Laptop-1024×682

Usterka w Microsoft Defender. Technicy z branży It donoszą o pojawiającym się ostatnio problemie z Microsoft Defender. Jest to program antywirusowy, którego zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń przed atakami płynącymi z sieci. Posiada narzędzia, które nieźle sobie radzą w większą ilością wirusów. Antywirus chroni również przed oprogramowaniem szpiegującym. Wielokrotnie pisaliśmy już o zaletach i wadach tego antywirusa. Informowaliśmy, że jest to dobre oprogramowanie ale nie optymalne. Może być samodzielnym zabezpieczeniem albo pracować obok zainstalowanego antywirusa w wersji Premium. Z opinii użytkowników wynika jednak, że działanie Microsoft Defender zakłóca często działanie zainstalowanego na urządzeniu antywirusa i przesyła fałszywe raporty a próbach zainfekowania urządzenia. Na następną wadę Defendera nie trzeba było długo czekać.

Usterka w Microsoft Defender

Zadaniem oprogramowania było chronić komputery przed atakami złośliwego oprogramowania. A tu nie dość, że nie spełniał swojego zadania, to jeszcze sam w sobie stanowił zagrożenie dla urządzeń. W oprogramowaniu wykryto poważną usterkę. Wynikała ona z tego, że duża ilość plików zostawała zapisywana w jednym konkretnym katalogu. Z pozoru nie powinno to stanowić problemu, ponieważ pojedyncze pliki nie były dużych rozmiarów. Żaden z nich nie przekraczał 4 KB.

Kiedy jednak tworzyły się ich setki tysięcy, wówczas dochodziło do tzw. „zapchania dysków” plikami o pojemności nawet 30 GB. A to już jest spore obciążenie. W niektórych przypadkach zajmowało przecież połowę pojemności urządzenia.

O incydencie poinformował serwis Bleeping Computer. Zorientowano się o błędzie, kiedy oprogramowanie zaczęło nagle „szwankować”.

Czy Microsoft naprawił błąd?

Microsoft bardzo szybko naprawił błąd. Wprowadził łatkę, której zadaniem było usunięcie problemu i błędów w funkcjonowaniu programu. Zastosowano poprawkę z numerkiem 1.1.18100.6. Jeśli użytkownik posiada tę wersję lub nowszą, to powinien być spokojny, że w jego Defenderze usterka została wyeliminowana.

Nie można jednak mieć pewności, że oprogramowanie przez dłuższy czas będzie działało bez zarzutu. Co jakiś czas pojawiają się informacje o jego „wpadkach”. Jeśli posiadamy Microsoft Defender, to musimy stale być czujni. Jeśli chcemy bez stresu obsługiwać nasze urządzenia, to zrezygnujmy z niego i zaopatrzmy się w jakąś dobrą wersję antywirusa w wersji Premium.