Oszuści powołują się na rzekomą loterię Coca Coli 2020.
 

Oszuści powołują się na rzekomą loterię Coca Coli 2020. (Unsplash.com, Fot: Maximilian Bruck)

Bitdefender przestrzega, że służą one wyłącznie temu, by wyłudzić nasze dane osobowe.

 
Wygrałeś 1 mln funtów! Aby je odebrać, podaj swoje dane osoby – tak brzmią informacje od oszustów o rzekomej loterii Coca Coli. 
 

“To jest powiadomienie o wygranej w loterii promocyjnej Coca Cola 2020. Właśnie wygrałeś milion funtów brytyjskich (1 000 000,00 £). Proszę potwierdź swoje dane, abyśmy mogli podać szczegóły dotyczące wygranej oraz sposobu jej odbioru” – tak brzmią fałszywe informacje o rzekomej wygranej.

Bitdefender odnotował w ostatnich dwóch tygodniach znaczny wzrost rozsyłanych wiadomości spamowych tego typu, które mają na celu jedno – wyłudzić nasze dane osobowe.

Oszustów interesuje szereg informacji o nas. Chcą poznać m.in. imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania, e-mail, numer telefonu, zawód i narodowość.

 
Autorzy komunikatu przestrzegają, że fałszywych wiadomościach pojawiają się nawet informacje, jakoby loteria była powiązana z rządem. Ma to na celu jedno: jeszcze mocniej uwiarygodnić poczucie, że loteria jest prawdziwa.

Eksperci przestrzegają, że tego typu wiadomości to ataki typu spearphishing (czyli e-maile podszywające się pod daną organizację, rozsyłane do wyselekcjonowanych ofiar) oraz kampanie spamowe. Podanie danych przy tego typu wiadomościach wiąże się najczęściej z kradzieżą tożsamości.

– Bez względu na to, jak kusząca może być wiadomość, odbiorcy muszą ją zignorować i usunąć. Należy sprawdzać autentyczność tego typu komunikatów na oficjalnych stronach internetowych, gdzie firmy reklamują swoje akcje promocyjne – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

– Poza tym nie można udostępniać swoich danych osobowych i finansowych nieznajomym, którzy kontaktują się za pośrednictwem poczty e-mail lub mediów społecznościowych – przestrzega Politowicz, cytowany w komunikacie prasowym.

ŹRÓDŁO: FINANSE.WP.PL

https://finanse.wp.pl/oszusci-powoluja-sie-na-coca-cole-chca-wyludzic-dane-osobowe-6542308899510848a

 

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments