wśród użytkowników cieszy się uznaniem. Posiada warstwę ochronną, która na początek może stanowić niezłą blokadę przed zagrożeniami. Jest prosty w instalacji. Bogaty pod względem technologicznym. Umożliwia skanowanie w chmurze i posiada funkcję sprawdzania aplikacji pod względem potencjalnych zagrożeń. To bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Można go jednak potraktować jako „przedskoczek” w długotrwałej i skutecznej ochronie, jaką daje jego wersja Premium, wzbogacona o inne narzędzia i regularnie aktualizowana.

Antywirus Mobilny Kaspersky 🥇

Kaspersky3

Marka ceniona od lat. W wersji darmowej producent oferuje skanowanie urządzenia w trybach: szybkim i pełnym. Ponadto wykrywa wirusy, zapobiega adware, czyli złośliwemu oprogramowaniu, które nęka użytkownika denerwującymi i niejednokrotnie niebezpiecznymi reklamami. Produkt jest niezwykle ceniony wśród użytkowników, którzy zwracają uwagę na wygląd instalowanej aplikacji lub programu. Ten darmowy antywirus szczególnie przyciąga estetyką. Dowiedz się więcej o bardziej rozbudowanej, płatej wersji programu.

Oprogramowanie chroniące urządzenie F-Secure

Oprogramowanie pełni rolę menedżera haseł. Ma możliwość zapamiętywania nazwy użytkowników i hasła, którymi się posługuje. Oferuje użytkownikowi synchronizację loginów i haseł w chmurze. Ta opcja działa bez zarzutu. Użytkownicy skarżą się jednak na szwankującą ochronę rodzicielską. Zdarza się, że czasami nie działa.


Darmowe oprogramowanie antywirusowe dla systemu iOS 👀🏆

Myślę, że teoria głosząca, że system iOS nie trzeba chronić dodatkowymi zabezpieczeniami dawno jest obalona i traktowana jako mit. Niepodważalne jest to, że producent Apple stworzył dobre zabezpieczenia dla swoich produktów, jednak w obecnie szybkim rozwoju cyberprzestępczości nie zawsze daje radę najnowszym zagrożeniom. Dlatego na rynku pojawiają się rozwiązania dedykowane temu systemowi. Użytkownik iOS-a, podobnie jak Androida może wybrać wersję darmową jak i płatną. My podpowiadamy, jakie ma możliwości, a do niego należy ostatnie słowo.

Oto nasze propozycje:

Avast Mobile Security 🥇

Avast, antywirus na urządzenia mobilne

Darmowy antywirus ma wiele zalet. Na uwagę zasługuje funkcja, która informuje użytkownika, kiedy jego dane osobowe zostaną ujawnione online. Dodatkowo produkt oferuje możliwość automatycznego sprawdzania sieci wi-fi pod kątem luk. Hitem jest dodatkowa warstwa bezpieczeństwa dla multimediów, które są przechowujesz na swoim urządzeniu. Darmowy antywirus nie spowolni pracy twojego urządzenia, ale nie jest tak skuteczny jak jego płatna wersja.

Lookout Personal 🥇

Lookout3

Niezbyt znana na rynku marka, która pomaga szybko odnaleźć utracony telefon. Dodatkowo funkcja ta jest w 100 % skuteczna. Dodatkowo na uwagę zasługuje narzędzie służące do wykrywania podejrzanych działań w telefonie, które odbywają się bez naszego udziału. Oprogramowanie błyskawicznie reaguje, kiedy podszywamy się pod złodzieja i kilkakrotnie wbijamy nieprawidłowy PIN. To dobry wybór dla osób, które często gubią swój telefon.

McAfee Mobile Security🥇

McAfee-ekran-skanowania

To kolejna propozycja, która „uratuje życie” niejednemu użytkownikowi, kiedy ten zgubi swój telefon. U większości użytkowników telefon to baza wiedzy o większej części jego życia. Dodatkowo oprogramowanie posiada funkcję do wykrywania lokalizacji urządzenia z iOS. W trybie zdalnym użytkownik może uruchomić alarm, który jest naprawdę głośny i pozwala na szybką lokalizację aparatu. Dobrze, że McAfee posiada 3-etapowy proces tworzenia kopii zapasowej. To wysoko cenione udogodnienie w oprogramowaniach antywirusowych.

Czy darmowe antywirusy są w pełni bezpieczne? 👀📣

Darmowy antywirus na telefon bardzo często spełnia swoją funkcję w zakresie ochrony danych. Uważam jednak, że są rozwiązaniami tymczasowymi. Wielu producentów informuje, iż ich darmowe propozycje są uboższą wersją pełnych wersji. Darmowe antywirusy często nie podlegają regularnym aktualizacjom, zatem nie są w stanie zlokalizować i unieszkodliwić najnowsze i coraz to groźniejsze zagrożenia. Szacuje się, że dziennie powstaje od 35 do 50 tysięcy wirusów.Poniżej podajemy funkcje reprezentatywne dla większości antywirusów darmowych i płatnych. Sami oceńcie, która wersja skuteczniej zabezpieczy waszego smartfona.

  • Skaner online– funkcja obecna w wielu darmowych propozycjach. Jej zadanie kończy się jednak tylko na skanowaniu. Tylko wersje płatne przydatna skanują i jednocześnie przeciwdziałają zagrożeniom
  • Aktualizacja oprogramowania antywirusowegobrak w większości programów Free. Propozycje płatne aktualizują oprogramowanie, czyniąc je niezwykle skutecznym
  • Trial– narzędzie, które polega na testowaniu funkcji antywirusa. Niestety jest dostępna tylko w wersji płatnej
  • Kontrola rodzicielska– nie działa w większości darmowych antywirusów
  • Ochrona bankowości– skuteczna w wersji płatnej
  • Firewall– dobra blokada połączeń od nieznanych i niebezpiecznych aplikacji- działa tylko w wersji pełnej
  • Skaner prywatności– skuteczny tylko w wersji płatnej, ponieważ kompleksowo sprawdza strony internetowe i zapobiega atakom phishingowym
  • Optymalizator systemu, niedostępny dla darmowego antywirusa – dba o system operacyjny pod względem wydajności, ponieważ czyści dysk ze zbędnych plików


Podsumowanie:

Dobry antywirus to podstawa. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie ochronić danych, jakie gromadzimy w naszym telefonie. Pozostaje tylko zastanowić się, czy wybrać wersję płatną czy darmową. Dlatego uważamy, że obydwie wersję chronią smartfony przed zagrożeniami. Problem w tym, nie nie wszystkie skutecznie. Darmowe antywirusy nie są wyposażone w funkcje dostępne w wersji premium. Darmowy antywirus na telefon jest skuteczny powierzchownie i tylko do pewnego momentu. Nie podlegają aktualizacjom, zatem nie są w stanie zlokalizować i zapobiec najnowszym atakom. Poza tym wersje bezpłatne są często ubogie w funkcje. Dopiero ich płatny odpowiednik oferuje wachlarz skutecznych zabezpieczeń. Warto zatem rozważyć zakup wersji premium. Nie dość, ze jest bogatsza w narzędzia, to jeszcze niedroga. Większość z nich oscyluje w granicach stu złotych. Zatem dzienna ochrona naszego urządzenia to koszt 27 groszy dziennie.

Kup sprawdzone antywirusy w Marken Systemy Antywirusowe.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments