Według Bitdefendera w ubiegłym roku wycieki danych dotknęły 163,5 mln osób, co oznacza 72 proc. wzrost w skali roku. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost incydentów mających na celu wyłudzenie od internautów wrażliwych informacji. Ochrona tożsamości cyfrowej jest bardzo ważna.

Cyberatak

W 2020 roku ofiarami cyberataków, w wyniku których doszło do wycieku danych zostali m.in Easy Jet, Nintendo, Zoom, Spotify czy sieć hoteli Marriott. Najbardziej z wymienionej piątki ucierpiały tanie linie lotnicze, cyberprzestępcy wykradli z baz danych tego przewoźnika 9 milionów rekordów, w tym 2200 numerów kart kredytowych. Natomiast z Marriott International wypłynęły dane 5,2 mln gości hotelowych korzystających z aplikacji lojalnościowej.

Niepokój wśród konsumentów

Fakt, iż nawet znane koncerny nie potrafią odpowiednio zabezpieczyć danych klientów, wzbudza uzasadniony niepokój wśród konsumentów. W przypadku naruszenia ochrony danych, imiona i nazwiska, e-maile, dane bankowe – mogą zostać ujawnione i wykorzystane przez przestępców.

Jak się ochronić?

Co zatem zrobić, aby ochronić swoją cyfrową tożsamość? Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali kilka wskazówek pozwalających uniknąć przykrych konsekwencji będących następstwem kradzieży tożsamości cyfrowej.

1. Kontroluj swój cyfrowy ślad, zaczynając od adresu e-mail oraz numeru telefonu.

2. Znajdź wrażliwe informacje dotyczące Twojej osoby, które znajdują się w Internecie – w legalnych i nielegalnych zbiorach danych.

3. Sprawdź czy Twoje dane osobowe znalazły się w Darknecie.

4. Korzystaj z ciągłego monitorowania adresów e-mail i haseł pod kątem naruszeń danych.

5. Uzyskaj dostęp do alertów w czasie rzeczywistym, informujących o nowych naruszeniach i zagrożeniach prywatności.

6. Wykrywaj osoby podszywające się pod Ciebie w mediach społecznościowych.

Zwiększ swoją ochronę

Oferta najlepszych antywirusów

Poczuj się bezpieczny dzięki antywirusowi